Dünyaca Ünlü İki Antik Kentimize Restore Projeleri Tamamlandı İhaleye Çıkıyor

AK Parti Burdur Milletvekili Çevre Komisyonu Katip Üyesi, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Bayram Özçelik Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un talimatlarıyla öngörülen yaklaşık 7 Milyon TL' ile Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce İlimizde çalışmalar yapılacağını açıkladı.

Dünyaca Ünlü İki Antik Kentimize Restore Projeleri Tamamlandı İhaleye Çıkıyor
Dünyaca Ünlü İki Antik Kentimize Restore Projeleri Tamamlandı İhaleye Çıkıyor Akca Gazete
Bu içerik 620 kez okundu.

Kültür ve Turizm alanındaki eserlere sahip çıkan Burdur'un Turizm açısından gelişmesi için çalışmalar gerçekleştiren Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yaptığı açıklamada “ Burdur’da dünyaca ünlü iki antik kent Pisidya’nın başkenti SAGALOSSOS ve KİBYRA ile gladyatörler şehri Likya kenti Kibyra’nın restore projeleri tamamlandı ve önümüzdeki hafta ihaleye çıkarılacak. 2019’da da iki antik kentteki sütunlu caddeler, stadyum, agora, tapınak, Roma hamamı gibi yapılarda restore işlemlerinin başlatılması hedefleniyor. ” Dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un talimatıyla 7 Milyon TL'nin üzerinde bir ödenekle  Kibyra ve Sagalassos Antik Kentlerinde restore projelerinin hızlandığı belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “ Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un talimatlarıyla Burdur’un Gölhisar İlçesi’ndeki Kibyra Antik Kenti ve Ağlasun İlçesi’ndeki Sagalassos Antik Kenti için, tarihi yapıların restore çalışmaları kapsamında öngörülen, yaklaşık  7 Milyon TL’nin üzerinde bir ödenekle, Antalya Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü’nce restore çalışmalarına ilişkin projelere start verdi. Önümüzdeki günlerde Kibyra ve Sagalassos için belgeleme, koruma ve restorasyon projeleri ihaleye çıkacak.

Gölhisar İlçemize hakim tepeler üzerinde kurulu gladyatörler şehri olarak da anılan antik Likya kenti KİBYRA'da Agora birinci teras sütunlu cadde ve dükkanlar, Doğu nekropol, Doğu Roma (Bizans) hamamı, Çeşme Mahallesi Roma dönemi tapınak mezar, Odeon ve mozikli Stoa (müzik evi ve önünde yer alan mozaikli döşeme), stadion(stadyum), Tholos Nymphaeum planlı çeşme yapısı belgeleme, koruma ve restorasyon projesi hazırlanacak.

Ağlasun İlçemizinde 7 kilometre kuzeyindeki antik Yunan Pisidia’nın başkenti SAGALASSOS Antik Kenti’nde ise, Aşağı Agora, Hadiran çeşmesi, Macellum, Roma Hamamı, sütunlu cadde, Tiberius Kapısı ve tiyatro için belgeleme, koruma ve restorasyon projesi hazırlanacak. Her iki antik kentteki bu tarihi yapılara ilişkin belgeleme, koruma ve restorasyonu için projelerin 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor. Projeler tamamlandıktan sonra da kazı başkanları ve bilimsel uzmanlar eşliğinde sözkonusu tarihi yapılar kendi özgün malzemeleri kullanılarak restore edilecek. Burdur'umuzun Turizmde Hak Ettiği Yeri Alabilmesi için Büyük katkısı olan Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'a şükranlarımızı sunarız ” dedi.

burdur ak parti bayram özçelik numan kurtulmuş kibriya sagalasos antik kent ihale
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Annesini boğazını keserek öldürdü
Annesini boğazını keserek öldürdü
Hava soğudu, grip salgınına dikkat
Hava soğudu, grip salgınına dikkat