Burdur’da Hızlı Beta Testi Kullanımına Başlandı

Sağlık Bakanlığınca yürütülmekte olan Antibiyotiğin Doğru Kullanımı Eylem Planı çerçevesinde ülkemiz genelinde uygulamaya konulan ve gereksiz antibiyotik kullanımını engellemeyi amaçlayan beta hızlı testi uygulaması, Burdur Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Yavuz ÇELİK tarafından aile, çocuk, dahiliye, kulak burun boğaz ve acil hekimlerine gerekli eğitimler verilerek hayata geçirildi.

Burdur’da Hızlı Beta Testi Kullanımına Başlandı
Burdur’da Hızlı Beta Testi Kullanımına Başlandı Akca Gazete
Bu içerik 827 kez okundu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. Reha Sermed Aygören “İlimizde hekimlerimizin üst solunum yolu enfeksiyonlarında muayene esnasında kullanacakları ve beta mikrobunu 5 dakika içerisinde tespit edebilen hızlı beta testleri temin edilerek testin kullanımına ilişkin eğitimler verilmiştir. Hekimlerimiz bu testleri ihtiyaç duydukları anda ve hemen hastanın yanında kullanabilecekler ve gerekli görüldüğü takdirde antibiyotik reçete edeceklerdir.” dedi.

Op.Dr. Aygören günlük hayatta en sık rastlanan nezle, grip gibi viral hastalıklarda  antibiyotiğin etkili olmadığı, vatandaşlarımızın  antibiyotiğin bu hastalıklarda iyileşme sürecini kısalttığı gibi yanlış bir kanıda olduklarına da değinerek hekimlerimize antibiyotik yazılması konusunda baskı yapılmaması  ve ısrarcı olunmaması gerektiğinin altını çizdi. Son olarak gereksiz antibiyotik kullanımının bakterileri güçlendirdiği ve antibiyotiklerin doğru kullanıldığı takdirde etkili olduğuna değinen Op. Dr. Aygören,  ilerleyen yıllarda antibiyotiklere daha çok ihtiyaç duyulduğu menenjit, zatürre gibi ağır enfeksiyonlarda kazanılan direnç sayesinde antibiyotiklerin etkisiz kalabileceğine değinerek uyarılarda bulundu.  

burdur kamu hastaneler birliği antibiyotik beta testi yavuz çelik reha sermed aygören
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 387. Sayı
Akca Gazete 387. Sayı
Nöral terapi birçok hastalıkta kullanılıyor
Nöral terapi birçok hastalıkta kullanılıyor