Reklamı Geç
Advert

ATSO'dan genç işsiz uyarısı

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ekonomide büyümenin istihdamda artışa yansımaya başlamasının sevindirici bir gelişme olduğunu, bununla birlikte genç işsizliği sorununun devam ettiğini bildirdi.

ATSO'dan genç işsiz uyarısı
ATSO'dan genç işsiz uyarısı Akca Gazete
Bu içerik 729 kez okundu.
Advert

 

ATSO Başkanı Davut Çetin, gençlerin iş sahibi olması için eğitim sistemi, staj sistemi, çıraklık ve ustalık sisteminde gerekli değişikliklerin yapılması gerektiğine işaret etti. Gençlerin liseden başlayarak girişimciliğe, yeni teknoloji alanlarında beceri kazanmaya yönlendirilmesi gerektiğine değinen Başkan Çetin, "Üniversite ve yüksekokullarda öğrenci alımı ve performans kriterleri mezun istihdamına bağlı kılınmalıdır. Genç istihdamında SGK teşvikleri artarak devam ettirilmelidir" dedi.

 

 

GENÇ İŞSİZ ORANI

 

 

Ağustos ayı istihdam ve işsizlik verileriyle ilgili değerlendirmede bulunan Davut Çetin, şunları kaydetti:

 

 

"Bugün açıklanan Ağustos ayı istihdam ve işsizlik verileri, işsizlik oranının geçen yıla göre yüzde 11.3'den yüzde 10.6'ya gerilediğini, son bir yılda 1 milyon 355 bin istihdam artışı ortaya çıktığını, tarımın 193 bin, imalat sanayinin 153, inşaat sektörünün 243, ticaret sektörünün 195 bin, konaklama ve yeme-içme sektörünün 87 bin, idari destek hizmetlerinin 183 bin istihdam artışı yarattığını göstermektedir. Ekonomide büyümenin istihdamda artışa yansımaya başlaması sevindirici bir gelişmedir. Bununla birlikte genç işsizliği sorununun devam ettiğine dikkat edilmeli ve bu konuda alınabilecek yeni önlemler ele alınmalıdır. "

 

 

Türkiye'de 15-24 yaş grubunda 11 milyon 876 bin genç işsiz olduğuna değinen Davut Çetin, gençleri 5 milyon 109 bininin okuduğunu, 1 milyon 583 bininin hem okuduğunu hem de çalıştığını, 2 milyon 815 binin okulunu bitirdiğini veya okumamakta olduğunu sadece çalıştığını kaydetti. 4.4 milyon gencin bir şekilde çalıştığına işaret eden Başkan Çetin, "Buna karşılık gençlerimizin 3 milyon 325 bini ne eğitimde ne de istihdamdadır. Bu grubun 1 milyon 144 bini iş aradığı halde iş bulamamakta, yani işsiz sayılmaktadır.

 

 

Buna göre kent ve kırsal alan dahil genç işsizliği oranı 2016 Ağustos ayında yüzde 19.9 iken, bu yıl yüzde 20.6'ya yükselmiştir" dedi.

 

 

Kentlerde genç işsizliğinin geçen yıl yüzde 24.1 iken, bu yıl yüzde 25'e yükseldiğini anlatan Başkan Çetin, "Sonuç olarak ekonomide istihdam artışına ve işsizlik oranının düşmesine rağmen genç işsizliğindeki artış üzerinde önemle durmamız gerekmektedir. Geleceğimizin güvencesi gençlerimizin iş sahibi olması için eğitim sistemi, staj sistemi, çıraklık ve ustalık sisteminde gerekli değişiklikler hızla yapılmalıdır" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

DHA-Bölge - Türkiye-Antalya - ANTALYA

ATSO davut çetin genç işsiz antalya
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı