Advert
Advert

Karaciğer nakliyle hayata tutundu

ISPARTA'da 3 ay önce karaciğerinde kanser tespit edilen Hüseyin Yıldız, ameliyat için geldiği gün bağışlanan karaciğerin nakledilmesiyle hayata döndü. Yaklaşık 3 ay önce karnındaki şişlik, uykuya eğilim ve beslenme sorunları nedeniyle Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran 45 yaşındaki Hüseyin Yıldız'a siroz hastalarında görülen hepatosellüler kanser teşhisi konuldu. Karaciğerindeki tümörün alınması için ameliyata giren Hüseyin Yıldız'a aynı gün bağışlanan bir karaciğer nakledildi. Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Karaciğer Nakli Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Zafer Sabuncuoğlu ve ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı nakil işleminin ardından Hüseyin Yıldız kısa sürede sağlığına kavuştu. 'BİR OCAĞI KURTARDILAR' Hüseyin Yıldız, ″Sirozun ileri evrede olduğu ve bununla beraber karaciğerimde kanser olduğu anlatıldı. Aynı zamanda karaciğer nakli olmam gerektiği söylendi. Canlı nakil için aile fertleri teker teker araştırıldı, fakat uygun olan çıkmadı. Tümör ameliyat için hastaneye geldiğim gün kadavradan organ bağışı yapılmış ve o mucize gerçekleşmişti, karaciğer bana uygun görüldü. Bağışçı ve tüm ailesinden Allah razı olsun, ölümü bekleyen birine hayat vererek bir ocağı kurtardılar. Bağış sayesinde eşime, çocuklarıma kavuştum, çok mutluyum″ dedi. 'HASTAMIZ ŞANSLIYDI' İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Altuğ Şenol, özellikle siroz hastalarında hepatosellüler kanser görülme riskinin çok yüksek olduğunu söyledi. Şenol, ″Hastamızda bu kanser türünü tespit ettik. Karaciğerinde hepatosellüer kanseri saptandı. Bu, karaciğerde en sık rastlanan kötü huylu tümördür, dünyada 5'inci sıklıkla karşılaşılan kanser türüdür. Kanserden ölüm nedenleri arasında 3'üncü sıradadır. Bu kanserin en büyük risk faktörü sirozdur. Bu hastalarda karaciğer nakli en önemli tedavi seçeneğidir. Bu nedenle sirozlu hastaların yakın takipte olması gerekir. Hastamız şanslıydı, uygun karaciğer kısa sürede bulundu. Hem de tümör için operasyona geldiği gün. Fakat birçok hastamız kadavradan bağış bulunamadığı için zaman kaybına uğruyor ve maalesef hayatını kaybediyor. Hayati riski olan hastamız, Doç. Dr. Zafer Sabuncuoğlu ve ekibimiz sayesinde yapılan nakille sağlığına kavuştu. Organ bağışı sayesinde bir hayat daha kurtuldu″ diye konuştu..

Karaciğer nakliyle hayata tutundu
Karaciğer nakliyle hayata tutundu
Bu içerik 853 kez okundu.

ISPARTA'da 3 ay önce karaciğerinde kanser tespit edilen Hüseyin Yıldız, ameliyat için geldiği gün bağışlanan karaciğerin nakledilmesiyle hayata döndü.

 

Yaklaşık 3 ay önce karnındaki şişlik, uykuya eğilim ve beslenme sorunları nedeniyle Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran 45 yaşındaki Hüseyin Yıldız'a siroz hastalarında görülen hepatosellüler kanser teşhisi konuldu. Karaciğerindeki tümörün alınması için ameliyata giren Hüseyin Yıldız'a aynı gün bağışlanan bir karaciğer nakledildi. Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Karaciğer Nakli Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Zafer Sabuncuoğlu ve ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı nakil işleminin ardından Hüseyin Yıldız kısa sürede sağlığına kavuştu.

'BİR OCAĞI KURTARDILAR'

Hüseyin Yıldız, ″Sirozun ileri evrede olduğu ve bununla beraber karaciğerimde kanser olduğu anlatıldı. Aynı zamanda karaciğer nakli olmam gerektiği söylendi. Canlı nakil için aile fertleri teker teker araştırıldı, fakat uygun olan çıkmadı. Tümör ameliyat için hastaneye geldiğim gün kadavradan organ bağışı yapılmış ve o mucize gerçekleşmişti, karaciğer bana uygun görüldü. Bağışçı ve tüm ailesinden Allah razı olsun, ölümü bekleyen birine hayat vererek bir ocağı kurtardılar. Bağış sayesinde eşime, çocuklarıma kavuştum, çok mutluyum″ dedi.

'HASTAMIZ ŞANSLIYDI'

İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Altuğ Şenol, özellikle siroz hastalarında hepatosellüler kanser görülme riskinin çok yüksek olduğunu söyledi. Şenol, ″Hastamızda bu kanser türünü tespit ettik. Karaciğerinde hepatosellüer kanseri saptandı. Bu, karaciğerde en sık rastlanan kötü huylu tümördür, dünyada 5'inci sıklıkla karşılaşılan kanser türüdür. Kanserden ölüm nedenleri arasında 3'üncü sıradadır. Bu kanserin en büyük risk faktörü sirozdur. Bu hastalarda karaciğer nakli en önemli tedavi seçeneğidir. Bu nedenle sirozlu hastaların yakın takipte olması gerekir. Hastamız şanslıydı, uygun karaciğer kısa sürede bulundu. Hem de tümör için operasyona geldiği gün. Fakat birçok hastamız kadavradan bağış bulunamadığı için zaman kaybına uğruyor ve maalesef hayatını kaybediyor. Hayati riski olan hastamız, Doç. Dr. Zafer Sabuncuoğlu ve ekibimiz sayesinde yapılan nakille sağlığına kavuştu. Organ bağışı sayesinde bir hayat daha kurtuldu″ diye konuştu.

 

 


Kaynak: DHA

Karaciğer nakliyle hayata tutundu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı