Gölhisar Basketbolda Yıldızlar Yetiştiriyor

Burdur'un Gölhisar İlçesi'nde beden eğitimi öğretmeni 40 yaşındaki İsmail Davaz'ın yetiştirdiği öğrenciler, basketbolda önemli başarılar kazandı. Davaz'ın bugüne kadar yetiştirdiği 400'e yakın sporcu, çok sayıda il ve bölge birinciliği elde etti. Köylerden taşımalı eğitimle gelen öğrencileri de bulunan Davaz, ulaşım masrafının çoğunluğunu da cebinden karşılıyor.

Gölhisar Basketbolda Yıldızlar Yetiştiriyor
Gölhisar Basketbolda Yıldızlar Yetiştiriyor Akca Gazete
Bu içerik 879 kez okundu.

Gölhisar İlçesi Cumhuriyet Ortaokulu'nda beden eğitimi öğretmeni İsmail Davaz, 7 yıl önce başlattığı çalışmaların meyvesini aldı. Okulda verdiği basketbol eğitimlerinin ardından sadece kız branşında takımlar kuran Davaz'ın yetiştirdiği öğrenciler il genelinde 'minikler', 'küçükler', 'yıldızlar' ve 'gençler' kategorilerinde birincilikler elde etti. Bugüne kadar 400'den fazla sporcu yetiştiren Davaz'ın halen minikler, küçükler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde kurduğu okul takımlarının yanı sıra, Türkiye Kadınlar Basketbol Bölgesel Ligi B Grubu'nda mücadele eden 'Gölhisar Cumhuriyet Gençlik Spor Kulübü'nde toplam 140 sporcusu bulunuyor.

MASRAFLARINI CEBİNDEN KARŞILIYOR

Davaz, ilçe merkeziyle Asmalı, Evciler, Karapınar, Kargalı, Hisarardı, Uylupınar, Yamadı ve Sorkun köylerinden taşımalı eğitimle gelen öğrencilerini hafta içi ve hafta sonu antrenman sonrası kiraladığı özel minibüsle evlerine götürüp ailelerine teslim ediyor. Çocukların ulaşım başta olmak üzere bazı masraflarını cebinden karşılayan Davaz, Gölhisar Belediye Başkanı Ak Partili Ramazan Canural'ın da büyük desteğini aldığını söyledi.

'7 YILDIR İYİ BİR JENERASYON KURDUK'

Yaptıkları çalışma neticesinde çok iyi noktalara geldiklerini aktaran İsmail Davaz, 7 yıllık birikim sonucu yetiştirdiği sporcuların Kadınlar Basketbol Bölgesel Ligi'nde mücadele ettiğini aktardı. Altyapıda sporcuların zor şartlarda spor yaptığını vurgulayan Davaz, "Yaklaşık 7 yıldır iyi bir jenerasyon kurduk. Geçen yıl 2002 jenerasyonuyla okul sporlarında basketbol branşında tarihi bir başarı elde ederek bölge şampiyonu olduk ve Türkiye'de ilk 32'ye kaldık. Bu Burdur basketbolunda bir tarihtir. Yine çoğunluğu kendi yetiştirdiğim ve mezun olan sporcularım Burdur Spor Lisesi ile 1999 jenerasyonunda 'bölge şampiyonu' oldu. 2004 jenerasyonu küçük kızlar takımı 1 sayıyla bölge şampiyonluğunu kaçırdı" diye konuştu.

 

'BİR IŞIL ALBEN, BİR NEVRİYE YILMAZ YARATABİLİRİZ'

 

Gölhisar'da çok iyi sporcu havuzu olduğunu, çoğunluğu köylerden gelen sporcuların sayısız şampiyonluklar elde ettiğini kaydeden Davaz, şöyle dedi:

 

"Burdur basketbolunun tarihini yazdık. Bölge şampiyonlukları ve Türkiye dereceleri yapan bir ekip olduk. Birkaç yıl sonra altyapımızdan milli takıma oyuncu gönderir hale geleceğiz. Son 3 yıldır okul sporlarında küçükler ve yıldızlarda il birincisiyiz. Kulüplerde zaten minikler, küçükler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde sürekli il birinciliklerimiz var. Bu çocuklara destek verildiği takdirde önümüzdeki yıllarda bir Işıl Alben, bir Nevriye Yılmaz yaratabiliriz. Basketbola destek bekliyoruz. Bu çocuklar çok büyük fedakarlıklarla bu noktaya geldi. Sporcularımız arasında spor lisesine, fen lisesine girenler var. Spor ve akademik başarıyı harmanlıyoruz. Önümüzdeki yıllarda çok güzel işlere imza atacağız."

İsmail Davaz'ın öğrencilerinden Evciler Köyü'nde oturan Beyza Nur Oral, Asmalı Köyü'nde oturan Güllü Demir ve Uylupınar Köyü'nde oturan Duygu Salman da öğretmenleri sayesinde basketbola başladıklarını ve çok sevdiklerini anlattı.

burdur gölhisar basketbol ismail davraz yıldız
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
El temizliğinin önemi
El temizliğinin önemi
Süleyman Demirel Üniversitesi 13 milyon TL zarar etti
Süleyman Demirel Üniversitesi 13 milyon TL zarar etti