BTB’nin 2015 yılı işlem hacmi 740 milyon TL

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Yılmaz Başar, şeffaf yönetim anlayışı çerçevesinde, Burdur Ticaret Borsası’nın 2015 yılında gerçekleşen işlem hacmi rakamlarını, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da kamuoyuyla paylaştı. 2014 yılında inek sütü ve büyükbaş et olmak üzere Buğday, Anason, Kasaplık Canlı Hayvan ve diğer ürünlerde 729 milyon 462 bin TL’lik işlem hacmi gerçekleşirken 2015 yılında ise bu rakam 10 milyon 967 bin TL artarak, 740 milyon 429 bin 977 TL olarak gerçekleşti.

BTB’nin 2015 yılı işlem hacmi 740 milyon TL
BTB’nin 2015 yılı işlem hacmi 740 milyon TL Akca Halim
Bu içerik 777 kez okundu.

2014 yılı işlem hacmini hatırlatan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, “İşlem hacmimizin sektörel dağılımlarına baktığımızda, işlem hacmimizin yüzde 44’ünü inek sütü, yüzde 23’ünü büyük baş et, yüzde 12’sini buğday, yüzde 6’sını anason, yüzde 4’ünü şeker pancarı, yüzde 11’ini ise diğer ürünler oluşturuyor” dedi.

Öte yandan 2014 yılı işlem hacmi rakamları hakkında bilgi veren Başar, “Süt’te 324 milyon 780 bin 327 TL, büyükbaş ette 164 milyon 703 bin 754 TL, buğday ’da 85 milyon 251 bin 569 TL, Anason’da 42 milyon 461 bin 248 TL, şeker pancarında 30 milyon 279 bin 639 TL, diğer ürünlerde ise 81 milyon 985 bin 568 TL olmak üzere toplam 729 milyon 462 bin 108 TL’lik işlem hacmi gerçekleşmiştir. Daha öncede belirttiğimiz gibi, geçen yıl belirlediğimiz hedefin üzerine çıktık” şeklinde konuştu.

2015 yılı sektörel dağılımları hakkında bilgi veren Başar, “İşlem hacmimizin yüzde 43,88’nini inek sütü, yüzde 24,83’ünü büyükbaş et, yüzde 11,49’unu Buğday, yüzde 9,38’ini diğer ürünler, yüzde 6,31’ini Anason ve yüzde 4,10’unu ise kasaplık canlı hayvan oluşturuyor” dedi.

2015 yılı işlem hacimlerini aktaran Başar, “inek sütünde 324 milyon 921 bin 985 TL, büyükbaş ette 183 milyon 855 bin 954 TL, Buğdayda 85 milyon 073 bin 962 TL, Anasonda 46 milyon 752 bin 745 TL, kasaplık canlı hayvanda 30 milyon 372 bin 893 TL, diğer ürünlerde ise 96 milyon 452 bin 438 TL’lik işlem hacmi gerçekleşmiştir. Geçen yıllarda olduğu gibi işlem hacmimiz her yıl artarak bu yıl 740 Milyon 429 bin 977 TL’ye yükselmiştir” şeklinde konuştu.

AMACIMIZ KALİTELİ HİZMET

2015 yılının değerlendirmesini yapan Başar, “öncelikle 2016 yılının gerek üreticimiz, gerek halkımız, gerekse iş dünyası açısından hayırlı bir yıl olmasını, özellikle sosyal ve ekonomik açıdan rahat ve huzurlu bir yıl olmasını diliyorum. 2016 yılı itibariyle üye sayımız 443’a yükselmiştir. Amacımız her geçen gün üye sayısını yükseltmek, üyelerimize en iyi ve kaliteli bir şekilde hizmet vermektir” dedi.

 

 

BEŞ YILDIZLI BORSA

2013 yılı Mayıs ayında göreve geldiklerini hatırlatan Başar, “27 Temmuz 2012 tarihinde TOBB Akreditasyon Kuruluna resmi müracaat yapılmıştır. Müracaat kabul edildikten sonra 2 Ocak 2013 tarihinde Borsamızda Geliştirme Ziyareti gerçekleştirilmiştir.  Ziyaret raporu sonrasında eksik iş ve işlemler giderilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Bizler göreve geldikten personelimizi Akreditasyon Belgesi için motive ederek ve kısa sürede eksiklikleri tamamlayarak 20 Kasım 2013 tarihinde yapılan denetim sonrasında başarılı olunmuş ve Borsamız ‘Beş Yıldızlı Hizmet’ veren oda ve borsalar arasında yerini almıştır. Şeklinde konuştu.

TOBB KURUL ÜYELİKLERİ

Burdur Ticaret Borsası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı bir meslek kuruluşudur. Veteriner hekim olmam nedeniyle, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2014 yılında şahsımı TOBB Hayvancılık Kurulu ve Akreditasyon Kurulu üyeliklerine uygun görmüştür. Özellikle hayvancılık kurulunda olmam, Burdur’daki tarım ve hayvancılık alanlarındaki sorunları Bakanlığa taşımamda büyük avantaj olmuştur” dedi.

YERİNDE TESCİL HİZMETİ

2014 yılında, pilot bölge olarak Bucak, Ağlasun ve Çeltikçi ilçelerinde başlattığımız yerinde tescil hizmetini 2015 yılında bütün ilçelere yaydıklarını aktaran Başar, “Şuanda merkezleri Bucak, Gölhisar ve Karamanlı olmak üzere diğer ilçelerimizdeki üyelerimiz, Burdur’a gelmeden tescillerini yaptırabiliyorlar. Borsamız üyeleri, bu hizmetin eksikliğini uzun yıllardır hissetmişlerdi. Bizimde seçim vaatlerimiz içinde yer olan bu projeyi hizmete geçirmek, hem şahsım hem de yönetim ve meclis kurulumuzdaki arkadaşlarımıza ayrı bir mutluluk yaşatmıştır” şeklinde konuştu.

E-DÜVE

263 kooperatifi bulunan Burdur’da, kaliteli damızlık hayvanlara olan talebin oldukça fazla olduğunu aktaran Başar, “Damızlık hayvan temininde tercih edilen Burdur'da yılda ortalama olarak 10 bin damızlık hayvan satışı yapılıyor. Bizler, hayvan yetiştiricilerimizin arasına giren aracıları pasifize etmek, hayvanının değerinde satılabilmesi için E-Düve Borsası projesini oluşturduk, bununla ilgili web sitesi çalışmalarımız tamamlandı ve şuanda faaliyette. Site güvenliğini tam korumaya almak ve kredi kartı ile alışveriş yapılabilmesi için çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

TAHİL ANALİZİ

Üyelerden gelen talep üzerine, yine seçim döneminde söz verilen tahıllardaki gluten miktar ve kalitesinin tayini için Tahıl Analiz Cihazı alımını projeye dahil ettiklerini aktaran Başar, “Cihazlı ilgili marka ve fiyat araştırması yaparak, 105 bin TL değerindeki FOSS INFRATEC 1241 marka Tahıl Analiz Cihazının kurulumu ve kalibrasyonu yapılarak, sizlerin hizmetine sunduk. Şuanda Buğday, Arpa, Mısır, Yulaf, Tırtıkale ve daha birçok üründe, öğütmeye gerek duymadan 1 dakika gibi sürede Protein, Rutubet, Hektolitre Ağırlığı, Gluten ve Sedimantasyon değerlerinin alınabiliyor. Bu işlemlerin yapılabilmesi içinde Borsamızda Laboratuvar odası oluşturduk” dedi.

ALIŞ-SATIŞ SALONU

Yine Borsa katındaki orta boşluğu değerlendirerek, burayı bir Alış-Satış Salonu için tasarladıkların aktaran Başar, “Bu Salonumuzda, üretici ve tüccarı bir araya getirerek, Analiz Odası’ndan gelen tahıl numunelerini, bilgisayardaki kayıtlar üzerinden satışa sunulacak. Alıcılar, satışa sunulan numuneden önlerine birer avuç alarak, kendilerince fikir analizi yapacak. Satış memuru aracılığı ile açık arttırma usulü satışı yapılacak. Alış-sarış salonumuzu da kısa süre içerisinde faaliyete geçireceğiz” şeklinde konuştu.

ÜYE OFİSİ-MECLİS SALONU

Üyelerin kendi işlerini rahatlıkla yapabilmeleri için, Borsa katında atıl durumda olan bir odayı Üye Çalışma Ofisi olarak düzenlediklerini ifade eden Başar “Üyelerimiz Borsamıza geldiklerinde, kendilerine ait olan bu oda da, bilgisayar, internet, yazıcı, fax ve telefon gibi araçları rahatlıkla kullanabilecekler. Zaman zaman Borsamız Meclis Salonu’nda rutin toplantılarımızın yanı sıra üyelerimizin de bizzat katıldığı eğitim toplantıları düzenleniyor. Ancak mevcut düzenin yetersiz olmasından dolayı, Meclis Salonumuzda restorasyona giderek, 45 kişilik modern ve siz değerli üyelerimize yakışan bir toplantı salonu tertip ettik” şeklinde konuştu.

ÇEVRE DÜZENLEMESİ

2005 yılında, yeni yerinde hizmet vermeye başlayan Borsa binasının dış cephesi, zamanla yıpranmış, haliyle kötü bir görünüme büründüğünü aktaran Başar, “Göreve geldikten sonra Burdur’umuza yakışan bir Borsa binası olması, diğer kurumlara örnek teşkil etmesi amacıyla Binamızın dış cephe boyasını yaptırdık. Borsa çevresindeki trafiği rahatlatmak hem de Borsamıza gelen misafirlerimizin araçlarını uygun bir yere park edebilmeleri sağlamak için atıl durumda bulanan alanları, Beledimeyiz ile görüşmelerimiz sonucunda sıcak asfalt döktürerek, modern bir otopark alanları oluşturduk” dedi.

EĞTİM VE KAYNAŞMA

Üyelerle hem yakından tanışmak, hem de sorunları ilk ağızdan dinlemek için ilçelerde kaynaşma yemekleri düzenlediklerini ve düzenlemeye de devam ettiklerini aktaran Başar, “Ticaret Borsası Personelimizin, üyelerimize daha etkin ve verimli bir şekilde hizmet verebilmeleri için eğitim toplantıları düzenledik. Zaman zaman düzenlediğimiz memnuniyet anketi formlarında, değerli üyelerimize hangi konularda eğitim alabileceklerini sorduk.  Gelen talepler sonucunda, satış ve pazarlama gibi konularda eğitimler düzenledik.

 

ÇİFTÇİYE YEM VE GÜBRE MÜJDESİ

Yine üyelerden gelen talepler doğrultusunda sık sık Ankara’ya giderek, TOBB Başkanı ve milletvekillerinin kapısını çaldıklarını aktaran Başar,  “Her fırsatta ve her platformda süt ve yemden alınan yüzde 8’lik KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesini istedik. Gerek Ankara ziyaretlerimizde gerekse bakanlarımızın Burdur ziyaretinde bu konuya tekrar tekrar irdeledik.  Ve bunun sonucunda 2015 genel seçimlerinde Sayın Başbakanımız seçim vaadi olarak yemden alınan yüzde 8 ve gübreden alınan yüzde 18 KDV’yi yüzde 1’e çekme sözü verdi. Yeni yılda üreticimizin yüzünü güldürecek karar, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi” dedi.

YARDIMLAR

2015 yılında TOBB ve Borsa işbirliği ile Ramazan ayında fakir ve muhtaç ailelere her yıl olduğu gibi 1100 adet gıda paketi dağıtıldığını aktaran Başar, “Ayrıca eğitim yardımı olarak, yardıma muhtaç 614 öğrenciye 21 adet çalışma seti, 580 adet yaprak soru kitapçığı, 13 adet hazırlık sınıflarına İngilizce yaprak test alınmış, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne aracılığı ile merkez ve ilçe köy okullarına dağıtımı yapılmıştır” şeklinde konuştu.

Borsa tarafından yapılan yardımlar hakkında da bilgi veren Başar, “İlk ve orta dereceli okullara  ayni ve nakdi yardımlar için 5 bin 550 TL, ihtiyaç sahibi, felaketzede ve özürlü şahıslara 3 bin 995 TL, Köy ihtiyaçlarının giderilmesi için muhtarlıklara 8 bin 600 TL, Öğrencilere eğitim masraflarını karşılamaları için 4 bin 550 TL, Muhtelif sempozyum, yarışma, vb. etkinlikler için  sponsorluk bedeli olarak 11 bin 750 TL, Borsa Demirbaş envanterine kayıtlı ancak kullanılmayan 77 metrekare ve toplam değerleri 2 bin 350 TL olan halılar Mehmet Akif Ersoy İlkokulu anasınıfında kullanılmak üzere Okul Müdürlüğüne bağış yapılmak üzere 2015 yılında toplam 36 bin 195 TL ödeme yapılmıştır” dedi.

YENİ PROJELER

 

Yapılan hizmet ve projelerin bunlarla sınırlı olmadığının altını çizen Başar, şu şekilde konuştu, “İlerleyen zaman içerisinde de yeni proje ve çalışmalarımızla, Türkiye’deki örnek Borsalar arasında yerimizi almak öncelikli hedefimizdir. Üyelerimizden gelen talep ve isteklere de açık olduğumuzu tekrar belirterek, 2016 yılının bereket ve sağlık getirmesini temenni ediyorum.”

burdur ticaret borsası bütçe 2016 bütçsi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı