İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Vali Yılmaz Başkanlığında toplandı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Vali Şerif Yılmaz Başkanlığında yapıldı.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Vali Yılmaz Başkanlığında toplandı
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Vali Yılmaz Başkanlığında toplandı Akca Gazete
Bu içerik 359 kez okundu.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde gerçekleşen toplantı, Vali Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başladı. Toplantının devamında Önceki İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda alınan kararların gerçekleşme durumları ve İŞKUR’ un 2017 yılı faaliyetleri değerlendirildi.

 

İŞKUR tarafından  3 Nisan - 5 Mayıs 2017 tarihlerinde ilimizde bulunan 287 işyerinde yapılacak İşgücü Piyasası Analizi  çalışması ve  Mayıs ayında yapılacak olan Kariyer, Girişimcilik ve Meslek Tanıtım Günleri  hakkında kurul üyelerine bilgi verildi. Ayrıca, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve genç istihdamı ile çocuk işçiliği konusunda ilimizin genel durumu değerlendirildi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürü tarafından  ilimizin tarımsal alandaki gelişmeler ve istihdam olanakları hakkında kurulu bilgilendirmesiyle devam eden toplantı da, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilimizdeki mesleki ve teknik eğitim veren okul ve kurumlarda, yeni mesleki alan - dal açılması teklifleri görüşülüp kararlaştırıldı. Toplantı gündemde yer alan diğer maddelerin görüşülerek karara bağlanması ile sona erdi.

 

Vali Yılmaz toplantının hemen başında yaptığı konuşmasında;

Burdur İş ve İstihdamın artırılmasına yönelik çalışmalarla ilgili kurulun görevi olduğunu ifade eden Vali Yılmaz, kurul olarak bu görevi layıkıyla yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

 

Burdur il genelinde ki iş yeri ve aktif sigortalı çalışan sayıları ile ilgili istatistiki bilgileri paylaşan Vali Yılmaz, Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliği ile ilgili şubat ayından itibaren başlatılan çalışmalarda ilimizde 2017 yılı için koyulan 3000 kişinin istihdam edilmesi hedefine yaklaşıldığını belirterek, bugün itibariyle 2 bin 531 kişinin bu kapsamda istihdam edildiğini 2017 yılı için koyulan hedefinde tekrardan revize edeceklerini ifade etti.

 

Tekrar yeni bir hedef daha koymamız gerekecek diyen Vali Yılmaz, bu da şu açıdan önemli, özellikle dünyadaki ekonomik krize rağmen Türkiye’nin bu krizden en az etkilenmesi, çalışma huzurunun sağlanması ve devamı içinde ekmeğimizi, çorbamızı paylaşmamız gereken bir dönemdeyiz. Ülkenin gerek içeriden gerekse dışarıdan topyekün bir saldırı karşısında bu milli seferberliğin, başarılı bir şekilde yürümesi ve yürütülmesi gerekiyor. Bu bakımdan Burdurlu hemşerilerimiz, işverenlerimiz gerçekten de üzerine düşen sorumluluk ve görevi layıkıyla yerine getirdi. Koyduğumuz hedefin kısa süre içerisinde yakalanmasını sağladılar. Ben tüm işverenlerimize bu vesile ile teşekkür ediyorum. Ülke barışı içerisinde ülkenin birlik beraberliğini sağlama ve tek bir yumruk olmasına belki de en büyük katkı verecek çalışmalardan, özverilerden bir tanesi istihdam seferberliğidir.

 

Ekonomideki son günlerde verilen rakamlara baktığınız zaman inşallah bu yaşanan sıkıntıları en kısa süre içerisinde aşmış olacağız. Atlatmaya da başladık. Bu istihdam seferberliği ile beraber özellikle işsiz olan insanların istismar edilmesi en büyük korkumuz idi. Çok şükür buna da fırsat verilmedi. Bu vesile ile ben tekrardan tüm işverenlere teşekkür ediyorum.

 

 

Bugün alacak olduğumuz ilimizde işsizlik rakamıyla ilgili de rakamları arkadaşlarımız paylaşacak. Hala daha bazı iş yerlerimizden eleman bulamadığından dolayı şikayetler, serzenişler geliyor. Bazı firmalarla yaptığımız görüşmelerde hiçbir tane Burdurlunun çalışmadığı ve dışarıdan işçi getirmek zorunda olduğunu söyleyen firmalarımız var. Ben Burdurlu hemşerilerime bu vesile ile söylüyorum. İlimizdeki olan iş imkanlarını başka illerden gelen insanlar kullanmasınlar. Tabi bu firma ve kurumlarımızın çalışma, sistem ve şartlarına uymak zorundalar. Ama söze geldiği zamanda iş bulamıyoruz diyorsa, buradaki firmamızda başka illerden işçi getirmek zorunda kalıyorsa, bunu da kendimiz düşünmemiz lazım. Biz bu planlamayı yaparken de, özellikle meslek edindirme kursları da dahil olmak üzere bunların ön plana çıkarılması lazım, vasıflı eleman yetiştirmesiyle ilgili alt yapıyı bizim oluşturmamız gerekiyor. Bu toplantılarımızda alacağımız kararlar, bunlara yönelik olması lazım. Aynı kursu 10 defa 20 defa 100 defa açmanın bir anlamı yok. Bize lazım olan ilgili firmalarla görüştüğümüzde gelen taleplerde bizim ihtiyacımız olan kurumlarımızın, firmalarımızın ihtiyacı olan vasıf ne ise biz onu öne çekip ön plana onu koymamız lazım. Ona yönelikte gerek eğitim gerekse çalışmalarımızı buna göre yapmamız lazım.

 

İl müdürlüğümüz tarafından hazırlanan 2016 iş gücü piyasası araştırma raporunu da bu ay itibariyle yayınlamış olduk. Arkadaşlara teşekkür ediyorum. Çünkü bu veriler işverenlerin görmek istediği veriler, ilimize yatırım yapmak isteyenlerinde görmek istediği bazı hususları içeren çalışmalardan bir tanesi, bunu da belirtmekte fayda var.

 

Bir ay önceydi, üniversitemizde ilk tanıtımını yaptık. Burdur Gelişim planıyla ilgili bir çalışmayı başlattık. Üniversitemiz, Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odası, diğer kurum ve kuruluşlar olmak üzere hepimiz dahil olmak üzere bunu hep beraber, Burdur’un önceliğinin hangi konularda olması gerektiğini ve bundan sonraki çalışma süresi içerisinde de elimizdeki mevcut dokümanlarla beraber, her gittiğimiz yerde talebimizin, isteğimizin, amacımızın ne olduğunu paylaşabileceğimiz bir çalışmayı başlattık. İnşallah bunu kısa bir süre içerisinde, tabi bu biraz detaylı bir çalışmayı gerektiriyor. Tamamladıktan sonra da, elimizdeki yol haritasıyla beraber Burdur’un geleceğine yönelik çalışmalar hep beraber gerçekleştirmiş olacağız. Bunlar içerisinde her kurum kendi üzerine düşen görevi olacak. Bizim de burada İl İstihdam Kurulu olarak da yeni mesleki eğitimlerle ilgili alacak olduğumuz kararlarla da o belirlenen genel çerçeve içerisinde üzerimize düşen görevi hepimiz yapmaya çalışacağız" dedi.

 

 

Toplantıya Vali Yılmaz'ın yanısıra, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Oplak, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bayram Balban,  Çalışma Ve İş Kurumu İl  Müdürü Ramazan Erdim, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram,  İl Bilim Sanayi Ve Teknoloji Müdürü İsmail Türe,  Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yardımcısı Halil Ceylan, Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü  Oktay Darcan, Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Çağlar,  Makü İktisat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Osman Tugay, Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Tisk Temsilcisi Nurettin Örgül, Baka Koordinatörü Sinan Mesuter, Türk-İş Temsilcisi Mustafa Onay, Hak-İş Temsilcisi Davut Acat, Türkiye Sakatlar  Konfederasyonu Temsilcisi Selçuk Örnek, Türkiye Yardım Sevenler Derneği Temsilcisi Işık Berberoğlu  katıldılar.

burdur il ibtihdam kurul toplantı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elma artık ekmeğin üzerine sürülüp yenebilecek
Elma artık ekmeğin üzerine sürülüp yenebilecek
Fatih Portakal hakkında suç duyurusu
Fatih Portakal hakkında suç duyurusu