Vali Şerif Yılmaz, Burdur’un en uç noktasında 1500 rakım yükseklikte yer alan Ballık Köyünü ziyaret etti

Muhtar Recep Küçer ve köy sakinleri tarafından karşılanan Vali Yılmaz, gerçekleştirdiği ziyaretinde, bir yıl gibi kısa sürede yapımını tamamlanan Ballık Köyü Camiinin açılışını da yaptı.

Vali Şerif Yılmaz, Burdur’un en uç noktasında 1500 rakım yükseklikte yer alan Ballık Köyünü ziyaret etti
Vali Şerif Yılmaz, Burdur’un en uç noktasında 1500 rakım yükseklikte yer alan Ballık Köyünü ziyaret etti Akca Gazete
Bu içerik 544 kez okundu.

Programa Vali Şerif Yılmaz, Altınyayla Kaymakam Vekili İsmail Kaya, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Tayfun Dündar, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Altınyayla Belediye Başkanı Ahmet Serttaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, AK Parti İl Başkanı Süleyman Faki, Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Oktay Darcan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Saraç, AEDAŞ İl Müdürü Emin Şekeroğlu, SGK İl Müdürü Bayram Balban, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Metin Demir, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ramazan Erdim, DSİ Şube Müdürü Cem Çoban,  İl Müftüsü Hıdır Bayrak, İl Genel Meclis Üyeleri, Mutarlar ve vatandaşlar katıldı.  

 

Öğle Namazı öncesi gerçekleşen Cami Açılışında Muhtar Küçer, İl Müftüsü Hıdır Bayrak ve Vali Şerif Yılmaz açılış öncesi konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından İl Müftüsü Hıdır Bayrak tarafından, dua yapılarak caminin açılışı yapıldı. Açılış sonrası köy muhtarlığı tarafından ikramda bulunuldu. Vatandaşlarla bol bol sohbet eden Vali Yılmaz, köylülerin talep ve isteklerini de yerinde dinleme fırsatı buldu.  

 

Muhtar Küçer açılış esnasında yaptığı konuşmada; köylerini ziyareti ve cami açılışına katılarak kendilerini onurladıkları için Vali Yılmaz'a teşekkür etti.

 

Açılışta konuşan Vali Yılmaz, “Bugün Burdur’umuzun en uç noktasında bulunan Ballık köyündeyiz. Gerçekten kısa sürede büyük bir cami yapılmış. Öncelikle hayırlı olsun. Emeği geçenlerden de Allah razı olsun. Ramazan öncesi camii açılışını yapalım istedik. Arkadaşlarım bana ilettikleri de en azından ramazan öncesi gerçekleştirelim yönündeydi. Ramazan'da belki zor olabilir diye. Onun için biraz erken geldik kışın sonunda ama güzel bir zamanında gelmişiz. En güzel ortamda sizlerle beraberiz. Camii ile ilgili İl Müftümüz söylenmesi gerekenleri ifade etti.

 

Ben de birkaç kelam edeceğim cami ile ilgili. Bizim ecdadımızın gittiği her noktada camii vardır, hamam vardır, kervansaray vardır. Yani gittikleri yerlerde toplumun kullanacağı insanların kullanacağı mekânları inşa etmişlerdir.

 

Gittikleri yerlere dini zorla götürmemişlerdir bunu belirtmek istiyorum. Gittikleri yerlerdeki insanları sömürmemişlerdir. Oradaki insanların yaşamlarına saygı göstermişler, dinlerinin güvencesi olmuşlardır. Bugün Osmanlı'nın hüküm sürdüğü topraklara baktığınızda bu eserleri görebilirsiniz. Ama Osmanlı'nın hüküm sürdüğü o topraklarda bugün gayrimüslimler de var. Bugün Türk olmayan diğer milletler de var. Ama bakın ki Afrika ve diğer ülkelerde, batı gittiği yerlere sömürgeci anlayışı götürmüş, her gittiği yerde dillerini oraya empoze etmişlerdir. Gittikleri yerlerde tüm yeraltı zenginliklerini kendi ülkelerine taşımışlardır. Biz de tam tersi oldu. Biz gittiğimiz yere bugün burada Ballık ta nasıl cami yapılmışsa gittiğimiz yerlere de ecdadımız belki kendi mal varlığından alıp oraya götürüp oraya yaptılar. Bu bir kültürdür, bu bir medeniyettir biz bu medeniyetin çocuklarıyız hamdolsun.

 

Bugün de burada bu eserin açılışı için beraberiz. Camiler bizlerin bu topraklarda tapu senedidir. Bu senetler yoksa bakarsınız ki bugün yoksunuz. Sadece bina ve fiziki olarak bakmamak lazım. Manevi olarak bu bölgenin bu toprakların bize ait olduğunu gösteren eserlerdir. O açıdan 15 Temmuz günü gece sela verildiğinde bu seladan rahatsız olanlar oldu. Bu ezanlardan rahatsız olanlar var onun için bu topraklarda bu camilerin devam etmesi lazım bu minarelerin yükselmesi gerekiyor.

 

 

Muhtarın yaptığı konuşma sırasında dile getirdiği taleplerle ilgili hususları dile getiren Vali Yılmaz; geldiğimiz yol güzergahı ve bazı yollarla ilgili talepler oldu. Geldiğimiz yol üzerinde birkaç viraj var düzelteceğiz. Ondan sonra ilk planda stabilize ile ilgili çalışmalarımız olacak. Sıcak Asfalt için söz vermeyeyim. Yapabileceklerimizi hemen söylüyorum. Cami avlusu ile ilgili bu zamana kadar yardım etmedik. Bu alanla ilgili de inşallah biz destek vereceğiz. Hep beraber de bu alanı düzenleyip camii her şeyiyle kullanılır hale gelecek.

 

Üçüncüsü telefonlarla ilgili kışın bizim bu alanla ilgili en çok ilgilendiğimiz karla mücadele ve öğrenci taşımasıyla ilgiliydi. Bu iki şeyden dolayı en fazla ismini aldığımız yer Ballıktı. Biz gelip gitmedik ama fiziken uzak da olsa gönül beraberliğimiz var burayla ilgili arkadaşlarımız sorunları ilettiğinde ulaşımla ilgili olsun özellikle devamlı suretle burada çalışıyoruz. Sizlerle beraber olduğumuzu bilin uzakta olsak yakın da olsak fark etmiyor. Önemli olan gönül yakınlığıdır. Yan yana dursanız bazen birbirinizle iletişiminiz yoksa birbirinize olan sevginiz yoksa muhabbetiniz yoksa yan yana da olsanız ayrı dünyalardasınızdır. Biz farklı yerlerde olsak da gönül beraberliğimiz var. Arkadaşlarımız söylediler sabit telefonla ve cep telefonu ile ilgili sıkıntıları ilettiler. Onları görüşeceğiz ulaşımın sağlanması lazım.

 

Bazı yerlerdeki toplantılarda gündeme gelir işte bu bizim vericiler bizi rahatsız ediyor bunu buradan alın gibi. Tam tersine her gittiğimiz yerde iletişimin ulaşımın daha da iyi olması lazım, artık hepimizin cep telefonu var. Dünyayla iş yapıyoruz artık buradan dünyanın öbür tarafında bir bağlantımız var. Türkiye eskisi gibi değil eskiden sadece kendi köyümüzdeki insanlarla konuşurduk yan taraftaki köyle irtibatımız olmazdı. Şu anda dünyanın öbür tarafındaki insanlarla irtibatımız var. Orada insanımız var orada akrabamız var onun için de biz onlarla kesintisiz iletişim sağlamamız lazım. Onun içinde size bu konuda yardımcı oluruz.

 

Ben tekrar hayırlı olsun diliyorum. Allah yardım edenlerden emek verenlerden katkı sağlayanlardan maddi manevi destek veren herkesten razı olsun inşallah buradaki ibadetlerden de buradaki dualardan da buraya emek veren herkes ebediyen istifade eder. Cemaati bol olsun tek dileğimiz odur. Binanın yapılması değil camileri güzelleştiren cemaattir. Cemaati güzel olursa kadın erkek cemaat olarak da kadınlarımız da camilere gelsinler. Bazen diyorlar bizim gelmemiz uygun mu hayır uygun.  Cemaate herkes gidebilir camiler çocuklarımıza da açık. Hatta çocuklarımız caminin içinde oynasınlar. Biliyorsunuz camilerde yaz Kur'an kursları açıyoruz. Bu yaz kursları döneminde Çocuklarımızın sportif faaliyetlerle ilgili gençlik sporla beraber işbirliği yapacaklar çocuklarımıza hem dini eğitim vereceğiz hem yazın spor yapmaları ile ilgili imkan sağlamış olacağız. İkisini beraber yürüteceğiz.  Bizim çocuklarımızı yetiştirmemiz lazım. Gelecek onlarda. Bu milletini seven bu camilere sahip çıkacak olan bu minarelerden ezan okuyacak olan Bu bayrağı dalgalandıracak nesillere evlatlara ihtiyacımız var onları yetiştirmek hepimizin görevi bunu hep beraber yapacağız. Bu açıdan da bizim el birliği yapmamız lazım. O kurum bu kurum yapmadan hepimiz üzerimize düşen görevi lâyikiyle yerine getirirsek zaten çok fazla söze hacet yok. Bu milletin mayası belli bu milletin geçmişi belli bu milletin bakışı belli o nedenle de hepimiz gönül huzuruyla bu görevleri ifa etmiş oluruz. Ben tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Allah en iyi şekilde ibadet edecek ortamları millete nasip etsin, bu millet ezan sız bu milleti bayraksız bu milleti vatansız bu milleti topraksız bırakmasın diyorum. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

 

burdur vali şerif yılmaz balık köyü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca GAzete 377. Sayı
Akca GAzete 377. Sayı
Antalya siste griye büründü
Antalya siste griye büründü