Sagalassos'ta kazılar başladı

BURDUR'un Ağlasun İlçesi'ndeki Sagalassos Antik Kenti'nde 2017 yılı kazıları geçen pazar günü başladı.

Sagalassos'ta kazılar başladı
Sagalassos'ta kazılar başladı Akca Gazete
Bu içerik 343 kez okundu.

Sagalassos Antik Kenti'ndeki yaz dönemi kazı çalışmaları Belçika Katolik Leuven Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr Jeroen Poblome başkanlığında başladı. 1986 yılında başlayan kazılarda bu yıl ilk defa Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Arkeoloji ve Antropoloji bölümünden 5 kişilik bir ekip de dahil oldu. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, 3 ay sürecek kazılar hakkında Prof. Dr. Jeroen Poblome hakkında bilgi aldı.

Prof. Dr. Poblome gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yılki kazının ağırlıklı bölümünün Yukarı Agora çevresi olacağını belirtti. Prof. Dr. Poblome, "Yukarı Agora'nın doğu tarafından kazı çalışması yapacağız. Geçen yıl bu bölgede soğuk hava deposu ve ticaret binası bulundu. Aynı zamanda konservasyon ve restorasyon işlerine devam edeceğiz" dedi.

Agora'da restorasyon işlerine devam edeceklerini kaydeden Prof. Dr. Jeroen Poblome, "Bu yıl ağırlıklı olarak taş döşeme restorasyonları, anıtsal sütunların restorasyonu devam edecek. Çömlekçiler Mahallesi dediğimiz yerde büyük bir mezar alanı açtık. Orada MAKÜ ile çalışacağız. MAKÜ antropologları bilimsel olarak bize yardım edecek. Son kazımız ise kalede olacak. Kalenin tarihini şu anda hiç bilmiyoruz. Büyük ihtimalle Helenistik zamana kadar gidecek, belki de Bizans döneminde kullanılmıştır. Burası bizim için önemli" diye konuştu.

Prof. Dr. Poblome, kazılarda Fransa, Belçika, ABD, Sri-Lanka, Almanya, İngiltere, Belçika, Hollanda, İtalya ve Türkiye'den 90 kişilik bir ekibin çalıştığını kaydetti. Prof.Dr. Adem Korkmaz ise MAKÜ'den 5 kişilik bir ekibin Sagalassos kazı ekibiyle çalışacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

DHA-Bölge 

burdur ağlasun sagalassos kazı antik kent
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
El temizliğinin önemi
El temizliğinin önemi
Süleyman Demirel Üniversitesi 13 milyon TL zarar etti
Süleyman Demirel Üniversitesi 13 milyon TL zarar etti