Piynarları zararlı böcek vurdu

ANTALYA'nın Demre İlçesi'ndeki dağlık alanlarda bulunan piynar ağaçları son dönemde 'sünger örücü' olarak bilinen bir böcek nedeniyle zarar gördü. Halk arasında 'kıl tırtılı', 'çingene kelebeği' ve 'sünger örücü' olarak adlandırılan zararlı bir böcek, Demre'ye bağlı Çevreli, Kapaklı ve Üçağız mahallerindeki dağlık alanlarda bulunan piynar ağaçlarına zarar verdi. Kaymakam Murat Uz, ″Vatandaşımızdan gelen şikayetler üzerine, orman mühendisi, ziraat mühendisi ve kaymakamlıktan arkadaşlarımızın bulunduğu bir inceleme ekibi oluşturduk. Arkadaşlarımız alanda inceleme yaptı. Bir rapor hazırlandı. Orman Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Yaptığımız incelemede doğanın güzelliğinin bozulduğunu gördük. Bu zararı sünger örücüsü denen bir zararlının verdiği belirlendi. Bu zararlı böcek çok sıcak ve kurak geçen yaz mevsiminden sonra ortaya çıkıyor″ dedi. Uzmanlara göre böceğin larvalarının nisan ayında ortaya çıktığını aktaran Kaymakam Uz, ″Larvalardan çıkan böcekler 3 gün içinde taç yapraklardan başlayarak tüm ağacın yapraklarını yiyerek tüketiyor. Ancak ağacın gövdesine zarar vermiyor. Bir süre sonra yapraklar kendi kendine yenileniyor. Seralara zarar vermiyor. Bu anlamda şanslıyız. Orman Genel Müdürlüğü'nden gelecek haberi bekliyoruz″ diye konuştu. Bölgedeki yaklaşık 5 bin hektar alanda zararlı böceğin etkili olduğu belirtildi..

Piynarları zararlı böcek vurdu
Piynarları zararlı böcek vurdu
Bu içerik 469 kez okundu.

ANTALYA'nın Demre İlçesi'ndeki dağlık alanlarda bulunan piynar ağaçları son dönemde 'sünger örücü' olarak bilinen bir böcek nedeniyle zarar gördü.

 

Halk arasında 'kıl tırtılı', 'çingene kelebeği' ve 'sünger örücü' olarak adlandırılan zararlı bir böcek, Demre'ye bağlı Çevreli, Kapaklı ve Üçağız mahallerindeki dağlık alanlarda bulunan piynar ağaçlarına zarar verdi. Kaymakam Murat Uz, ″Vatandaşımızdan gelen şikayetler üzerine, orman mühendisi, ziraat mühendisi ve kaymakamlıktan arkadaşlarımızın bulunduğu bir inceleme ekibi oluşturduk. Arkadaşlarımız alanda inceleme yaptı. Bir rapor hazırlandı. Orman Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Yaptığımız incelemede doğanın güzelliğinin bozulduğunu gördük. Bu zararı sünger örücüsü denen bir zararlının verdiği belirlendi. Bu zararlı böcek çok sıcak ve kurak geçen yaz mevsiminden sonra ortaya çıkıyor″ dedi.

Uzmanlara göre böceğin larvalarının nisan ayında ortaya çıktığını aktaran Kaymakam Uz, ″Larvalardan çıkan böcekler 3 gün içinde taç yapraklardan başlayarak tüm ağacın yapraklarını yiyerek tüketiyor. Ancak ağacın gövdesine zarar vermiyor. Bir süre sonra yapraklar kendi kendine yenileniyor. Seralara zarar vermiyor. Bu anlamda şanslıyız. Orman Genel Müdürlüğü'nden gelecek haberi bekliyoruz″ diye konuştu.

Bölgedeki yaklaşık 5 bin hektar alanda zararlı böceğin etkili olduğu belirtildi.

 

 


Kaynak: DHA

Piynarları zararlı böcek vurdu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elma artık ekmeğin üzerine sürülüp yenebilecek
Elma artık ekmeğin üzerine sürülüp yenebilecek
Fatih Portakal hakkında suç duyurusu
Fatih Portakal hakkında suç duyurusu