Böcek müzesi ziyaretçilerini bekliyor

SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) açılan Böcek Müzesi'nde, Türkiye'nin çeşitli yerleri ve farklı ülkelerden getirilen yaklaşık 20 bin böcek sergileniyor. 'Entomological Museum of Isparta Turkey' adıyla uluslararası böcek müzeleri arasında yer alan SDÜ Böcek Müzesi'nde dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen 20 bin böcek sergileniyor. Yurt içi ve yurt dışından bilim insanların araştırma yapmalarına imkan veren müze, Göller Yöresi'nin böcek çeşitliliğini ortaya çıkarmak üzere 2002'de kuruldu. SDÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ozan Demirözer, müzenin, böcek meraklıları için iyi bir veri bankası olduğunu söyledi. Müzedeki böcekler hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Demirözer, müzede 11 böcek takımından yaklaşık 100 familya ve 600 teşhisli türden 20 bin böcek bulunduğunu kaydetti. Böceklerin biyolojik çeşitlilik açısından vazgeçilmez bir unsur olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Demirözer, ″Ancak insanlar dünyayı sadece kendi evleri olarak görüyor. Şöyle bir gerçek var, böcekler bizden daha önceki zamanlarda dünyada var oldular ve bu var oluşları devam ediyor. Dünyanın esas sahibi böceklerdir″ dedi. İnsanların böceklerden yararlandığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Ozan Demirözer, şöyle devam etti: ″İlk akla gelen şeyler ipek ve bal. Ziraat açısından düşündüğümüzde birçok yararlı türü, üretim içerisinde kullanmaktayız. Bu canlıları daha yakından tanıdığımızda birçok soruya yanıt buluyoruz. Onları korumamız gerekiyor. Bunları ortaya koymak adına böcek müzeleri çok önemli. Böcekler, insan yaşamı için son derece önemlidir. Doğada bütün canlıların yaşam hakkı var. Bunu yeni nesle aktardığımız zaman çarkların daha düzgün döneceğine inanıyoruz. Bu gibi doğa ve böcek müzeleri, bu konularda önemli paya sahip.″ Müzeye bilim insanlarının yanı sıra okul öncesi ve ortaokul öğrencilerinin ilgi gösterdiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Demirözer, böceklerle ilgili ön yargıları bulunan bazı öğrencilerin müzenin kapısından girmek istemediğini, onların böcek korkusunu yenmelerini sağlamak için çeşitli aktiviteler düzenlediklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Demirözer, şunları kaydetti: ″Öğrencilerin böcek korkusunu yenebilmeleri için önce teorik eğitimler veriyoruz, oyunlar oynuyoruz. Böceklerin biyolojik özellikleriyle ilgili bilgiler veriyoruz. Daha sonra farklı böceklerin fotoğraflarını gösteriyoruz. Onların özelliklerinden bahsediyoruz. Sonra böcek odasını ziyaret ediyoruz ve görüyoruz ki uyanan merak üzerine, korktuğunu söyleyen öğrenciler de buraya girmekten çekinmiyor. Hatta müzeyi ziyaret ettikten sonra ayrılmak istemeyen öğrencilerin olduğunu görüyoruz.″ Yrd. Doç. Dr. Ozan Demirözer, doğa ve böcekleri yakından tanımak isteyenleri müzeye davet etti..

Böcek müzesi ziyaretçilerini bekliyor
Böcek müzesi ziyaretçilerini bekliyor
Bu içerik 915 kez okundu.

SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) açılan Böcek Müzesi'nde, Türkiye'nin çeşitli yerleri ve farklı ülkelerden getirilen yaklaşık 20 bin böcek sergileniyor.

 

'Entomological Museum of Isparta Turkey' adıyla uluslararası böcek müzeleri arasında yer alan SDÜ Böcek Müzesi'nde dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen 20 bin böcek sergileniyor. Yurt içi ve yurt dışından bilim insanların araştırma yapmalarına imkan veren müze, Göller Yöresi'nin böcek çeşitliliğini ortaya çıkarmak üzere 2002'de kuruldu. SDÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ozan Demirözer, müzenin, böcek meraklıları için iyi bir veri bankası olduğunu söyledi.

Müzedeki böcekler hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Demirözer, müzede 11 böcek takımından yaklaşık 100 familya ve 600 teşhisli türden 20 bin böcek bulunduğunu kaydetti.

Böceklerin biyolojik çeşitlilik açısından vazgeçilmez bir unsur olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Demirözer, ″Ancak insanlar dünyayı sadece kendi evleri olarak görüyor. Şöyle bir gerçek var, böcekler bizden daha önceki zamanlarda dünyada var oldular ve bu var oluşları devam ediyor. Dünyanın esas sahibi böceklerdir″ dedi.

İnsanların böceklerden yararlandığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Ozan Demirözer, şöyle devam etti: ″İlk akla gelen şeyler ipek ve bal. Ziraat açısından düşündüğümüzde birçok yararlı türü, üretim içerisinde kullanmaktayız. Bu canlıları daha yakından tanıdığımızda birçok soruya yanıt buluyoruz. Onları korumamız gerekiyor. Bunları ortaya koymak adına böcek müzeleri çok önemli. Böcekler, insan yaşamı için son derece önemlidir. Doğada bütün canlıların yaşam hakkı var. Bunu yeni nesle aktardığımız zaman çarkların daha düzgün döneceğine inanıyoruz. Bu gibi doğa ve böcek müzeleri, bu konularda önemli paya sahip.″

Müzeye bilim insanlarının yanı sıra okul öncesi ve ortaokul öğrencilerinin ilgi gösterdiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Demirözer, böceklerle ilgili ön yargıları bulunan bazı öğrencilerin müzenin kapısından girmek istemediğini, onların böcek korkusunu yenmelerini sağlamak için çeşitli aktiviteler düzenlediklerini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Demirözer, şunları kaydetti:

″Öğrencilerin böcek korkusunu yenebilmeleri için önce teorik eğitimler veriyoruz, oyunlar oynuyoruz. Böceklerin biyolojik özellikleriyle ilgili bilgiler veriyoruz. Daha sonra farklı böceklerin fotoğraflarını gösteriyoruz. Onların özelliklerinden bahsediyoruz. Sonra böcek odasını ziyaret ediyoruz ve görüyoruz ki uyanan merak üzerine, korktuğunu söyleyen öğrenciler de buraya girmekten çekinmiyor. Hatta müzeyi ziyaret ettikten sonra ayrılmak istemeyen öğrencilerin olduğunu görüyoruz.″

Yrd. Doç. Dr. Ozan Demirözer, doğa ve böcekleri yakından tanımak isteyenleri müzeye davet etti.

 

 


Kaynak: DHA

Böcek müzesi ziyaretçilerini bekliyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu