Reklamı Geç
Advert

Vali Yılmaz Hacılar Höyüğü kazısında incelemede bulundu

BURDUR Valisi Şerif Yılmaz, Merkez Hacılar Köyünde bulunan Hacılar Büyük Höyük kazı alanını gezerek incelemede bulundu. Vali Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir ile birlikte Hacılar kazı alanına gelerek kazı başkanı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Gülsün Umurtak'tan bilgi aldı. Prof.Dr. Umurtak, Hacılar'da 2011 yılından bu yana devam eden kazı çalışmaları ve Hacılar'ın önemi hakkında bilgi verdi. Hacılar'ın Anadolu’nun bilinen ilk yerleşim alanlarından biri olduğunu söyleyen Vali Yılmaz ise ″Özellikle Anadolu coğrafyasının yerleşim alanlarının tespiti açısından bakıldığında Hacılar Höyüğü en erken yerleşim alanlarından biri. İlimizde çok fazla tarihi eser kalıntılarının bulunduğu alanlar var. Ama buranın özelliği diğerlerinden çok farklı. Bilinen ilk yerleşim alanlarından olması dolayısıyla bölgede yaşamı ve bugüne kadar gelen sürecin tespiti açısından çıkış noktası olacak bir yer. Bundan sonraki süreçte inşallah biraz daha hızlı çalışma ile biraz daha geniş bir kadro ile çalışmalar sürecek. Tabi bunun da olması için finansmana ihtiyaç var. Bunu temin etmek suretiyle hocalarımız kendi kaynaklarımız, kendi insanımız ile kendi bölgemizdeki kazının gerçekleştirilmesini sağlamış olacağız″ diye konuştu..

Vali Yılmaz Hacılar Höyüğü kazısında incelemede bulundu
Vali Yılmaz Hacılar Höyüğü kazısında incelemede bulundu
Bu içerik 470 kez okundu.
Advert

BURDUR Valisi Şerif Yılmaz, Merkez Hacılar Köyünde bulunan Hacılar Büyük Höyük kazı alanını gezerek incelemede bulundu.

 

Vali Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir ile birlikte Hacılar kazı alanına gelerek kazı başkanı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Gülsün Umurtak'tan bilgi aldı.

Prof.Dr. Umurtak, Hacılar'da 2011 yılından bu yana devam eden kazı çalışmaları ve Hacılar'ın önemi hakkında bilgi verdi.

Hacılar'ın Anadolu’nun bilinen ilk yerleşim alanlarından biri olduğunu söyleyen Vali Yılmaz ise ″Özellikle Anadolu coğrafyasının yerleşim alanlarının tespiti açısından bakıldığında Hacılar Höyüğü en erken yerleşim alanlarından biri. İlimizde çok fazla tarihi eser kalıntılarının bulunduğu alanlar var. Ama buranın özelliği diğerlerinden çok farklı. Bilinen ilk yerleşim alanlarından olması dolayısıyla bölgede yaşamı ve bugüne kadar gelen sürecin tespiti açısından çıkış noktası olacak bir yer. Bundan sonraki süreçte inşallah biraz daha hızlı çalışma ile biraz daha geniş bir kadro ile çalışmalar sürecek. Tabi bunun da olması için finansmana ihtiyaç var. Bunu temin etmek suretiyle hocalarımız kendi kaynaklarımız, kendi insanımız ile kendi bölgemizdeki kazının gerçekleştirilmesini sağlamış olacağız″ diye konuştu.

 

 


Kaynak: DHA

Vali Yılmaz Hacılar Höyüğü kazısında incelemede bulundu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı