"Yargısal Hizmetler Ölçülebilir Standartlara Bağlanmalıdır"

Bucak Bara Temsilcisi Avukat Abdullah Özel Adli Yıl açılışı nedeniyle mesaj yayınladı.

Akca Gazete
Bu içerik 2669 kez okundu.

Bucak Baro Temsilcisi Abdullah Özel yayınladığı mesajda şeyle dedi.

“20 Temmuz 2017 tarihinde başlayan adli tatil, bu yıl Kurban Bayramı tatili nedeniyle üç gün gecikmeli olarak bugün yani 4 Eylül 2017 tarihi itibarı ile sona ermiştir.

Değerli hemşehrilerim, hepimiz bilir ve inanırız ki devletin temeli adalettir. Adaleti tesis etmek ise öncelikle bir hukukçuların görev ve sorumluluğu dahilindedir. Haksızlığa uğradığını düşünen ya da hak arayan her bir vatandaşın müracaat edeceği en yaşamsal merci ise yargı organlarıdır. İddia, savunma ve hüküm üçlüsünden oluşan yargı erki, kendi içerisinde sağlıklı işlerse vatandaşın hak ve adalet arayışına müspet yanıt verecektir.

Değerli hemşehrilerim, ülkemizde uzun yıllardan bu yana yargı eksenli problemlerimizin olduğu hepimizin malumudur. Çuvaldızı başkasına batırmadan evvel iğneyi kendine batır düsturundan hareketle bu problemlerin kalıcı olarak çözümlenememesinde biz hukukçuların sorumluluğunun da bulunduğu gerçeği yadsınamaz. Ancak yargı ile ilgili sorunlar, sadece biz hukukçuların değil tüm toplumun müşterek sorunudur. Bu sorunların çözümü ise, başta biz hukukçular olmak üzere toplumu teşkil eden tüm birey ve kurumlara aittir.

Ülkemizdeki mevcut hukuk eğitiminde istenilen noktaya gelinememişken, son yıllarda gerekli akademik ve fiziki altyapıya sahip olmayan çok sayıda devlet ve vakıf üniversitesine hukuk fakültesi açılması hukukçu kalitesini düşürmektedir. Bu durumun olumsuz sonuçlarını yaşamaya başladığımız gibi uzak olmayan bir gelecekte daha da artarak hissedeceğimizi düşünüyorum. Öte yandan uzayan yargılama süreleri, yeterli formasyona sahip olmayan yargı paydaşları, saatinde yapılmayan duruşmalar, yargılama faaliyeti esnasında yurttaşa takınılan kimi olumsuz tavırlar gibi ilk anda akla gelen kimi yargısal nitelikli problemlerimiz çözüm beklemektedir. Hukuk eğitiminde kalite ve standartların yükseltilmesi, hakim savcı sayısının ihtiyaçla orantılı olarak artırılması, yargı paydaşları olan avukat, hakim ve savcıların meslek etiği ve yeterliliklerinin yükseltilmesi, adli hizmetlerin ölçülebilir standartlara bağlanması ve denetlenmesi ilk etapta çözüm bekleyen öncelikli sorunlarımızdır. Yargı eksenli sorunlarımızı, sağlıklı ve önyargısız bir uzlaşı atmosferinde, yasama ve yürütme erklerimizin yanı sıra diğer toplum paydaşlarımızın olumlu katkı ve katılımları ile çözebileceğimize yürekten inanıyoruz. Yargısal mercilerde hak arayan herkese hiçbir ayrım gözetmeksizin kusursuz bir adalet hizmeti sunmak, hukukçular olarak bizlerin boynumuzun borcu ve varlık nedenimizdir. Bu vesile ile yeni adli yılın ilimize, ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz” dedi. 

burdur bucak baro adli yıl mesaj abdullah özel avukat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca GAzete 377. Sayı
Akca GAzete 377. Sayı
Antalya siste griye büründü
Antalya siste griye büründü