Vali Yılmaz, Karayolu Trafik Haftası Programına Katıldı

Vali Şerif Yılmaz, "Karayolu Trafik Haftası" çerçevesinde düzenlenen programa katıldı.

Vali Yılmaz, Karayolu Trafik Haftası Programına Katıldı
Vali Yılmaz, Karayolu Trafik Haftası Programına Katıldı Akca Gazete
Bu içerik 447 kez okundu.

Trafik Haftası Tertip Komitesinin Vali Şerif Yılmaz’ı ziyaretiyle başlayan “Karayolu Trafik Haftası” etkinlikleri Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen programla devam etti.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programa Vali Şerif Yılmaz başta olmak üzere Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Tayfun Dündar, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünden Komiser Yardımcısı Hasan Temir günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Yılın Sürücüsü seçilen Zülkarneyn Kuru’ya Vali Yılmaz tarafından ödülünün takdim edilmesi ile devam eden program bisikletli öğrencilere bisiklet koruma başlığı dağıtımı ile devam etti. Kaskların takan öğrenciler “Trafikte Bende Varım” algısının oluşturulmasına yönelik Cumhuriyet Meydanından Köprübaşı Kavşağına kadar konvoy halinde bisiklet sürdüler. Program Vali Yılmaz'ın 112 Acil Çağrı Merkezi, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından kurulan standları gezmesi ile son buldu.

Program sonrası Vali Yılmaz basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Karayolları Trafik Haftası kapsamında programlarımızı gerçekleştiriyoruz. Birazdan gençlerimiz bisiklet binecekler. Karayolları Trafik Haftasının asıl amaçlarından bir tanesi trafik güvenliğini gündeme taşımak. En çok karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi de ülke olarak kask takma alışkanlığımız pek yok. Bu alışkanlığın oluşturulması içinde bisiklet binecek çocuklarımıza binmeden önce tek tek kasklarını dağıtmak sureti ile kask takma alışkanlığını edinmeleri ile ilgili yardımcı olmaya ve bu alışkanlığı kazanmaları için çalışıyoruz. İnşallah faydası olur. Kazasız belasız yolculuklar diliyorum” dedi.

Yol güvenliği konusu hakkında konuşan Vali Yılmaz, “Sayın Başbakanımızı hep ifade ediyor. Yollarda kurallarımız var. Kurallara herkesin uyması gerekiyor. Karayollarının bölünmüş yolları ile standardı çok yükseldi. Dünya standartlarında yollarımıza kavuştuk. Vatandaşlarımızın konforlu ve rahat bir şekilde seyahat edebileceği alt yapıyı oluşturduk. Tabi bunun yanında aynı zamanda vatandaşlarımız, yol konforu artınca, araç konforu da yükselince sürate meyil etmeye başladı. Vatandaşlarıma şunu söylüyorum. Hedeflerine rahat ulaşabilmeleri için kurallara uymaları gerekiyor. Kurallara uygun bir şekilde seyahat ettiğimiz sürece artık bizim standardı yükselmiş yollarımızla beraber kazasız belasız hedeflerimize ulaşma imkanımız var.

Bundan sonra biraz daha özellikle uykusuz yola çıkmamaları, yorgun şekilde yola çıkmamaları ve trafik kurallarına uymalarını tüm sürücü ve vatandaşlarımızdan rica ediyoruz. Kuralı bazen siz değil, karşınızdaki ihlal edebiliyor. Onun sadece ben belli bir süratle gidiyorum, ben ustayım gibi şeylere güvenmeye gerek yok. Çünkü karşınızdan gelen sürücünün de her an hata yapabileceğini, karşı şeritten bile zaman zaman önünüze çıkabileceğini düşünmeniz lazım. Onun için fren mesafesi, yaklaşım mesafeler ile ilgili kurallara da vatandaşlarımızın çok iyi dikkat etmesi lazım. Tabi bu şehirlerarası yolla da. Şehirlerde de, şehir içi trafiklerle de zaman zaman yoğunlaşma yaşıyoruz.

 

Yine ilimizde de aynı sorun var. Küçük il olmamıza rağmen bu sorun var. Bu da hem sürücülerimizin park yasağı olan yerlere araçlarını park etmemeleri, ikinci bazen gördüğünüz gibi maalesef çift parklar bazen yapılıyor. Arkadaşlarımız cezai müeyyideyi uygulamak zorunda kalıyor. Bizim hedefimiz cezai müeyyide uygulamak değil. Bizim hedefimiz, vatandaşın rahat ve güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi, şehir içi ulaşımından da istifade edebilmesi. Bunların ikisinin de temin edilebilmesi içinde vatandaşlarımızın da ışıklara dikkat etmesi, yaya geçitlerine dikkat etmesi ve kuralsız bir şekilde yaya geçidinden sağına soluna bakmadan karşıya geçmenin önüne geçilmesi gerekiyor.

Trafik düzenlemeleri yapılır ancak, düzenlemeyi ne kadar yaparsanız yapın.  Buna uyulması lazım. Kurallar uyuldukça bir anlam ifade ediyor. Tüm vatandaşlarımızın aynı duyarlılığı göstermesini bekliyoruz. Bu hafta vesilesi ile tekrar bu konular gündeme gelir. Kamuoyunun oluşması da insanların bilinçlenmesinde, özellikle öğrencilerimizi hedef aldık. Çünkü geleceğimiz öğrenciler. Öğrencilerimizle ilgili çalışmaları arkadaşlarımız yoğun bir şekilde yapıyorlar. Kazasız belasız günler diliyorum. Sağlıklı huzurlu bir şekilde herkesin normal seyahatini gerçekleştirsin istiyoruz” diye konuştu.

burdur vali trafik haftası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elma artık ekmeğin üzerine sürülüp yenebilecek
Elma artık ekmeğin üzerine sürülüp yenebilecek
Fatih Portakal hakkında suç duyurusu
Fatih Portakal hakkında suç duyurusu