Sipsi MAKÜ'de tez oldu

BURDUR'un en karakteristik çalgılarından sipsi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ) yüksek lisans tezine konu oldu.

Sipsi MAKÜ'de tez oldu
Sipsi MAKÜ'de tez oldu Akca Gazete
Bu içerik 482 kez okundu.

MAKÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Enstitüsü Anabilim Dalı Müzik Eğitimi Tezli Yüksek Programı öğrencisi Deniz Yıldız, 'Teke Yöresi Halk Çalgılarından Sipsinin Yapısal ve İcra Özelliklerinin İncelenmesi' başlıklı yüksek lisans tezini hazırladı.

MAKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Karakelle danışmanlığında hazırlanan tez saha çalışması yöntemi kullanılarak 15 kaynak kişiyle yapılan görüşmelerden elde edilen bulgular ve alan yazından yararlanılarak hazırlandı. Geleneksel olarak sipsinin öğrenilme biçimi, çalgının yapısal ve icra özellikleri gibi konuları ele alan tez, Prof. Dr. Sibel Karakelle, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Doç. Cihan Yurtcu ve MAKÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Derya Arslan'dan oluşan jüri tarafından başarılı bulundu.

Prof. Dr. Sibel Karakelle, yörenin müzik kültürü ve en karakteristik çalgılarından sipsinin bilimsel olarak ele alındığı tezin kültürel hayata ve müzik bilimine önemli katkılar sunacağına inandığını belirtti.

 

 

 

 

DHA

burdur MÜKÜ sipsi tez
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
El temizliğinin önemi
El temizliğinin önemi
Süleyman Demirel Üniversitesi 13 milyon TL zarar etti
Süleyman Demirel Üniversitesi 13 milyon TL zarar etti