Sürü yönetimi elemanlarına sertifika

ANTALYA'nın Serik İlçesi'nde 'Sürü Yönetimi Elemanı' kursunu tamamlayanlara törenle sertifikaları verildi..

 Sürü yönetimi elemanlarına sertifika
 Sürü yönetimi elemanlarına sertifika
Bu içerik 693 kez okundu.

ANTALYA'nın Serik İlçesi'nde 'Sürü Yönetimi Elemanı' kursunu tamamlayanlara törenle sertifikaları verildi.

Serik'te, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen 'Sürü Yönetimi Eğitim Kursu'nu tamamlayan Sarıabalı Mahallesi'nden 8'i kadın 23 kişiye sertifikaları törenle verildi. Törene, Kaymakam Haluk Şimşek, Serik Belediyesi Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Çömezoğlu, Halk Eğitim Merkezi Müdürü İbrahim Şanlı, Serik Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Barçın ve Sarıabalı Mahalle Muhtarı Mehmet Emin Özen ile sertifika almaya hak kazanan kursiyerler katıldı.

Kaymakam Haluk Şimşek, "Ülkemizin olmazsa olmazı tarımdır. Mutlaka tarım ve hayvancılığa önem vermek zorunda. Çağın da koşularına uymak zorundayız. Bilimsel yöntemlere uymak zorundayız. Tarım İlçe Müdürlüğü ve teşkilatlarına teşekkür ederim. Devlet kuruluşu ile özel sektörlerle de iletişim halinde olmak gerekiyor. Avrupa uyum yasalarından sonra bu belgelerin de mutlaka alınması lazım" dedi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Çömezoğlu, 2014 yılından bu yana sürü yönetimi eğitimlerini sürdürdüklerini belirterek, "Halk arasında çobanlık eğitimi olarak biliniyor. Çobanlık meraya salınan bir hayvancılık. Mutlaka otlatmamız için araziye bırakmamız gerekiyor. Kapalı ortalarda olduğu kadar beslenmesi gerekiyor. Bir de bu sürüyü yönetmesi gerekiyor. Merada otlatması gezdirmesi gerekiyor. Tabi eskiden çoban denilince çobana kız bile verilmiyordu. Neden bir meslek sayılmıyordu. Artık bunu Milli Eğitim Bakanlığımızla meslek kapsamına aldık. Artık belgeli çobanlarımız var. Hayvancılık sektörünü geliştirmek istiyorsak önce çobana ihtiyacımız var" dedi.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi.

 

 

 


Kaynak: DHA

 Sürü yönetimi elemanlarına sertifika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cinayet davasında 'Sperm insan vücudunda kaç gün kalabilir?' raporu istendi
Cinayet davasında 'Sperm insan vücudunda kaç gün kalabilir?' raporu istendi
Domates üreticisini Kuzey Irak pazarı ayakta tuttu
Domates üreticisini Kuzey Irak pazarı ayakta tuttu