Alageyiklerin Sayısı Artıyor

Alageyiklerin Sayısı Artıyor
Alageyiklerin Sayısı Artıyor Akca Gazete
Bu içerik 395 kez okundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6.Bölge Müdürlüğü uhdesinde bulunan Antalya Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında 1960’lı yıllarda yakalanarak koruma altına alınan 7 adet alageyik, Bakanlığımız önderliğinde oluşturulan Düzlerçamı Alageyik Üretme İstasyonunda koruma altına alınmıştır. Üremeleri için uygun ortam sağlanarak yıllar içerisinde bilimsel yaklaşımlardan da faydalanılarak popülasyonlarının geliştirilmesi devam ettirilmiştir.

Bu sayede Dünyaya Anadolu’dan yayılan alageyikler, yegâne yabanıl popülasyon olarak soyunu Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında devam ettirmeye çalışmaktadır. 26 bin hektar alana sahip olan Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde 521 hektarlık Eşenadası Alageyik Üretme İstasyonu kurulup alageyik popülasyonunun arttırılması sağlanmıştır. 2016 yılı sayımlarında 97 olan alageyik sayısı, 2017 yılında popülasyona katılan 12 yavru ile birlikte 109 olmuştur. Ayrıca istasyon dışında kalan alageyiklerin sayısı 1960’lı yıllarda 9 civarında tespit edilmişken günümüzde; TUBİTAK ARDEB 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen, Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi ve Bölge Müdürlüğümüz Ortaklığında yürütülen 214O248 No’lu ve “Antalya Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda Alageyik (Cervus Dama L.) Populasyonlarını ve Habitatını Koruma - Geliştirme Yöntem ve Stratejilerinin Araştırılması” isimli proje kapsamında yaklaşık 30 aylık arazi çalışmaları neticesinde (gece farla sayım, fotokapanla belirlenen bireylerin benekleri üzerinden yapılan sayım vb. gibi birçok yöntemle çalışma yapılarak) üretme istasyonu dışında 302 adet alageyik tespit edildiği belirtilmiştir.

Alageyik popülasyonunun dünyanın biyolojik çeşitliliği açısından son derece önem arz ettiğini bilerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

antalya düzlerçamı ala geyik doğa koruma milli parklar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Antalya’ya yeni millet bahçesi müjdesi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Antalya’ya yeni millet bahçesi müjdesi
Bedelli askerler yemin etti
Bedelli askerler yemin etti