Lisinia'nın Yeni Simgesi Kızıl Şahin

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma günü Lisinia Yaban Hayatı Koruma Merkezinde kutlandı.

Lisinia'nın Yeni Simgesi Kızıl Şahin
Lisinia'nın Yeni Simgesi Kızıl Şahin Akca Gazete
Bu içerik 1122 kez okundu.

Vali Yardımcısı Hayri Sandıkcı’nın da katıldığı programlarda, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yaralı yaban hayvanların tedavi edildiği Lisinia, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen Dünya Hayvanları Koruma günü etkinliklerine ev sahipliği yaptı.

Ayrıca bugün Lisinia’da Burdurlu Sanatçı Durul Bakan tarafından kuru ardıç dallarından yapılan Yılan Kartalı’nın da açılışı yapıldı. Açılış ta konuşan Lisinia Yaban Hayatı Koruma Merkezi kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca yapım tekniği ile dünyanın en büyüğü olan yılan kartalının Lisinia’nın yeni simgesi olacağını ifade etti.

Vali Yardımcısı Sandıkçı programda yaptığı konuşmada, “Örnek bir işletme olan Lisinia’da Dünya Hayvanları Koruma Gününü kutluyoruz. Tabi kutlamaya hakkımız var mı onu irdelememiz lazım. Bir düşünür diyor ki biz bu dünyayı, bu çevreyi yani gelecek kuşaklardan emanet aldık. Yalnızca gelecek kuşaklardan değil, gelecek tüm canlılardan, hayvanlardan ve kendi kuşaklarımızdan emanet aldık. Emaneti de koruyup gelecek kuşaklara devir etmek zorundayız. Ama görüyoruz ki günümüzde bütün canlılar ortak şekilde dünyayı evreni kullanırken ihtiyacından fazla tüketiyoruz.

Halbuki yüce yaradan, insanlara, hayvanlara ve tüm bitkilere tüm evreni herkesin hizmetine sunmuş. Yeter ki onu dengeli bir şekilde, iyi bir şekilde ihtiyacınız kadar tüketerek onu hor bakmayarak, koruyarak gelecek kuşaklara aktarabilir. Bizde yararlanalım, gelecek kuşaklar ve bütün canlılar ortak yararlansın. Ama ne yazık ki kar hırsı ve doymak bilmez ihtiraslar insanların; doğayı bozmasına, hayvanlara kötü muamele yapmasına, bunu içselleştirirsek kendi cinslerine de bunu uyguladığını görüyoruz. İşte böyle bir dünyada huzursuzluklar savaşlar, çatışmalar maalesef sürüp gidiyor. O nedenle uyum içerisinde birbirimizi anlayarak canlıları koruyarak, doğayı koruyarak daha huzurlu, daha mutlu yaşama imkanı varken bu şekilde hareket etmemiz gayet yanlış. O nedenle huzurlu bir şekilde kanaatkar olarak bize sunulan ile yetinerek ve tabi ki biz bu nimetleri sunan yüce yaradan Allah’a şükür ederek gelecek nesillere bu ortamı bu çevreyi teslim etmemiz gerekiyor. Ben bu duygu ve düşüncelerle burada doğayı korumak adına hayvanları korumak adına güzel bir işletmemiz var. Ben Öztürk Beye ve arkadaşlarına Böyle örnek bir tesis kazandırdığı için Burdurumuza çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki gelecek nesiller hayvanlar, çevre, bitkiler ve kendi aralarında daha dost daha anlaşılabilir, daha adaletli bir dünyada yaşayacaklardır” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Sandıkçı ve beraberindeki heyet, Lisinia Yaban Hayatı Koruma Merkezi Sorumlusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca rehberliğinde tedavi süreçleri devam eden yaralı hayvanların bakım alanlarını gezdiler. Hayvanların tedavi sürecinde bizzat ilgilenen Veteriner Hekim Sarıca, Vali Yarıdımcısı Sandıkçı başta olmak üzere katılımcılara bilgiler verdi. Gezi sonrası tedavisi tamamlanan Kızıl Şahin, Vali Yardımcısı Sandıkçı ve Sarıca tarafından doğaya salındı.

Daha sonra Burdurlu Sanatçı Durul Bakan tarafından kurumuş ardıç ağacı dallarından yapılan Yılan Kartalının açılışı gerçekleşti.

Açılış öncesi konuşan Vali Vekili Sandıkçı, “Böyle güzel bir anıtı bize kazandırdığı için Durul Bakan’a teşekkür ediyorum. Tabiatta var olan her şeyle neler yapılabildiğini, gönlünü ve emeğini koyunca ortaya çıkabilecek güzellikleri bize gösterdi” dedi.

Düzenlenen programa Vali Yardımcısı Sandıkçı’nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı J. Albay Orhan Kılıç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Rıza Kamil, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür  V. Oktay Darcan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Saraç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, TKDK İl Koordinatörü Mesut Yıldıran, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Sanatçı Sümer Ezgü, Burdur Hayvan Dostları Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı.   

burdur lisinia kızıl şahin simge
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
El temizliğinin önemi
El temizliğinin önemi
Süleyman Demirel Üniversitesi 13 milyon TL zarar etti
Süleyman Demirel Üniversitesi 13 milyon TL zarar etti