Advert
Advert

Her 1000 bebekten 4 ile 8'i doğumsal kalp hastası

SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Keskin, doğumsal kalp hastalıkları sıklığının 1000 canlı doğumda 4 ile 8 olarak yaşandığını söyledi.

Her 1000 bebekten 4 ile 8'i doğumsal kalp hastası
Her 1000 bebekten 4 ile 8'i doğumsal kalp hastası Akca Gazete
Bu içerik 765 kez okundu.

Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi, 'Halkla Buluşma Günleri' kapsamında Yrd. Doç. Dr. Mahmut Keskin'in katılımıyla çocuk kalp hastalıklarını konu alan bir konferans düzenledi. Hastane Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte Yrd. Doç. Dr. Keskin, 'Doğumsal Yapısal Kalp Hastalıkları ve Doğumsal Ritm Bozuklukları', 'Edinilmiş Kalp Hastalıkları (Ritm Bozuklukları, Romatizmal Kalp Hastalıkları, vb.)' konularında katılımcılara bilgi verdi.

 

 

Doğumsal kalp hastalıkları sıklığının 1000 canlı doğumda 4 ile 8 olarak yaşandığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Keskin, romatizmal kalp hastalıkları sıklığının da boğaz enfeksiyonu geçiren çocukların yüzde 0.5-3'ünde gerçekleştiğini ifade etti. Doğumsal kalp hastalıklarının multifaktöryel denilen çok çeşitli sebeplere bağlı olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Keskin, “Ailede bir çocukta doğuştan kalp anomalisi olması halinde bir sonraki çocukta doğuştan kalp hastalığı gelişme riski 10 kat artmaktadır. Doğumsal kalp hastalıklarının tanı ve tedavileri de büyük önem taşıyor" dedi.

 

 

HASTA ÇOCUKTAKİ BULGULAR

 

 

Kalp hastalıklı çocuklarda değişik bulgular bulunabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Keskin, bunları şu şekilde sıraladı:

 

 

“Bebeklerde hızlı nefes alıp verme, çabuk yorulma, emerken aşırı terleme, ani solukluk, huzursuzluk, karında şişlik bayılma, morarma, bütün vücutta şişlik gibi bulgularla karşı karşıya kalabilirsiniz. Daha büyük çocuklarda ise yine çabuk yorulma, eforla solunum sıkıntısı, göğüs ağrısı, çarpıntı, bayılma, morarma, göz kapaklarında, yüzde, karında ve ayaklarda şişlik gibi şikayetler olabilir. Bazen kalp hastalığına bağlı bayılmalar havale ve epilepsi ile de karışabilir. Bazı kalp hastalıklarının ise ani ölümle sonuçlanabileceği akılda tutulmalıdır. Yapısal kalp anomalilerinin yanında çocuklarda birçok ritm problemi de görülmektedir. Bunların bir kısmı ani ölüme neden olabilirken bazıları da daha çok çarpıntıya bazen de bayılmaya neden olur. Ailesinde 35 yaşından önce ani ölüm olan hastalarda ritm problemi olma olasılığı yükselmektedir."

 

 

 

 

 

 

DHA-Bölge - Türkiye-Isparta - ISPARTA

süleyman demirel üniversitesi çocuk kalp mahmut keskin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı