Vali Yılmaz Yazır Köyünde Elmalılı Hamdi Yazır anma programına katıldı

Vali Şerif Yılmaz, Çavdır İlçesi Yazır Köyünde üçüncüsü düzenlenen Elmalılı Hamdi Yazır’ı anma programına katıldı

Vali Yılmaz Yazır Köyünde Elmalılı Hamdi Yazır anma programına katıldı
Vali Yılmaz Yazır Köyünde Elmalılı Hamdi Yazır anma programına katıldı Akca Gazete
Bu içerik 394 kez okundu.

Yazır Muhtarlığı tarafından düzenlenen anma programına bu yıl İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu konuşmacı olarak katıldı.

 

Düzenlenen anma programı Yazır Muhtarı Ahmet Yavuz ve Vali Şerif Yılmaz'ın konuşmasıyla başladı. Kur'an-ı Kerim Tilaveti'nin ardından İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu konferans verdi. Program muhtarlık tarafından verilen ikramla son buldu.

 

Programa Vali Yılmaz'ın yanı sıra Milletvekili Bayram Özçelik, Çavdır Kaymakamı Abdullah Şahin, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, Çavdır Belediye Başkanı Mustafa Uysal, Genel Sekreter Servet Olpak, AK Parti İl Başkanı Süleyman Faki, Söğüt Belediye Başkanı Salih Yavuz, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Vali Yılmaz programda yaptığı konuşmasında; Bugün anlamlı bir programda bir aradayız. Bu toprakların yetiştirdiği bir evladın ilim insanının, anılması ona karşı olan vefa duygusunun ifade edilmesi için buradayız. Bu topraklara geldiğimiz günden itibaren bu toprakları vatan yapan, bu toprakların hamurunu yoğuran, çimentosu olan, kültürümüzü oluşturan insanları bizlerin hiçbir zaman unutmaması gerekiyor. Unuttuğumuz andan itibaren de ne hale geldiğimizi hepimiz yaşadık.

 

İlk günden itibaren bu toprakların yoğrulmasında emek veren ilim ve gönül insanlarımız var ki bunların çoğunun ismini bile hatırlamıyoruz. Bunlardan bir tanesi bugün baba ocağı Yazır olan, babasının daha sonra Elmalı’ya taşınması sonrası ilk ve orta eğitimi ile hafızlık eğitimini Elmalı da tamamlayan sonrasında İstanbul’a giderek medrese eğitimini de tamamlayan Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır efendidir.

 

Elmalılı Hamdi Yazır Osmanlı döneminde doğmuş tefsirin dışında, şairliği olan felsefe ile uğraşmış bir ilim insanı, biz bu yönlerini fazla bilmiyoruz. Cumhurbaşkanımızın okuduğu bir duanın, o okuyuncaya kadar Elmalılı Hamdi Yazır’ın olduğunu bilen de çok azdı. Bu bizim vefasızlığımız, bize öğretilen hep Avrupa dan şairler ve Avrupa dan bilim insanları oldu.

 

Avrupalılaşalım derken, Elmalılı Hamdi Yazır’ında üzerinde durduğu bir husustur, değerlerini değil ilmini alalım diyordu. Biz ise tam tersini yaptık ilmini alamadık, Avrupalıların değerleriyle kendi kültürümüzü karıştırmaya çalıştık, içinden de çıkamadık.

 

Osmanlı döneminde yetişmiş olan Elmalılı Hamdi Yazır, Cumhuriyet döneminde tefsirini yazmıştır. Türkçe bir tefsir yazılsın talebi Türkiye Büyük Millet Meclisinde kararlaştırılınca kendisine götürülen teklifi kabul etmiş ve sağlığında bu tefsiri tamamlamıştır. Tefsir yapmak kolay bir iş değil, tercümede zor ama tefsir çok daha zor. Biraz sonra Ömer Döngeloğlu hocamız anlatır. Nasıl Elmalılı Hamdi Yazır varsa nasıl Ömer Nasuhi Bilmen varsa bunlar Osmanlı döneminde yetişmiş Cumhuriyet döneminde hayatlarına devam eden önemli ilim insanları. Bazen bizim devletimizle ilgili yorumlar yapılırken, bazı konuşanlar Cumhuriyet öncesini yok sayıyorlar. Biz Cumhuriyet’ten öncede var olan çok önemli bir medeniyetin mirası Osmanlı’nın bakiyesiyiz. Cumhuriyetle birlikte bizim sadece yönetim şeklimiz değişti. Osmanlı döneminde yetişen ilim insanları da bizim insanlarımız ve hatta bu kültürün oluşmasında emeği geçen dünya kadar isimler var, biz bunların çoğunu  bilmiyoruz. Bize medeniyet olarak, kültür olarak din adamlarının bu zamana kadar bizi geri bıraktıkları öğretildi bu anlatıldı bize. Bu aslında doğru değil ve oluşturulan yanlış bir algı.

 

Din adamlarımız din öğrendiler, bunun devamında da sünnetin ve Kur’an-ın gösterdiği yolda ilme sarıldılar. Bugün fen ilimleri dediğimiz, matematik dediğimiz, astronomi dediğimiz ilimlerde aslında dünyaya yön veren insanlarımız var ama bunları biz unuttuk.

Farabi, İbni Sina, Ali Kuşçu, Buruni, Mimar Sinan,  Battani ve birçok belki biz bu isimleri ilk defa duyduk ama bizim gerçek manada kendi kültürümüz de yetişen insanlarımızı bilmemiz lazım, hatırlamamız hatırlatmamız lazım, işte bu vesileyle böyle bir programı burada icra ediyoruz. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca konuyla ilgili  ilminden istifade edeceğimiz hocamızın konuşmasıyla beraber belki bu konuyla ilgili bizi daha da aydınlatacak bilgi verecek, bizim bu değerlerimizi gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor, çünkü içinden geçtiğimiz dönemi de değerlendirirsek kendi kültüründen uzaklaşmış yozlaşmış bir nesille bu devletin, bu milletin  devam etmesi mümkün değil. Önce kendi değerlerimize kendi kültürümüze sahip çıkacağız. Bu birlik beraberliğimizi sağlayacak olan çimentoya harca ihtiyacımız var. Bu çimentoyu harcı oluşturan değerlerin gelecek nesillerimize aktarılması gerekiyor.

 

Yoksa çok basit bir şekilde küçük bir rüzgarda birisinin kendi uydurduğu dinle ne hale geldiğimizi gördünüz. Haftaya 15 Temmuz'un yıldönümü kendi uydurduğu din adına Kur'an-ın hükümlerini yok sayan, geçen hafta içerisinde televizyonlarda tekrar haberlerde yer aldı, hafız yetiştiriyorlar bunların yaptığı sadece Kur’an okumak diyen o hainin, artık Kitabı bırakın diye talimatını duydunuz. Bu kadar alçakça bir talimat veren bir kişi ve ona inanan dünya kadar insan oldu. 15 Temmuz'u görünce milletimiz ancak uyandı. O nedenle bizim kültürümüzün oluşturduğu değerlerle özellikle Kur’an-ı tefsir ederek bu millete hizmet eden din adamlarımıza ihtiyacımız var. Hatası olabilir yanlışı olabilir, varsa hatadan dönmekte erdemdir, ama hala dönmeyenler var, hala onun uydurduğu dinle amel etmeye devam edenler var. Amerika’dan verdiği talimatlara uymaya devam edenler var.

burdur vali yazır köyü elmalılı hamdiyazır anma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Annesini boğazını keserek öldürdü
Annesini boğazını keserek öldürdü
Hava soğudu, grip salgınına dikkat
Hava soğudu, grip salgınına dikkat