81 İliz hepimiz biriz sergisi eş zamanlı törenle açıldı

Bu yıl 81 ilin bir araya gelerek il koordinatörleri seçerek yerli malı haftası etkinliklerinde ’81 İliz Hepimiz Biriz” projesi altında bir ilke imza atılarak eş zamanlı açılış töreni yapıldı. Törene Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin, Bucak Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

81 İliz hepimiz biriz sergisi eş zamanlı törenle açıldı
81 İliz hepimiz biriz sergisi eş zamanlı törenle açıldı Akca Gazete
Bu içerik 786 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Projeye Burdur adına katılan Bucak Emin Gülmez Ortaokulu öğrencileri Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene tören öncesi halk oyunu gösterileri sergiledi. Halk oyunlarından sonra projenin tanıtımını Burdur Koordinatörü Bucak Emin Gülmez Ortaokulu öğretmenlerinden “81 iliz hepimiz biriz projesi” il koordinatörü Ömer Abalı “Tutum yatırım ve Türk malları haftasının okullarda sadece yeme içme etkinlikleri ile sınırlı kalmasından dolayı sosyal medya ve Twinning  portalı üzerinde ülkemizin çeşitli illerinde görev yapan öğretmenler ile bir araya gelerek daha büyük bir projeyi nasıl  yapabileceğimizi düşündük. Yapılan çalışma sonucunda 81 ilden 81 farklı öğretmen ile anlaşma sağlanarak Burdur’u temsil eden Emin Gülmez Ortaokulu olarak görevi üstlendik. Her okul kendi ilini araştırma yaptıktan sonra twinning portalı üzerindeki bilgi iletişim ile ilini tanıtan bir poster hazırladı. Hazırlanan posterler öğrenciler ile tartışıldıktan sonra her öğretmen elindeki dijital  poster dosyasına havuza aktardı. 81 il tamamladıktan sonra her öğretmen havuzdan tüm dosyaları indirip 50x70 boyutlarında fotoğraf aldı. Bu fotoğraflar yerli malı haftası nedeniyle 13 aralık günü 81 ilde eş zamanlı sergiler açılmasını düşündük.  

Bu sergi nedeniyle 81 ilin hazırladığı kendine has ürünler yerel olarak tüm Türkiye genelinde il il tanıtılarak hangi ilde ne meşhur, ne tür yemekler yapılır, yerli üretim malları nelerdir gibi pek çok bilgiyi öğrenmesine görsel yollarla pekiştirmiş olacak.

Bu yıl 81 ilde ilki yapılan, Türkiye’de değil dünyada şimdiye kadar eşzamanlı yapılan en büyük sergi olduğu, projenin twinning onayı ve etiketi almasından dolayı 4 de yurt dışı ortağımız bulunmakta, önümüzdeki yıl bu projeyi uluslararası boyuta taşımayı hedefliyoruz” dedi.  

“81 iliz hepimiz biriz” projesinin bilgilendirmesinden sonra 81 ilin en meşhur ürünlerini, tarihi yerlerinin isimlerini ve yiyeceklerini tanıttığı resimli posterlerin açılışını Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin yaptı. Sezgin resim sergisi açılışında “Projenin 81 ilde açılıyor olması ve bir ilk olması çok güzel bir şey. Bu sergide ülkemiz topraklarının zenginliğini göreceğiz, topraklarımızın bereketini göreceğiz. 81 ilimizin zenginliklerini gözden geçireceğiz” dedi.

81 iliz hepimiz biriz” projesi kapsamında Bucak Cumhuriyet Meydanında açılan ve 81 ilin fotoğraflarının sergilendiği sergi gün boyu öğrencilerin ve halkın görebilmesi için açık kalacak. Resim sergisini gezen ziyaretçilere Bucak salebi ikram edilecek. Resim sergisi Türkiye genelinde 81 ilde saat 10,30 da eş zamanlı olarak açıldı.   

 

 

bucak burdur 81 iliz hepimiz biriz resim sergi kaymakam yalçın sezgin emin gülmez ortaokulu ömer abalı bucak salebi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca GAzete 377. Sayı
Akca GAzete 377. Sayı
Antalya siste griye büründü
Antalya siste griye büründü