Vali Yılmaz Panko Birliğin Genel Kuruluna Katıldı

Vali Şerif Yılmaz, Burdur – Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Genel Kuruluna katıldı.

Vali Yılmaz Panko Birliğin Genel Kuruluna Katıldı
Vali Yılmaz Panko Birliğin Genel Kuruluna Katıldı Akca Gazete
Bu içerik 415 kez okundu.

80 bine yakın üyesiyle ilimiz ve bölgenin önde gelen kuruluşlarından olan Burdur – Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 64. Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Divanın teşekkülü ile başlayan programda, Burdur – Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifinin çalışmalarını içeren sinevizyon gösterildi.

 

Başkan Nasuh Eroğuz'un konuşmasıyla devam eden programda, Vali Şerif Yılmaz’da bir konuşma yaptı. 64. Olağan Genel Kurul gündeminde yer alan maddelerin görüşülmesi sonrası toplantı sona erdi.

Başkan Eroğuz konuşmasında, Genel Kurula katılarak bizleri onurlandıran Başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm konuklara ve üyelerimize teşekkür ediyorum dedi.

 

Vali Yılmaz genel kurulda yaptığı konuşmasında;

“İlk mahiyet memurluğuna başladığım yer Uşak’tır. Rahmetli Nuri Şeker’in Şeker Fabrikası, fabrika olarak ilk ziyaret ettiğim fabrikalardan bir tanesidir. Bilahare Vali olarak çalıştığım dönemde, Tokat’ta çalıştım, Kayseri’de, Kütahya’da çalıştım ve Burdur’dayım. 4 ilde Şeker Fabrikası var. Kısmet Şeker’den açılmış demek ki tatlı yiyelim tatlı konuşalım. Bizimde kısmetimiz buralardaymış. O nedenle de aslında bu güne kadar belki şekerle ilgili, şeker üretimi ile ilgili daha önceki fikirlerimizde bir takım değişikliklere sebep olmuştur diye düşünüyorum. Oda nedendir. Şeker, sadece belli bir ürünün üretilmesi değil. Kilis’te çalıştım. Kilis’te çalışırken de Suriye’den ithal kaydı olsun farklı sınır ticareti kapsamında izin yoktu. Ama değişik yollarla Türkiye’ye şeker geliyordu ve bunun mücadelesi yıllarca verildi.

 

Belki de Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük operasyonlarından bir tanesiydi, Paraşüt Operasyonunu hatırlarsınız, 1999 yıllarında ihraç kaydı ile getirilen şekerin iç piyasaya sunulmasıdır. Aradaki fiyat farkının yüksek olmasından kaynaklanıyordu. Bu gün nasıl kaçak sigara ile mücadele ediyorsak. Yerli sigara üreten, vergisi ödenmiş sigaranın fiyatı ile kaçak yollardan gelen sigara arasındaki fark neyse, şeker de aynıydı. Ve bunun mücadelesi yapıldı.

 

Ama bugün şunu ifade etmekte yarar var. Elde ettiğimiz ürün sadece bir fabrikanın çalıştırılması değil, başkanımız ifade etti bugün 5 ili kapsayan,  Burdur ilimizde geçen yıl 2 bin 312 çiftçimiz pancar teslim etmiş. Diğer illerle ilgili bir şey söylemem ama İl geneline baktığınız zaman 182 bin ton şeker, karşılığında 36 milyon TL Burdur iline pancar bedeli ödemiş. Fabrikada üretilen Katma Değer Hariç, üretilen küspenin verilmesi hariç, diğer nakliye işlerini yapan arkadaşların kazançları hariç buda özellikle bizim gibi tarımla uğraşan küçük illerde güzel bir rakam. Diğer ürünlerle mukayese ettiğimizde belki de en önemli rakamımız budur.

 

Bu demek ki 2 bin 312 çiftçimizi direk ilgilendiriyor. Demek ki hayvancılığımızın temeli ilimizde şeker fabrikasının kurulması ile beraber başlamış büyükbaş hayvancılıkla ilgili. Normal bizim geleneksel yörük kültüründeki üretimimiz keçidir. Teke yöresindeki hayvancılıkla uğraşanlara baktığınızda geleneksel olarak küçükbaş hayvancılıktır. Ama bugün büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde belli bir noktaya gelmişsek, bunun temelini şeker fabrikasının Burdur’a kurulması ile beraber burada çiftçilerimize girdi maliyetini düşürmek adına verilen desteklemedir. Ve Şeker fabrikası tarafından yapılan örnek çalışmadır.

 

Bu kooperatif açısından da baktığınızda, bugüne kadar başarılı şekilde yürütülmüş. Bugün Türkiye’de süt ile ilgili gerek üretim, gerek pazarlama ile ilgili kooperatiflerde de örnek illerden bir tanesiyiz. Bu kooperatif tecrübesi ve kültürünün bize verdiği bir katkıdır diye düşünüyorum. Çünkü bu kooperatif sayesinde bugün biz değişik ürünlerle değişik alanlarda başarılı bir şekilde bu işleri yürütüyoruz. Arkadaşlarımızı gerçekten tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Çünkü çiftçilerimizin ürünlerinin en iyi şekilde pazarlanması bir, ikincisi girdi maliyetlerinin düşürülerek, rekabette belirli bir mesafeyi kat etmemiz demektir. Biraz önce başkanımız da ifade etti. Çiftçi üreticilerimize, üyelerine mazotuna varıncaya kadar girdi maliyetlerinde düşük imkanı sağlarsanız.  Başkalarından kredi alınmasına gerek kalmadan, bankalara yüksek faiz ödemeden biz bu geliri temin edebiliyorsak para cebinde kalıyor demektir. 200, 300, 500 lirada da olsa önemli değil, önemli olan, o imkanı sağlamaktır. İstifade etmek isteyen insanlarımıza bunu sunmaktır. Ve bu açıdan da baktığımızda kooperatiflerimizin özellikle pancar kooperatifimizin de bölgesel anlamda baktığımızda çok büyük katkısı ve önemi var. O nedende ben bu güne kadar Pancar Kooperatifimizle, Panko Birlik ile ilgili emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarda başarılar diliyorum.

 

 

Şeker Fabrikamızın bu yıl üretimi 630 bin ton, yüne aynı miktarda kotamız var. Bir ara kotalarımızda yanlış anlaşılma oldu. Kota da düşüş olmadı. Yalnız şekerden, pancardan elde edilen gelir arttığı için çiftçilerimizin talebi biraz fazla oldu. Geçen yılki rakamda bir değişiklik olmadı bilginiz olsun. Talepler gelmişti o nedenle bildiğim kadarı ile şu anda her hangi bir sıkıntımız kalmadı.

 

Ben bir hususu daha belirteceğim çünkü bizim şekerle ilgili kısıtlama olmaması gerekiyor şu açıdan şeker oranı yüksek olan illerden bir tanesiyiz. İklimimiz buna müsait, bazı ve diğer çalıştığım illerdeki alım bölgelerindeki şeker oranlarını da bildiğim için Bizim Türkiye ortalamasının üzerinde bir şeker oranımız var. O nedenle baktığımızda bizim şeker üretimimizin devam edeceğini  ben buradan ifade etmek istiyorum. Tekrar tüm katılımcılara teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum” dedi.

 

burdur parko birlik vali toplantı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca GAzete 377. Sayı
Akca GAzete 377. Sayı
Antalya siste griye büründü
Antalya siste griye büründü