Vali Yılmaz, Bucak OSB'nin İftar Programına katıldı

Vali Şerif Yılmaz Bucak OSB'nin iftar programında sanayicilerle bir araya geldi.

Vali Yılmaz, Bucak OSB'nin İftar Programına katıldı
Vali Yılmaz, Bucak OSB'nin İftar Programına katıldı Akca Gazete
Bu içerik 466 kez okundu.

Bucak Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetini sürdüren sanayicilerin katıldığı iftar programında ayrıca, OSB Müdürü Binnur Çığrı tarafından Organize Sanayi Bölgesinde devam eden çalışmalar ve genel durumla ilgili sunum yapılarak sanayicileri bilgilendirdi.

İftar programına, Vali Şerif Yılmaz'ın yanı sıra Burdur Milletvekili Reşat Petek, Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İsmail Bayata, 22 ve 23. Dönem Burdur Milletvekili Mehmet Alp, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, Genel Sekreter Servet Olpak, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, Bucak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu ve Müteşebbis heyeti üyeleri ve sanayiciler katıldı.

İftarın ardından, OSB Müdürü Binnur Çığrı tarafından bir sunum yapıldı. Sunum sonrası Burdur Milletvekili  Reşat Petek ve Vali Şerif Yılmaz konuşma yaptılar.

Vali Şerif Yılmaz yaptığı konuşmasında; Üç dört ay önce yine bu salonda toplantı gerçekleştirmiştik. Bugün yine Bucak OSB Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyeti toplantıların ardından Bucak OSB içerisinde aktif olarak faaliyetini sürdüren sanayicilerimizle iftarda bir araya gelelim istedik.

İftar'la birlikte ayrıca Müteşebbis heyetinde yapılan sununun aynısını sanayici iş adamlarıyla paylaşalım, Bucak Organize Sanayi Bölgesi'nin genel durumunu ve yaptığımız çalışmaları sizlere aktaralım istedik. O nedenle bu yemeği tertip etmeye karar verdik. Katılımınız için hepinize teşekkür ediyorum. 

Organize sanayi bölgesinde faaliyet yürüten iş adamlarımızı davet ettik, organize sanayide yeri olupta başkasına kiraya vermişse bu arkadaşları çağırmadık. Biraz önce sunuda belirtildi, ihale şartnamesinde bir hüküm vardı. Sanayi bölgesinde yeri olup kiraya verenleri boş parsellerin satış ihalesine almıyoruz. Çünkü biz OSB'nin gerçek yatırımcıların, gerçek müteşebbislerin orada yatırım yapmasını o alanın bu amaç doğrultusunda kullanılmasını istiyoruz.

Bu alanlarımız şuanda doldu. En son boş olan 6 parselimizi de satmış olduk. Mevcut arsamız kalmadı. Bundan sonra arsa nasıl olur. Bildiğiniz gibi arsaları tahsis ediyor, belli süre için zaman veriyoruz. O süre içerisinde tahsis edilmeyen arsa iptal ediliyor. Bu süreyi hepiniz biliyorsunuz bir yıl içinde belgelerin verilip ikinci yıl içerisinde yatırımın başlaması gerekiyor. Bunlarla ilgili sürelerle ilgili zaman zaman talepler geldi. Geçtiğimiz yıl özellikle 15 Temmuzdan sonra Türkiye deki ekonomik daralmadan dolayı, oradaki zaman ve süreyi biraz uzattık. Önümüzde her hangi bir sıkıntının olmadığını varsayarak. Bu saatten itibaren beli şartlar dahilinde yapılması gerekenlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Arsa tahsis ettiğimiz yatırımcı arkadaşlarımızın da bunu düşünmesi gerekiyor.

Ayrıca mevcut alanın tam karşısında, bölgede belediyenin sanayi alanı olarak imarda gösterdiği bir yer var. Sanayi alanı gösterilmiş olsa da bugün itibariyle oranın tamamına ihtiyacımız yok. Bu alan dolduktan sonra yani 3-5 sene sonra 10 sene sonra ihtiyaç olursa geriye kalan rezerv alanı da genişleme alanı olarak düşünülebilir. Ama ilk planda bizim düşündüğümüz o alanın görüşülmesiyle ilgili, yarın arkadaşlarımız gidecekler genel müdürümüze yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi sunacaklar. İnşallah bunu da gerçekleştirdiğimiz takdirde o alanın gelişme alanı olur diye düşünüyoruz. Yani bu çalışmalara başlıyoruz siz sanayicilerin bilgisi olsun. Yapılan sunu bugün toplantımızda müteşebbis heyetine de sunuldu, özellikle bütün sanayicilerimize de sunmuş olduk, yaptığımız iş ve işlemlerden bütün sanayicilerimizin bilgisi olsun istedik. Buradaki harcadığımız, sizin paranız, milletin parasıdır. Yaptığımız her işinde hesabını vermemiz lazım.

Ben özellikle bir hususu da belirtmek istiyorum. Organize Sanayinin girişinde ana yol, bölge trafiğin oradan itibaren, yolun sağında ve solunda OSB'de olmayan firmalardan da 20 şer bin TL para belirledik. Eğer parayı vermezlerse yolu kapatacağız. OSB nin içerisinde bulunan firmaların verdiği gibi onlarda kullanıyorsa bedelini ödeyecekler. 20 şer bin TL'lik tebligat gönderdik. Bunu herkes bilsin kimsenin hatır gönül işi de yok, çünkü 8,5 milyon TL özel idareye bu asfalt için para verdik. Bunun bedelini de herkesin karşılaması gerekiyor.

Bunu dışında yol çizgilerini de çizeceğiz, güzel bir şekilde yolları tamamlamış olacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliği kapsamında bu ayın başı itibariyle 3 bin 900 kişi yeni istihdama dahil edildi. İstihdam seferberliğinde 2017 sonuna kadar bizim hedefimiz 3 bindi. Burdur genelinde bu istihdam seferberliği kapsamında 3 bin kişiyi istihdam edebilir miyiz diye düşünüyorduk. Bu ayın başı itibariyle 3 bin 900'ü aştık. Ben bütün işverenlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Çok zor bir dönemden geçiyoruz, hepiniz sıkıntılar yaşıyorsunuz ama buna rağmen bu sorumluluğu alarak yeni iş ve istihdam alanı açan, daha fazla işçi istihdam eden tüm işverenlerimize sizlerin huzurunda kutluyorum. Bunun daha da devam etmesi lazım. Sosyal barışın, birlik beraberliğin ve kardeşliğin pekişmesi için nasıl ekmeğimizi paylaşıyor isek, kazançlarımızı da ülkemizin geleceğini için sorumluluk alarak hep beraber paylaşmamız lazım. Hem sevinçte, hem de kederde bunun paylaşılması lazım.

Tekrar davetimize katıldığınız için teşekkür ediyorum. Yarın akşam Kadir Gecemiz, gecenizi tebrik ediyorum. Yaklaşan Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum. Nice sağlıklı huzurlu bayramlara kavuşmak ümidiyle hepinize hayırlı akşamlar diliyorum" dedi.

burdur bucak OSB iftar vali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca GAzete 377. Sayı
Akca GAzete 377. Sayı
Antalya siste griye büründü
Antalya siste griye büründü