Örtü altındaki çilekler dondan etkilenmedi

ISPARTA'nın Aksu ilçesinde çilek üreticisi Halil Özkan'ın ürünleri, örtü altı üretimine geçtiği için dondan etkilenmedi. Aksu'ya bağlı Yılanlı köyünde çiftçi Halil Özkan, geçen yıl açık alanda çilek üretimi yapmaya başladı. Bölgedeki sert hava koşulları nedeniyle açık alandaki çilek tarlalarını don vurunca Halil Özkan da örtü altı üretime geçmeye karar verdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün teşvikleri sonucu Halil Özkan, bu yıl eylül ayında 3 bin 800 metrekarelik alanda çilek serası kurdu. Köyündeki diğer üreticilerin açık alandaki çilek tarlalarını son dönemde don vururken, Özkan'ın serasındaki ürünler zarar görmedi. Aksu'nun rakım olarak Isparta'nın en yüksek ilçelerinden birisi olması ve geceleri eksi değerlerde seyreden hava şartlarına rağmen Halil Özkan, ürünlerinin dondan etkilenmemesi için sera içinde soba yakarak üretimini sürdürüyor..

Örtü altındaki çilekler dondan etkilenmedi
Örtü altındaki çilekler dondan etkilenmedi
Bu içerik 323 kez okundu.

ISPARTA'nın Aksu ilçesinde çilek üreticisi Halil Özkan'ın ürünleri, örtü altı üretimine geçtiği için dondan etkilenmedi.

 

Aksu'ya bağlı Yılanlı köyünde çiftçi Halil Özkan, geçen yıl açık alanda çilek üretimi yapmaya başladı. Bölgedeki sert hava koşulları nedeniyle açık alandaki çilek tarlalarını don vurunca Halil Özkan da örtü altı üretime geçmeye karar verdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün teşvikleri sonucu Halil Özkan, bu yıl eylül ayında 3 bin 800 metrekarelik alanda çilek serası kurdu. Köyündeki diğer üreticilerin açık alandaki çilek tarlalarını son dönemde don vururken, Özkan'ın serasındaki ürünler zarar görmedi.

Aksu'nun rakım olarak Isparta'nın en yüksek ilçelerinden birisi olması ve geceleri eksi değerlerde seyreden hava şartlarına rağmen Halil Özkan, ürünlerinin dondan etkilenmemesi için sera içinde soba yakarak üretimini sürdürüyor.

 

 


Kaynak: DHA

Örtü altındaki çilekler dondan etkilenmedi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca GAzete 377. Sayı
Akca GAzete 377. Sayı
Antalya siste griye büründü
Antalya siste griye büründü