Advert
Advert

Tarımda Kazakistan ile işbirliği hamlesi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Kazakistan Antalya Konsolosluğu ile birlikte Rusya’nın uygulamalarından olumsuz etkilenen Antalya tarım sektörüne yönelik iyileştirme ve alternatif oluşturma amacıyla önemli bir çalışma daha gerçekleştirdi. Kazakistan’ın en büyük ikinci eyaleti Aktöbe’nin tarım heyeti, Antalya’da tarım profesyonelleriyle biraraya getirildi. Aktöbe’ye altyapısı tamamlanmış teşvikleri anlatan ve 180 milyonluk pazarı ifade eden Avrasya Birliği’ne dikkat çekerek yatırım davetinde bulunan heyet üyeleri, tarım ürünlerinin alımı konusunda da yardımcı olabileceklerini belirtti.

Tarımda Kazakistan ile işbirliği hamlesi
Tarımda Kazakistan ile işbirliği hamlesi Akca Halim
Bu içerik 857 kez okundu.

Rusya’daki kriz nedeniyle tarım ürünleri konusunda yaşanan sıkıntıya çözüm bulmak amacıyla Kazakistan’a yönelik çalışma gerçekleştirildi. Antalya’ya gelen Ulusal Yatırım Geliştirme Kurumu Başkanı ve Vali Danışmanı Kayrat Bekenov, Yatırım Departmanı Müdürü Anuar Sabır ve Tarım Yatırım Müdürü Ayan İkilas’dan oluşan Kazak heyeti, Antalya OSB’de İstanbul Sera Plastik’i ziyaret ederek İthalat-İhracat ve Ar-Ge Müdürü Serkan Timur’dan firmanın çalışmaları, kapasitesi ile ürünleri hakkında bilgi aldı.

Serik Yukarı Kocayatak’a geçen Kazak heyeti, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık ile tanıştı ve birlikte gezdikleri seralarda fide ile sebze üretimini yerinde gördü. Belediye Başkanı Çalık’ın makamında Serik ve çevresinde sera ve tarım konusunda ithalat-ihracat yapan firma temsilcileriyle Kazak heyeti biraraya geldi. Remed Assistance’dan İlimşan Feyzullah’ın tercümanlık hizmeti verdiği Kazak heyeti ile karşılıklı bilgi alışverişi yapılan toplantının ana gündem konusu tarım alanındaki yatırımlar ve tarım ürünleri oldu. Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, “Kazakistan heyeti özellikle tarımla uğraşan iş adamlarımıza ülkelerinde yatırım yapmaları için çağrıda bulundu. Orada tarıma ve seracılığa yönelik yatırımın Türkiye'ye göre çok daha ucuz olduğunu belirttiler. Bizde kendilerini en iyi şekilde ağırladık ve yatırımcı iş adamlarımızla buluşturduk. İnşallah yatırım yapacak olan iş adamlarımıza katkıda bulunabilirsek ne mutlu” dedi.

Kazak Heyeti, ikinci gün de Antalya’nın tarım profesyonelleri ile toplantıya katıldı. Antalya Crowe Plaza Otel’deki toplantıda Kazak heyeti, BAKA Antalya İl Koordinatörü Osman Erol Saraydere, Kazakistan’ın Antalya Konsolos Yardımcısı Nariman Meldebekov ile yaklaşık 50 Antalyalı işadamı ile biraraya geldi.

İl Koordinatörü Saraydere, “Rusya’daki krizden dolayı tarım ürünlerimizin fazla vermesi söz konusu. Bunu da Kazakistan’da değerlendirmek istiyorlar. Programa dün başladık, çok verimli geçti. Umuyoruz, girişimlerimiz bir katma değer yaratır. Önümüzdeki aylarda Kazakistan’a da bir ziyaret düzenleyeceğiz” dedi.

180 MİLYONLUK AVRASYA BİRLİĞİ ÜLKELERİ

Ülkesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son yıllarda büyük ivme kazandığını belirten Konsolos Yardımcısı Meldebekov ise, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kazakistan’ı ziyaret ettiğini hatırlattı. Kazak-Türk İş Forumu’nda yaklaşık 1 milyar dolar tutarında ikili anlaşma imzalandığını hatırlatan Meldebekov, “Burada bulunan işadamlarını Kazakistan’a yatırım yapmaya davet etmek istiyoruz. Bunun için ülkemizde tüm imkanlar sağlanmaktadır. 2015’te Kazakistan, Rusya, Belarus, Ermenistan ve Kırgızistan’ın dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği kuruldu. Bu ülkelerde gümrük engeli de ortadan kalktı. Yani Kazakistan’da imal edilen ürün, gümrüksüz olarak 180 milyon nüfusluk bu pazara satılabilecek” diye konuştu.

Aktöbe Ulusal Yatırım ve Geliştirme Başkanı Kayrat Bekenov, bölgelerini tanıtan sunumunun ardından Antalya’da özellikle tarım sektörüyle ilgili işadamlarına yatırım çağrısında bulundu. Devletin büyük destekler verdiğini belirten Bekenov ise, şöyle devam etti:

“Uçak biletinizi alıp Kazakistan’a gelin. Devlet desteğiyle bölgemizde yatırım yapın. Bölgemizdeki özellikle tarımla ilgili yatırımlar konusunda Türk işadamlarıyla bilgi alışverişi için geldik. Tabi tarım ürünlerinizin alımı konusunda da çaba harcayacağız. Örneğin, Kazakistan’da bugünlerde salatalığın kilosu 4 dolar. Doğalgazın 1000 metreküpü de 15 dolar. Yatırım yapılacak araziyi 4 yıl ücretsiz olarak tahsis edeceğiz, yatırımınızın yüzde 30’unu da devletimiz karşılayacak. 10 milyon dolarlık yatırım yapacak Türk iş adamlarından 10 yıl süreyle vergi de alınmayacak. Özellikle Türk kardeşlerimizin yatırım yapmasını istiyoruz. Ülkemiz Kazakistan 17 milyon nüfusu var ancak yatırımınızla ‘made in Kazakistan’ yazan ürünlerinizi üyesi olduğumuz toplam 180 milyon nüfusa sahip Avrasya Birliği ülkelerine çok rahat pazarlayabileceksiniz.”

 

 

BAKA turizm tarım kazakistan türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı