Öğrencilere ebru sanatını anlattı

(DHA) - AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) öğretim üyesi ve ebru sanatçısı Yrd. Doç. Dr. Şemseddin Ziya Dağlı, Burdur'da öğrencilere ebru sanatını anlattı.

Öğrencilere ebru sanatını anlattı
Öğrencilere ebru sanatını anlattı Akca Gazete
Bu içerik 841 kez okundu.

AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şemseddin Ziya Dağlı, Burdur Alparslan Ali Can Bilim ve Sanat Merkezi'nde eğitim gören öğrencilere, ebru sanatının detaylarıyla ilgili bilgi verip atölye çalışmaları yaptı ve "Türk ebru sanatı ve batı sanatına yansımaları" başlığıyla konferans verdi.

 

Ressam olduğunu ancak ebru sanatına gönül verdiğini ve ebrunun su üzerine resim yapmak olduğunu anlatan Dağlı, "Su üzerinde resim yapıyoruz. Resim belli yüzeylerin üzerinde belli gereçlerle yapılan bir eylem biçimi ama suyun üzerinde boyayı durdurmak, suyun üzerinde resim yapmak biz Türklere mahsus farklı bir hüner. Yabancılar 'Türklerin öyle bir sanatı var ki, suyun üzerinde resim yapıyorlar' diyor. Bunun adı ebru. 8'inci yüzyılda Çağatay Türklerine kadar giden bir sanat. Oradan Horasan'dan İran üzerinden Anadolu'nun Türkleşmesi sırasında Anadolu'ya geçmiş ve bizimle bütünleşmiş bir sanat. Batının baklavamızı sahiplendiği günümüzde batının Türk sanatı olarak kabul ettiği özbeöz Türk sanatıdır ebru" dedi.

 

Bazı batı yanlısı entelektüellerin ebruya 'bu sanat değil' dediğini aktaran Dağlı, "Bal gibi sanattır. Bizim bir şeyi sanat olarak kabul etmemiz için illa batının damga mı vurması gerekiyor? Niye kendimizden utanıyoruz? Bal gibi sanattır. Biz halımıza, kilimimize, hat sanatımıza, mimarimize sahip çıkmıyoruz. Biz ebrumuza sahip çıkmıyoruz. Biz kendimize sahip çıkmıyoruz. Takıldık batının peşine gidiyoruz. O da her seferinde bize çalım atıyor. Teknolojisini, ilmini, bilimini alalım ama kendimizden de fazla uzaklaşmayalım. Bunlar kendi kültürel değerlerimiz" diye konuştu.

 

Dağlı daha sonra öğrenciler ve velilere ebru yapılırken kullanılan malzemeleri tanıttı ve ebru uygulaması yaptı.

 

 

 

 

 

burdur öğrğnci ebru sanat akdeniz üniversite
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı