Altınyayla Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu, Kupasını ve Altın Madalyasını Vali Yılmaz'ın Elinden Aldı

Altınyayla Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu, altın madalyasını ve kupasını Vali Yılmaz'ın elinden aldı.

Altınyayla Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu, Kupasını ve Altın Madalyasını Vali Yılmaz'ın Elinden Aldı
Altınyayla Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu, Kupasını ve Altın Madalyasını Vali Yılmaz'ın Elinden Aldı Akca Gazete
Bu içerik 455 kez okundu.

Vali Şerif Yılmaz, Altınyayla 30. Geleneksel Altın Sipsi, Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kültür Mantarı ve Kültür Sanat etkinliklerinin son gününde Dirmil er meydanında düzenlenen Yağlı Pehlivan Güreşlerine katıldı.

 

Vali Yardımcısı Altınyayla Kaymakam Vekili İsmail Kaya ve Belediye Başkanı Ahmet Serttaş tarafından karşılanan Vali Yılmaz, güreş alanına geçmeden şenlik dolayısıyla İlçe merkezinde kurulan pazarı gezerek esnaf ziyaretinde bulundu. Ziyaret sonrası güreşlerin düzenlendiği alana geçen Vali Yılmaz, davullar ve zurnalar eşliğinde karşılandı. Vali Yılmaz protokolde kendisine ayrılan yerine geçmeden, er meydanını dolaşarak, tribünleri dolduran vatandaşlar ve güreş severleri selamladı.

 

Altınyayla güreşlerinde bu yıl 26'sı başpehlivan toplam 542 güreşçi er meydanında kıyasıya güreşti. Final müsabakasında Mehmet Yeşil’i yenen Orhan Okulu başpehlivan oldu. Başpehlivan Okulu altın madalyasını ve kupasını Vali Yılmaz'ın elinden aldı. Geçen senenin Altınyayla güreşlerinin ağalığını alan Yasin Murat Çetingül bu yılda 110 bin TL ile 2017 yılının ağası oldu.

 

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Altınyayla güreşlerine katılarak, ata sporumuz güreşe verdiği önemi gösteren Vali Yılmaz, güreşseverleri ve Altınyaylalıları yalnız bırakmadı. 

 

Programda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Yılmaz; "Bugün Altınyayla’dayız. Altınyayla Burdur’umuzun en şirin ilçelerinden bir tanesi. Bu yıl ilçemizde düzenlenen şenliklerin 30’uncusunu gerçekleştiriyoruz. Geleneksel yağlı güreşlerimizin yaşatıldığı her yıl coşkunun artarak devam ettiği, hem güreşçisinin, hem seyircisinin daha fazla katılım gösterdiği önemli bir güreş organizasyonundayız. Özellikle Kırkpınar'dan sonra pehlivanların tekrar er meydanına çıktığı, rövanşın burada yapıldığı bir organizasyondayız.

 

Bizim buralar özellikle Teke Yöresi olarak biliniyor. Türklerin yoğun olarak ilk göç ettiği andan itibaren yerleştiği ve kültürün yaşatıldığı bölgeler burası. Teke Yöresinin Kültür Başkenti de Burdur'dur. İçinde yaşadığımız coğrafyanın Türklerin geleneksel özelliklerinin, gelenek ve göreneklerinin hala canlı yaşatıldığı bölgedir buralar. Güreşte bizim önemli geleneklerimizden bir tanesi, Ata sporumuzdur. Bu Ata sporumuzu da yaşatmaya çalışan, yaşatan ilçemiz Altınyayla’dır.

 

Geçen yıl Altınyayla güreşlerine ilk kez katılmıştım. Güreşçi sayımız 400 civarındaydı. Bu yıl güreşçi sayımız 542, başpehlivan güreşçilerimiz 26 tane. Yani bu büyük bir rakam. Bir gün içerisinde bu kadar büyük bir organizasyon yapılması da zor bir iş. Ama er meydanında görüldüğü üzere çok güzel güreşler oluyor. Bizde güreşleri çok güzel bir şekilde takip ediyoruz. Heyecanlı güreşler var. Güreş severleri ben her yıl geleneksel hale getirdiğimiz için Kırkpınar'ın ardından Altılyayla’ya, Dirmil güreşlerine bekliyorum.

 

Altınyayla diyince aklımıza sadece güreş gelmiyor, bunu da ifade etmek istiyorum. Teke Yöresinin Kültür Başkenti Burdur’umuzun yaşattığı geleneksel kültürel değerlerimiz var. O değerlerin güzel örnekleri var. Bu örneklerden biride Sipsidir.  Yine bizim kültürümüze has bir çalgımızdır, bunun merkezide  Altınyayla’dır.

 

Özellikle bu kültürün yanında, 2005 yılından başlayan ve ilçede artarak devam eden kültür mantarı yetiştiriciliği, özellikle sosyal yardımlaşma aracılığı ile kaymakam arkadaşımız tarafından başlatılan mantar yetiştiriciliği projesi Altınyayla için önemli bir gelir kapısı olmuştur. Bugün ilçe Türkiye geneli mantar üretiminin yüzde 15'ini karşılamaktadır. İlçemiz bu alanda büyük bir gelişme kaydetmiş ve vatandaşlarımıza çok güzel bir öncülük yapılmış. Bu şenlik vesilesi ile de hem tanıtılması, hem pazarlaması açısından önemli.

 

Altınyayla Altın Sipsi, Yağlı Pehlivan Güreşleri,  Kültür Mantarı ve Kültür Sanat etkinlikleri ilçemizde üç gün sürüyor. Cumadan itibaren başlıyor. Pazar itibariyle güreşler ile son buluyor. Bu kültürel faaliyetlerin artması lazım. Bizim birlik beraberliğimizi, kardeşliğimizi pekiştiren önemli günlerden, anlardan bir tanesi bu etkinlikler. Güreş meydanına geldiğinizde, er meydanına geldiğinizde fakiri zengini, amiri memuru ülkenin her bölgesinden insanı burada görürsünüz. Bizi bir arada tutan bu güzel örneklerdir aslında. Bunu değerlendirmemiz lazım. Burada baktığınız zaman hangisi devletin üst, alt merciinde çalışan fark etmiyor. Hep beraber er meydanında kol kola aynı heyecanla güreşleri seyretmeye çalışıyoruz. Bizim açımızdan bugün burada, yarın Elmalı’da, yarın başka bir yerde başka bir ilçede bunlar davam ediyor. Devam etmesi lazım. Bizi bir arada tutan bu kültürler bizim çimentomuzdur diye düşünüyorum. Kültürel varlıklarımızı yaşatmamız ve yarınlara aktarmamız gerekiyor.

 

Konuşmasının son bölümünde Vali Yılmaz, Güreşlerin yapıldığı alanla ilgili önümüzdeki yıllarda yapılacak düzenlemelerden bahsetti. İçinde bulunduğumuz alan şu anda yetersiz gelmeye başladı. Bu açıdan bakıp değerlendirdik. Gençlik ve Spor Bakanlığı'mızdan ödenek talep ettik. Ödeneğimiz geldi, ihale süreciyle ilgili bu sene yetiştiremedik ama şu anda sıkıntı yaşanmaması için ilave bir takım tedbirler aldık. Seneye inşallah daha güzel bir zemin ve sahada güreşlerimizi gerçekleştireceğiz. Daha modern bir alanda güreş severlerimizi ağırlayacağız" dedi.

 

Güreş müsabakalarını Vali Şerif Yılmaz ile birlikte Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Reşat Petek, Vali Yardımcısı Altınyayla Kaymakam Vekili İsmail Kaya, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, ilçe, belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri,  daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilciler, çok sayıda vatandaş takip etti.

burdur vali altınyayla yağlı güreş orhan oklu başpehlivan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
El temizliğinin önemi
El temizliğinin önemi
Süleyman Demirel Üniversitesi 13 milyon TL zarar etti
Süleyman Demirel Üniversitesi 13 milyon TL zarar etti