Kuraklık zeytinde kaliteyi etkiledi

ANTALYA Ticaret Borsası'nın (ATB) düzenlediği Zeytincilik Sektörel Analiz Toplantısı'nda geçen yıl yağışın az olması nedeniyle zeytinde rekolte ve kalitenin düştüğü kaydedildi..

Kuraklık zeytinde kaliteyi etkiledi
Kuraklık zeytinde kaliteyi etkiledi
Bu içerik 649 kez okundu.

ANTALYA Ticaret Borsası'nın (ATB) düzenlediği Zeytincilik Sektörel Analiz Toplantısı'nda geçen yıl yağışın az olması nedeniyle zeytinde rekolte ve kalitenin düştüğü kaydedildi.

ATB'nin düzenlediği 4. Zeytincilik Sektörel Analiz Toplantısı, ATB toplantı salonunda gerçekleşti. ATB Başkan Yardımcısı Halil Bülbül başkanlığındaki toplantıya ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Zeytinpark Genel Müdürü Vahdet Narin, BATEM, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Manavgat Ticaret Sanayi Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden temsilciler ile üretici ve zeytinyağı fabrikası sahipleri katıldı. Zeytin üretimi ve pazarlanmasıyla ilgili konuların gündeme geldiği toplantıda, zeytindeki rekolte ve verim kaybının nedenleri de konuşuldu.

"ZEYTİN BÖLGE EKONOMİSİ İÇİN ÖNEMLİ"

ATB Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, Pamfilya döneminden beri devam zeytincilikle ilgili zeytinin markalaşması için yol belirlemeye çalıştıklarını kaydetti. Bülbül, kamu, akademisyenler ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen sektörel analiz toplantılarından elde edilecek sonucun Antalya'nın zeytin ve zeytinyağını markalaştırmak için yol gösterici olacağını vurguladı.

"ZAMANSIZ YAĞMUR KALİTEYİ ETKİLEDİ"

Büyükakça Zeytincilik sahibi Zafer Tan, zeytin rekolte ve kalitesinde iklim değişikliği ve kuraklıktan kaynaklı sıkıntılar olduğunu belirterek, "Yağmurun zamanında yağmaması zeytin üretimini vurdu. Ekim ayında yağması gereken yağmur aralık ayında yağmaya başladı. Kalite ve lezzet oluşumu açısından yağmurun ekim ayında yağması önemli. Kuraklıktan dolayı zeytinyağındaki asit oranı da yüksek" dedi.

Ulu Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikası sahibi Mustafa Fettahoğlu da geçen yıl Antalya'da zeytinyağı fiyatının reel olarak oluşamadığını

Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise tavşan yüreği zeytinin çok iyi bir çeşit olduğunu ancak yağ verimi nedeniyle üreticinin tercih etmediğini söyledi. Tavşan Yüreği zeytinyağının katma değerinin yüksekliğine işaret eden Alp, “Çiftçimiz maalesef kısa vadede cebine girecek paraya bakıyor" dedi.

Zeytinpark A.Ş Genel Müdürü Vahdet Narin ise Antalya'nın sıcak havası nedeniyle zeytini erken hasat ettiğini belirterek, fiyat oluşumunda sıkıntı yaşandığını dile getirdi. Zeytinde ciddi akademik çalışmalara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Narin, “Zeytinde master planına ihtiyaç var" dedi.

  

 


Kaynak: DHA

Kuraklık zeytinde kaliteyi etkiledi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Annesini boğazını keserek öldürdü
Annesini boğazını keserek öldürdü
Hava soğudu, grip salgınına dikkat
Hava soğudu, grip salgınına dikkat