Ziraat Odasınca Hububatta biçerdöver ve balya fiyatları belirlendi

Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir Bucak Ziraat Odası yönetiminin 15 haziranda toplanarak biçer düver ve balya yapma fiyatlarının açıklandığını belirtti.

Ziraat Odasınca Hububatta biçerdöver ve balya fiyatları belirlendi
Ziraat Odasınca Hububatta biçerdöver ve balya fiyatları belirlendi Akca Gazete
Bu içerik 1111 kez okundu.

Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi.

“Oda yönetim kurulu 15 Haziran 2017  toplantısında ilçemizde biçerdöver fiyatları ve balya yapma ücretleri görüşüldü. Çiftçilerimizin Fiziki, ekonomik koşullar dikkate alarak bir dönüm için ekin biçme bedeli 15,00 TL ve  bir adet 22 kg’lık balya yapma ücreti olarak da 1,5 TL olarak tespit edilmiştir. Biçerdöver sahiplerinin de  genel olarak fiyatlara uymalarını ve bu konuda anlayış göstermelerini istiyoruz Belki bu fiyatı az bulacaklardır ama üreticinin de maddi durumu ortadadır. 2016 yılının son ayları olan Ekim, Kasım ve Aralık aylarında tarım arazilerine yeterli yağış düşmemesi nedeniyle zamanında ekim yapılamadı .Ayrıca Ekilen Haşhaş yeşermemesi İlçe merkezi ve köylerimiz ekimi yapılan alanlarında  %80  yakın ürün kaybı oluşması üreticimizi zor durumda bıraktı. Yine de bu yıl tarımsal ürünlerde pazarlama sorunu geçen yıllara göre biraz daha  az  olsa da üreticimizin iyi ve verimli bir hasat geçirmeyi istiyor.

Üreticilerimi ve yetkililer ürünlerini hasatını  en verimli şekilde geçirmek için  hasat yapan biçerdöverin dane kaybı yapıp yapmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Dane kaybı yapan biçerdöver operatörünün uyarması, gerekirse ilgili mercilere ve odamıza bildirmelerini bekliyoruz. Bu konuda İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzde bulunan teknik elemanlar sezon boyunca biçerdöverleri kontrol edecekler. Görevlilere de  bu konuda görevlilere yardımcı olduğumuz takdirde en az ürün kaybıyla hasat bitmiş olacağız. 

Hasat dönemini iyi ve güvenli geçmesi için Biçerdöverlerinde yangın söndürücü başta olmak üzere çeki halatı ve ilk yardım çantası bulundurmalarını istiyoruz. Biçerdöverlerin Mali mesuliyet sigortasının mutlaka yapılmış olması gerekmektedir. Çıkabilecek yangınlara karşı dikkatli olunmasını gördükleri zaman 110 itfaiye ve 177 orman yangın ekibine telefonları ile ulaşmalarını önemle rica ederiz.

Yeni hasat döneminin üreticilerimize hayırlı, bereketli ve kazasız belasız geçmesini dileriz” dedi. 

burdur bucak zirat odası muzaffer özdemir biçerdöver balye hububat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı