17 köy ve mahalleye yangın söndürme tankeri

Vali Şerif Yılmaz, 17 köy ve mahalleye verilen yangın söndürme tankeri dağıtım törenine katıldı.

17 köy ve mahalleye yangın söndürme tankeri
17 köy ve mahalleye yangın söndürme tankeri Akca Gazete
Bu içerik 344 kez okundu.

Orman İşletme Müdürlüğü  Çendik İlk Müdahele Ekip bahçesinde gerçekleşen su tankerlerinin dağıtım törenine başta Vali Şerif Yılmaz olmak üzere Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Reşat Petek, Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, Isparta Orman Bölge Müdürü  İsmail Tüfekçi, siyasi parti başkanları, daire müdürleri katıldı.

Programda Vali Yılmaz ve Müdür Tüfekçi konuşma yaptı. Vali Yılmaz yaptığı konuşmada, "Öncelikle tankerlerimiz köylerimize hayırlı olsun. verilen köylerimizde inşallah amacına uygun bir şekilde kullanılır. Hem İl Özel İdaresi, hem Orman teşkilatımızın kaynaklarıyla alınan, ilk planda seri bir şekilde yangına müdahale için kullandığımız araçlar. Özellikle köyün içlerinde, itfaiye araçlarının giremediği  yerlerde çok fazla işimize yarıyor.

Geçtiğimiz günlerde bilindiği üzere iki köyümüzde yangın çıktı. İlk müdahale edenler orman teşkilatımızın araçlarıydı. Bu tankerlerimizde orada işe yaradı. Yangının büyümesini diğer evlere sıçramasını engellemiş olduk. Aynı şekilde tarlalarda anız yakma çok şükür azaldı. Ben o nedenle çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Aynı bilinçle devam edelim özellikle piknik mevsimindeyiz. Vatandaşlarımızın da piknikte çok dikkatli olması lazım. Havalar sıcak, toprak kuru artı olarak nem de düşük, düşük nemde de yangın biraz daha fazla oluyor. O nedenle bizim ve vatandaşlarımızın da daha hassas olması lazım. İnşallah yangın olmaz bu araçları kullanmak zorunda kalmayız. Sokak sulaması dahil olmak üzere çok amaçlı kullanılabilir araçlarımız. Muhtar arkadaşlarımızda burada, su takviyesi yapmamız gereken yerlerde hidrant yok. Eski yapılan tesislerde hidrant yapılmamış. Şuan yeni yaptığımız tesislerde yapıyoruz. ancak önümüzdeki yıl bütçeyle ilgili çalışmalara şu anda başladık. Önümüzdeki yıldan itibaren hidrant olmayan yerlere, özellikle su takviyesi yapılması gerekenlere veya araçların giremeyecek olan yerlere hidrant yapmamız gerekiyor. Arkadaşlarımızın da bununla ilgili talepleri ve eksikleri varsa bunları özel idareye bildirsinler. Bunu il genelinde yapacağız. Sadece orman köylerinde değil, orman köyü olmayan diğer köylerimize de hidrant kurmamız lazım. Suyu oradan kısa sürede alıp yangına müdahale etmeliyiz. ben orman teşkilatımıza da teşekkür ediyorum. Bu işbirliği içerisinde bu ülkenin insanına hizmet etmenin gayreti içerisindeyiz.

BURTRAK ATIL KALMAKTAN KURTULUYOR

Bugün yeni haberler çıktı. BUTRAK'la ilgili Kanun Hükmünde Kararname de bir hüküm çıktı. orman yerlerinin ceza infaz kurumlarına ve cezaevlerine verilmesiyle ilgili kanun hükmünde kararname, özellikle vekillerimizin gayreti sayesinde oldu. Bunu da söylemek istiyorum. BURTRAK'la ilgili çalışmadır aslında. Diğer illerde de uygulanacak, sadece bize ait değil ama inşallah atıl kalan tesisimizi de bu şekilde hayata geçirmiş oluruz. Özellikle açık cezaevinde  iş yurdu  olarak atölye şeklinde kullanmak suretiyle  değerlendiririz diye ümit ediyorum. hayırlı olsun" dedi.

 

Konuşmaların ardından Vali Yılmaz ve protokol üyeleri tarafında kurdele kesilerek yangın söndürme tankerlerinin denemesi için start verildi. Deposu paslanmaz galvenizli saçtan imal edilmiş 3 bin litre su  kapasitede olan yangın söndürme tankerlerinde 20 mt uzunluğunda her iki ucunda 1,5 inçlik kaplinleri olan 5 adet bez hortumu olup 15-20 mt mesafeye tazyikli su sıkma özelliğine sahip tankerlerin denemesi yapıldı.

Orman Yangınları, kırsal alan yangınları ve ev yangınlarına hızlı ve etkin bir şekilde müdahele etmeyi sağlamak amacıyla 17 Köy ve mahalle muhtarlığına (Kuzköy, Hisarköy, Aşağı Müslümler, Çendik, İğdeli, Suludere, Beyköy(Yeşilova İlçesi), Büyükyaka, Örencik, Taşpınar, Hisarardı, Karapınar, Ulupınar, Çaylı, Beyköy(Tefenni İlçesi) Elsazı Köyü Bozyaka Mah, Kızılseki Köyü Cami Mahallesi) Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünce alınan yangın söndürme tankerleri ücretsiz olarak sertifikaları  ile birlikte teslim edildi.

burdur vali yangın tanker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu