Reklamı Geç
Advert

35 hastaya laparoskopi ameliyatı

ELMALI Devlet Hastanesi'nde 2015 yılından itibaren 35 hastaya laparoskopi yöntemiyle safra kesesi ameliyatı yapıldı. Elmalı Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Burak Emre Demir, ″Elmalı Devlet Hastane'mizde safra kesesi ameliyatlarını laparoskopi yöntemini kullanarak son teknoloji aletlerle ve başarılı şekilde hastalarımıza uygulamaktayız. Laparoskopi halk arasında kapalı, kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinmektedir. Ameliyat alanında doku hasarının en az olduğu, daha kolay ve hızlı iyileşmenin sağlandığı laparoskopi ameliyat yöntemiyle Elmalı Devlet Hastane'mizde 2015 yılından itibaren 35 hastamıza safra kesesi ameliyatı gerçekleştirdik″ dedi.  Laparoskopi hakkında teknik bilgi veren genel cerrahi uzmanı Dr. Güvenç Cantilav da ″Laparoskopi karın içinin bir video kamera ile gözlenmesi işlemi olmakla birlikte, bu yöntemle karın içi aydınlatılarak, hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve de gerekirse aynı anda karnın çeşitli bölgelerine açılan birkaç santimetrelik deliklerden içeri sokulan yardımcı aletlerle tedavi olanağı sağlanmaktadır. Bu yöntemle görüş alanı daha büyük, geniş ve net olmaktadır. Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda uzun kesiler olmaması ve deri yüzeyinde estetik açıdan rahatsız eden izler kalmaması hem görsel hem de estetik bir avantaj sağlamaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar laparoskopi ameliyatlarının açık  ameliyatlara göre başta kanama ve enfeksiyon olmak üzere daha az yan etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Safra kesesi ameliyatlarında karında küçük bir kesi açılarak laparoskopiyle safra kesesi çıkarılmaktadır. Laparoskopik safra kesesi ameliyatı sonrası kesi az olduğundan hastanın iyileşme ve hastanede yatış süresi de kısalmaktadır″ diye konuştu..

35 hastaya laparoskopi ameliyatı
35 hastaya laparoskopi ameliyatı
Bu içerik 1167 kez okundu.
Advert

ELMALI Devlet Hastanesi'nde 2015 yılından itibaren 35 hastaya laparoskopi yöntemiyle safra kesesi ameliyatı yapıldı.
Elmalı Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Burak Emre Demir, ″Elmalı Devlet Hastane'mizde safra kesesi ameliyatlarını laparoskopi yöntemini kullanarak son teknoloji aletlerle ve başarılı şekilde hastalarımıza uygulamaktayız. Laparoskopi halk arasında kapalı, kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinmektedir. Ameliyat alanında doku hasarının en az olduğu, daha kolay ve hızlı iyileşmenin sağlandığı laparoskopi ameliyat yöntemiyle Elmalı Devlet Hastane'mizde 2015 yılından itibaren 35 hastamıza safra kesesi ameliyatı gerçekleştirdik″ dedi. 
Laparoskopi hakkında teknik bilgi veren genel cerrahi uzmanı Dr. Güvenç Cantilav da ″Laparoskopi karın içinin bir video kamera ile gözlenmesi işlemi olmakla birlikte, bu yöntemle karın içi aydınlatılarak, hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve de gerekirse aynı anda karnın çeşitli bölgelerine açılan birkaç santimetrelik deliklerden içeri sokulan yardımcı aletlerle tedavi olanağı sağlanmaktadır. Bu yöntemle görüş alanı daha büyük, geniş ve net olmaktadır. Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda uzun kesiler olmaması ve deri yüzeyinde estetik açıdan rahatsız eden izler kalmaması hem görsel hem de estetik bir avantaj sağlamaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar laparoskopi ameliyatlarının açık  ameliyatlara göre başta kanama ve enfeksiyon olmak üzere daha az yan etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Safra kesesi ameliyatlarında karında küçük bir kesi açılarak laparoskopiyle safra kesesi çıkarılmaktadır. Laparoskopik safra kesesi ameliyatı sonrası kesi az olduğundan hastanın iyileşme ve hastanede yatış süresi de kısalmaktadır″ diye konuştu.

 

 

 


Kaynak: DHA

35 hastaya laparoskopi ameliyatı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı