Reklamı Geç
Advert

Üstüner: İthalat çözüm değil

BURDUR Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, canlı hayvan, et, buğday, arpa, mısır ve pirincin sıfır gümrükle ithal edilmesine tepki gösterirken, bunun çözüm olmadığını söyledi. Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, oda binasında basın toplantısı düzenlendi. 29 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 500 bin baş canlı büyükbaş hayvan ve 475 bin baş canlı koyun keçi ve 95 bin ton et, 750 bin ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır ve 100 bin ton pirincin sıfır gümrükle ithal edilmesine tepki göstererek, ithalatın çözüm olmadığının defalarca görülmesine rağmen bir kez daha denenmesine anlam veremediğini söyledi. Et fiyatlarının ucuzlaması için ithalatta gümrük vergilerini sıfırlanmasının değil, ete uygulanan KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Kazım Üstüner, ″Doğu ve güneydoğu bölgelerindeki yayla ve meralar terör örgütünden ayıklanıp tekrar küçükbaş hayvancılığın hizmetine kazandırılmalıdır. Et konusunda küçükbaş hayvancılığımız ülkemizin önemli bir şansıdır. Bundan yeterince yararlanmanın yolları bulunmalı, halkımıza kuzu oğlak gibi küçükbaş hayvan eti tüketimi özendirilmelidir. Bir ülkede hayvancılığın gelişmişliğini gösteren kriterlerin başında koruyucu veteriner hekimlik anlayışı gelmektedir. Bu amaçla ülkemizde sayısı 7 bini bulan serbest veteriner hekim sisteme dahil edilerek koruyucu hekimlik hizmetlerinde yararlanılmalıdır″ dedi. Bir ülkenin gelişmişliğini gösteren kriterlerden birinin de beslenme düzeyi ve kalitesi olduğuna işaret eden Üstüner, ″Halkımızın yeterli ve dengeli beslenmesinde hayvansal protein tüketiminin önemi çok büyüktür. Bugün hala kişi başı 16-17 kilogram civarı kırmızı et tüketimimiz varsa bakandan veteriner hekimine, üreticiden tüketiciye yapacağımız çok şey var demektir. Atalarımızın güzel bir sözü var 'et girmeyen eve dert girer' diye. Et ve hayvansal proteini yeterli düzeyde almadığımız içindir ki hastanelerde adım atacak yer bulamıyoruz. Veteriner hekimler olarak halkımızın sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için dün olduğu gibi bugün de elimizden geleni yapmaya çalışacağız″ diye konuştu..

Üstüner: İthalat çözüm değil
Üstüner: İthalat çözüm değil
Bu içerik 426 kez okundu.
Advert

BURDUR Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, canlı hayvan, et, buğday, arpa, mısır ve pirincin sıfır gümrükle ithal edilmesine tepki gösterirken, bunun çözüm olmadığını söyledi.
Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, oda binasında basın toplantısı düzenlendi. 29 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 500 bin baş canlı büyükbaş hayvan ve 475 bin baş canlı koyun keçi ve 95 bin ton et, 750 bin ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır ve 100 bin ton pirincin sıfır gümrükle ithal edilmesine tepki göstererek, ithalatın çözüm olmadığının defalarca görülmesine rağmen bir kez daha denenmesine anlam veremediğini söyledi.
Et fiyatlarının ucuzlaması için ithalatta gümrük vergilerini sıfırlanmasının değil, ete uygulanan KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Kazım Üstüner, ″Doğu ve güneydoğu bölgelerindeki yayla ve meralar terör örgütünden ayıklanıp tekrar küçükbaş hayvancılığın hizmetine kazandırılmalıdır. Et konusunda küçükbaş hayvancılığımız ülkemizin önemli bir şansıdır. Bundan yeterince yararlanmanın yolları bulunmalı, halkımıza kuzu oğlak gibi küçükbaş hayvan eti tüketimi özendirilmelidir. Bir ülkede hayvancılığın gelişmişliğini gösteren kriterlerin başında koruyucu veteriner hekimlik anlayışı gelmektedir. Bu amaçla ülkemizde sayısı 7 bini bulan serbest veteriner hekim sisteme dahil edilerek koruyucu hekimlik hizmetlerinde yararlanılmalıdır″ dedi.
Bir ülkenin gelişmişliğini gösteren kriterlerden birinin de beslenme düzeyi ve kalitesi olduğuna işaret eden Üstüner, ″Halkımızın yeterli ve dengeli beslenmesinde hayvansal protein tüketiminin önemi çok büyüktür. Bugün hala kişi başı 16-17 kilogram civarı kırmızı et tüketimimiz varsa bakandan veteriner hekimine, üreticiden tüketiciye yapacağımız çok şey var demektir. Atalarımızın güzel bir sözü var 'et girmeyen eve dert girer' diye. Et ve hayvansal proteini yeterli düzeyde almadığımız içindir ki hastanelerde adım atacak yer bulamıyoruz. Veteriner hekimler olarak halkımızın sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için dün olduğu gibi bugün de elimizden geleni yapmaya çalışacağız″ diye konuştu.

 

 

 


Kaynak: DHA

Üstüner: İthalat çözüm değil
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı