Uzlaştırma Bürosunda 747 dosyadan 422 uzlaşma ile sonlandı

Bucak Cumhuriyet Başsavcılığı Bucak’ta 2017 yılında Uzlaştırma Bürosuna intikal eden 747 dosyanın 422 tanesi uzlaşma ile sona erdiği belirtildi.

Uzlaştırma Bürosunda 747 dosyadan 422 uzlaşma ile sonlandı
Uzlaştırma Bürosunda 747 dosyadan 422 uzlaşma ile sonlandı Akca Gazete
Bu içerik 1141 kez okundu.

Bucak Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı ve Cumhuriyet Savcısı Burhan Kara gazetecilere yaptığı açıklamada 2005 yılında çıkan uzlaştırma bürosu yasası hakkında bilgi vererek, Ceza Hukukunda soruşturması ve davasında tarafsız bir kimsenin arabuluculuğuyla uyuşmazlığın çözülmesi için suçun mağduru ve failinin iletişim kurduğu bir süreçtir. Uzlaşma, mağdurun suç nedeniyle uğradığı zararın tazminini, talebinin şüpheli tarafından kabul edilmesi ve yerine getirilmesi ile gerçekleşen ve fail hakkında kamu davasının açılmasına engel olan, açılmış kamu davası ile ilgili düşme kararı verilmesini sağlayan kurumdur. Bu müessese ile toplumsal uzlaşı kültürümüz sosyal bir zemine de kavuştuğunu belirtti.

Bucak Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı “2017 yılı içerisinde Bucak’ta 747 dosya Uzlaştırma Bürosuna intikal etmiştir. Bu dosyalardan 730 tanesi uzlaşma işlemleri için uzlaştırmacılara  tevdi edilmiş, 17 dosya uzlaştırmacıya teslimi için beklemektedir. Yapılan uzlaştırma çalışmaları neticesinde 422 dosya uzlaşma işlemi ile sonlanırken, 232 dosya üzerinde uzlaşma sağlanamamıştır. Ayrıca 76 dosya ise halen uzlaştırma aşamasındadır” dedi.

Bucak Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı yapılan uzlaşmalar hakkında da örnek bilgiler vererek, Taksirli birden fazla kişinin yaralanmasına neden olan suçtan dolayı davalının davacıdan Ağlasun 50 yıl ilköğretim okuluna 3 bin Tl bağışta bulunması halinde uzlaşma istediği ve dosyada uzlaşıldığı, Taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olan olaydan dolayı davacının davalıdan TEMA vakfına 10 adet fidan bağışında bulunmasını istemesi ve tarafların uzlaştığı gibi, Hakkı olmayan yere tacizden davalının davacıdan Kızılay’a tekerlekli sandalye alınması için 300 TL bağış yapmasını istemesi üzerine uzlaşmaları örnek gösterdi. Başsavcı Karartı Uzlaştırma Bürosuna gelen dosyalardan hiçbir masraf alınmadığını ayrıca yeni çıkan yasa ile uzun yargılama süreçlerini kısaltmak için son yıllarda önemli adımlar atıldığı belirtti.

Bucak Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı ve Cumhuriyet Savcısı Burhan Kara ve basın mensupları hatıra fotoğrafı çektirdi.    

bucak cumhuriyet başsavcı uzlaşma bürosu günşafak karartı savcı burhan kara bucak adalet sarayı uzlaşma dosya mahkeme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu