Şeytan Papuç’ta 22 Nisan’da Sinemalarda

Yapımcılığını ACM Yapımın, Genel koordinatörlüğünü Şevket Yıldız, Uygulama yapımcılığını İhsan Dayanç ve Bilal Ersoy’un yaptığı “Şeytan Papuçta” filmi vizyonda sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. “Şeytan Papuçta”, Burdur Oscar Sinemalarında 22 Nisan’da ön gösterimini yapıp, Türkiye’de 50’ye yakın sinemada vizyondaki yerini alacak.

Şeytan Papuç’ta 22 Nisan’da Sinemalarda
Şeytan Papuç’ta 22 Nisan’da Sinemalarda Akca Halim
Bu içerik 1704 kez okundu.

Filmin yapımcı koltuğunda oturan ACM YAPIM’ın da ilk filmi olacak olan Şeytan Papuçta, ne hedefini vizyonda milyonlarca seyirciye ulaşmak olarak belirledi, ne de bir festivalden ödül alma amacında… Sektörün artık yapımcıları filmin vizyona girmesini başarı sayacakları bir durumda bıraktıklarını ifade eden ACM YAPIM, film ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

 “Bir kere Oscar bizim gündemimizde değil hatta gündemimiz değil. Sinema sektörümüzü beş duyu organı bir kaza sonucu yaralanmış bir çocuğa benzetiyoruz. Bir çocuk düşünün ki şayet gerekli ilaçları alırsa, gerekli çabayı gösterirse bir süre sonra bu duyularını kullanma oranını arttırabilecek… Biz o çocuğa söylenen yalanlar değiliz, biz o çocuğun dili, gözü, teni, kulağı ve burunuyuz. Diyelim ki hasarlıyız. Ama illa ki, bizim hasarlıyız diye şarkı söylemeye çalışmaya hakkımız yok  mu? Bu çocuğun kendi dünya denklemini kendisinin oluşturması gerek. Tam konuşamıyor diye, susmaması gerek, sesini tam kontrol edemiyor diye, yarım yamalak da olsa, bazen sadece kendi de anlasa söylediğini, ses vermesi gerek. Oscar işte bu sadece ilaçlarla iyileştirmeye çalışmak. Oscar hayaliişte tam olarak  bize bunu yapıyor. Şeytan Papuçta filmi işte bu çocuğun dili tam dönmemesine rağmen bağıra çağıra söylediği şarkıdır.

 

Evet, alenen sinema sektörünü trollüyoruz. Ama neden trollüyoruz? Belki de mizahın bittiği yerdeniz sinema sektöründe canhıraş savaş veren küçük bütçeli filmler açısından. Kötü film yapacağız endişesi ile film de mi yapmacağız artık. Tek amaç vizyonda para basan komedyenlerin rol aldığı filmlerin peşinde koşmak mı, artık? Yerel film yapmayalım mı, İstanbul ve de büyük şehirler haricinde geçen ya da onların olanın dışında Anadolu’ya ait bir film yapabiliyoruz diye vaz mı geçelim film yapmaktan?  Kötü filmler sinema sektörünün can damarıdır. Bunca olanaksızlık, yoksunluk, maddi yetersizlik ve sıkıntı içinde bir film yaptık ve zarar etmediğimiz gibi filmi daha vizyona koymadan da kar ettik. Bizce ticari başarının yanında bu çok ciddi bir de sektörde tutunma ve de var olma başarısı. Direnme başarısı. Hem kötü filmler de ne kadar kötü, ne derece kötü,  bunu tartabilecek bir seviye yakalayamamışken, iyi saydığımız filmlerde artık sadece vizyon yapan filmler. Madem amaç para kazanmak, zarar etmemek, biz zarar etmedik. Bu film kendi türünde hem ekonomik etmenlerin ve de sadece dağıtımcının belirlediği filmleri vizyonda izleyebildiğimiz bugünler için yarınlara ışık tutacak. Kült filmler arasındaki yerini alacak. Dünyayı kurtaran adam nasıl kötü filmler için bir odak noktası, ülkemizin sinema algısının ve izleyici seviyesinin bir iz düşümü ise, bugünlerin rüyası da Düğün Dernek, gerçeği ise Şeytan Papuçta. Sinema sektöründe bu sektöre emek vermiş yapımcıların onda dokuzu bizim gibi, yönetmenlerinde onda dokuzu bizim gibi, oyuncularında onda dokuzu bizim gibi; yani kısaca ölmemek için direniyor. Tv ve popüler kültür size sadece başarılı olanları ya da kendi parlatmak istediklerini sunuyor ama milyon yapmış filmde oynamış 30 oyuncunun kaçı o filmden adam gibi para almış, bu soruyu hiç sormuyor. Bizim kimseye film ile ilgili bir borcumuz bulunmuyor. Herkesin parasını ödedik, söz verdiğimiz gibi filmi vizyona da soktuk, sokuyoruz. Sinema sektörünü düzenleyen bir kurum yok. Ama olmalı. Yoksa dünyaya gene nasıl film yapılmamalının dersini vereceğiz, geçmişte olduğu gibi. Salona gidip filmi izlerseniz şayet, size şarkı söyleyeceğimize söz veriyoruz. Ama bizim şarkımız. Bu toprakların şarkısı… İyi ya da kötü bizim mücadelemiz. Şeytan Papuçta’yı bu gözlerle izleyin.”dedi.

bucak şeytan pabucuta sinema ACM yapım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca GAzete 377. Sayı
Akca GAzete 377. Sayı
Antalya siste griye büründü
Antalya siste griye büründü