Bucak Kaymakamı 2’nci OSB için son noktayı koydu

Bucak ilçesinde sivil toplum kuruluşları Bucak Ziraat Odası ve Sulama Birliği ve vatandaşların tartışma konusu olan 2’nci OSB bölgesi çalışması yapılan Akçakilise, Kıraç, Karanlıdere mevkilerinde bir kısım arazilerin 2’nci OSB altında kalması nedeniyle birinci derece tarım arazisi iddiaları üzerine çıkan tartışmalara Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkanı Yalçın Sezgin yaptığı yazılı açıklama ile son noktayı koydu. Kaymakam Sezgin 2’nci OSB bölgesi oluşturulacak yerin 2005 yılında İlçe Tarım Müdürlüğünden görüş aldığını, Müteşebbis Heyetimiz 20.06.2017 tarih, 2017/02 sayılı Müteşebbis Heyet kararı ile 185 ha. Lık OSB alanının % 100 doluluğa ulaşmış olmasından dolayı ekte sunulan alanın OSB gelişme alanı olarak oluşturulması için çalışma başlatılmıştır. Bucak Organize Sanayi Bölgesinin gelişme alanı olarak seçilen bölge Çevre Şehircilik Bakanlığının Antalya-Burdur-Isparta Bölgesi 1/100000’ lik Çevre Düzeni planında sanayi alanı olarak işlenmiş bölgedir. 23.03.2015 tarihinde onaylanarak askıya çıkmıştır. 27.08.2015 tarihinde de Bakanlık tarafından onaylandığını dile getirdi.

Bucak Kaymakamı 2’nci OSB için son noktayı koydu
Bucak Kaymakamı 2’nci OSB için son noktayı koydu Akca Gazete
Bu içerik 1897 kez okundu.

Bucak Kaymakamı ve Bucak Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi. “Son günlerde basında da yer alan ve bazı Sivil Toplum Kuruluş Başkanlarının açıklamalarında da konu olan; Bucak Kaymakamlığımıza da dilekçelerle başvurulan Organize Sanayi Bölgesi Genişleme Alanı ile ilgili olarak bugüne kadar yapılan çalışmalar ve mevcut durum aşağıdaki gibidir:

İlçemizde sanayi alanında yatırım yapmak isteyen müteşebbislerin taleplerine karşılık verebilmek, ekonomik-sosyal kalkınmanın önünü açabilmek ve işsizlikle mücadele etmek amacıyla 2005 yılında çalışmalara başlanmıştır. Söz konusu alana Organize Sanayi Bölgesi yapmak amacı ile imar planı yapılması için 2005 yılında Belediyemiz, İl Tarım Müdürlüğü’ nden görüş istemiş olup; söz konusu alan için imar planı yapılması uygun görülmüştür. Bu bölge ile ilgili olarak 03.01.2012 tarihinde karayolunun doğu ve batısındaki imar planı tadilatı konusunda Belediye Meclisi kararı alınmıştır. Aynı yıl ıslah OSB olması için çalışmalar yapılmıştır. Kurumların olumlu görüşlerine rağmen Islah OSB’ nin oluşması için bölgenin imar planının tamamlanması gerektiğinden çalışmalar neticelenememiştir.

Bucak ilçemiz sanayi alanında büyük bir gelişme göstermiş olup; Bucak Organize Sanayi Bölgesine yer tahsisi için başvuruda bulunan sanayicilerin isteklerine cevap veremez duruma gelmiştir. Özellikle istihdam seferberliğinin söz konusu olduğu bu dönemde bölgemize gelecek olan yeni yatırımcılara tahsis edilmesi gereken yeni alanların oluşturulması gerekliliğinden yola çıkılarak, yapılan araştırmalar sonucunda Müteşebbis Heyetimiz 20.06.2017 tarih, 2017/02 sayılı Müteşebbis Heyet kararı ile 185 ha. Lık OSB alanının % 100 doluluğa ulaşmış olmasından dolayı ekte sunulan alanın OSB gelişme alanı olarak oluşturulması için çalışma başlatılmıştır. Bucak Organize Sanayi Bölgesinin gelişme alanı olarak seçilen bölge Çevre Şehircilik Bakanlığının Antalya-Burdur-Isparta Bölgesi 1/100000’ lik Çevre Düzeni planında sanayi alanı olarak işlenmiş bölgedir.  23.03.2015 tarihinde onaylanarak askıya çıkmıştır. 27.08.2015 tarihinde de Bakanlık tarafından onaylanmıştır. Akçakilise, Kıraç, Karanlıdere mevkiilerinde yaklaşık 320 adet parseli içeren alana itiraz için 186 adet dilekçe ile Kaymakamlığa başvuruda bulunulmuştur. Bu dilekçelerin yarısı bölgenin dışında kalan alanları kapsamaktadır.  Ortaklıklardan dolayı da 77 parseli kapsamakta olup; kalan 243 parselle ilgili itiraz söz konusu değildir. Bakanlıktan gelen ön inceleme ekibi sadece alan ile ilgili bilgileri toplamış olup; asıl kurulacak olan komisyona bu bilgileri sunacaktır. Bakanlık nezdinde kurulacak komisyon yer ile ilgili kurum ve kuruluşlardan katılacak yetkililerle geniş katılımlı bir toplantı yapıp, yerin uygunluğu, sınırların tespiti konusunda görüşmelerde bulunacak ve uygun görülmesi halinde, uygun görülen alanlarda çalışmalara başlanacaktır. Antalya-Burdur Karayolunun doğu ve batısındaki konut dışı kentsel çalışma alanları bu alanın dışındadır. Batıdaki başlangıç sınırı da Bakanlık personeli tarafından Nato hattının batısı olarak öngörülmüştür. Dolayısı ile Antalya-Burdur Karayoluna cepheli parseller OSB gelişme alanı içerisinde değerlendirilmemektedir. Bu bölgede tarlaları bulunanların OSB mevzuatına uyma taahhüdü vermeleri halinde tarlalarına istinaden yer tahsisi de yapılabilecektir. Bakanlığın GELİŞME ALANI çalışmalarının yapılmasını uygun görmesi halinde; yine uygun görecekleri sınırlar dahilinde kamulaştırma çalışmalarına başlanacaktır. Kamulaştırma işlemleri İl Özel İdaresi, Belediye veya Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığınca yapılacaktır. Kamulaştırma işlemlerinde 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümleri uygulanır” dedi.

bucak 2. OSB KAYMAKAM YALÇIN SEZGİN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu