Advert
Advert

MAKÜ'nün BAKA Destekli Güdümlü Projesinin Protokol İmza Töreni ve Lansmanı Yapıldı

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Destekli Güdümlü Projesinin protokol imza töreni ve lansmanı bugün MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde düzenlenen törenle yapıldı.

MAKÜ'nün BAKA Destekli Güdümlü Projesinin Protokol İmza Töreni ve Lansmanı Yapıldı
MAKÜ'nün BAKA Destekli Güdümlü Projesinin Protokol İmza Töreni ve Lansmanı Yapıldı Akca Gazete
Bu içerik 394 kez okundu.

Protokol imza töreni ve lansman öncesi Vali Şerif Yılmaz başkanlığında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Şubat ayı olağan Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.

Toplantının ardından MAKÜ’nün “Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi” protokolü BAKA Dönem Başkanı Vali Şerif Yılmaz ve MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından imzalanarak projenin lansmanı yapıldı.

Programa Vali Yılmaz’ın yanı sıra Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Milletvekili Reşat Petek, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı,  MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, BAKA Yönetim Kurulu üyeleri, daire müdürleri, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Milletvekili Petek ve Vali Yılmaz konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından güdümlü projenin protokolü taraflar olarak Dönem Başkanı Vali Yılmaz ve Rektör Korkmaz tarafından imzalandı.

Vali Yılmaz programda yaptığı konuşmada; “Kalkınma Ajansımızın yöresel ve bölgesel çalışmalarını önce çıkarmak suretiyle öncelediği, 3 ilimizin öne çıkan sektörlerini destekleyen güdümlü projelerden 2’incisinin imza törenini yapıyoruz hepiniz hoş geldiniz.

Kalkınma ajansımız 2010 yılında kuruldu. Kurulduğu günden bugüne kadar da mali destek programı için 311 projeye 71 milyon TL, doğrudan faaliyet desteğinde 60 projeye 2 milyon TL, teknik desteklerde 227 bin TL ki 2604 kişi eğitim almıştır. Toplamda 74 milyon TL bölgemize destek verilmiş. Özellikle son bir yıl içerisinde mali desteklerden öte bölgede öne çıkan bölgesel kalkınmayı teşvik edecek olan desteklere öncelik verelim düşüncesiyle güdümlü projeler ile ilgili çok yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. İçinden geçtiğimiz dönem itibariyle de birçok personelin ayrılmasına rağmen bu süreci hızlı bir şekilde tamamlayıp güdümlü projeleri hayata geçirmeye başladık.

İlk önce geçen ayın 15’inde Antalya’da, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Antalya’da tarımsal sulama ile ilgili güneş enerjisi santrali kurulumu projesinin protokolünü imzaladık. 7 bin 429 çiftçi ailesi bundan istifade edecek. Tarımsal faaliyetleriyle uğraşan çiftçilerin girdi maliyetlerinin büyük bir kısmını oluşturan enerjiyle ilgili tasarruf sağlanmış olacak. Büyükşehir Belediyemizin himayesinde olan birlik dahilinde olan üreticilerimize verilecek olan bir destektir. Bu projeye ajans katkısı da 9 milyon TL’yi aşan bir rakamdır.

İkinci güdümlü proje ise MAKÜ tarafından hazırlanan “Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi projesidir. Projenin bugün protokol imza törenini gerçekleştirmiş olacağız. Bu projeye ajans katkısı 3 milyon 375 bin TL'dir.

Üçüncü güdümlü projede yine bölgemiz açısından önemli olan Isparta SDÜ tarafından hazırlanan gül ve tıbbı aromatik bitkileri ve ürünleri araştırma geliştirme laboratuarı projesi. Bu projenin de amacı özellikle hem Burdur, hem de Isparta’yı içine alacak olan yeni gelişmekte olan aromatik bitkilerle ilgili özellikle gül ile ilgili araştırma ve tahlillerin yapılacağı bir merkezin kurulması çalışması devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bu güdümlü projenin de imzasını Isparta’da atacağız. Bu proje içinde ajansın katkısı 7 milyon TL’dir.

Bu projeleri söylememin amacı kalkınma ajansımız kurulduğu günden bu yana bölgenin kalkınmasına öncelik olan lokomotif çalışmaların hayata geçirilmesini sağlıyor. Üniversiteler biliyorsunuz tüm illerimizde kuruldu. Tüm illerde kurulmasının amacı illerin kalkınmasına öncülük edecek olan beşeri sermayenin yetişmiş insan gücünün kullanılmasıdır. Hayvancılıkla ilgili çalışmalarla üniversitemizin en eski fakültelerinden olan Veteriner Fakültesinin şehir ile bütünleşmesi amaçlanmıştır. 200 binin üzerinde kültür ırkı, süt sığırının bulunduğu ilimizde üretilen süt miktarının yüzde 20’sinin Burdur’da işleniyor olması bizi düşündürüyor. Ham madde nerede ise çalışmalar da orada olması lazım. Biz de bu projelerle bunu gerçekleştirmiş olacağız.

Üniversitemizi özellikle tebrik ediyorum. 2006 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması programı çerçevesinde 40 üniversite arasından 5 üniversite arasına girmeyi başardı. Demek ki bizim potansiyelimiz var. Bu potansiyeli görme, ortaya çıkarma adına Burdur İl Gelişim Planını başlattık. Valiliğimiz öncülüğünde üniversitenin destekleriyle, tüm kurum ve kuruluşlarımızın katılımıyla Burdur’la ilgili yapacak olduğumuz çalışmaların yol haritasını belirleme çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarımızı yaparken kurumlarımızın alt yapısını da tamamlamaya çalışıyoruz. Özellikle son çıktığımız çağrımız var. 9 Marta kadar mali destek programı çağrımız devam ediyor. Küçük ölçekli alt yapı mali destek programımız ile birlikte yenilenebilir enerji mali destek programımız devam ediyor. Bununla ilgili yatırım destek ofisleri ya da ajansımızla iletişime geçebilirsiniz.

Sözlerime son verirken bu projenin hayata geçmesinde üniversitemiz ve ajansta çalışan herkese teşekkür ediyorum. Özellikle son bir yıldan itibaren ajanstaki kaynakların güdümlü projelere öncelik vermek suretiyle bölgedeki önemli konuların öne çekilmesi bölgedeki sektörlerin lokomotif olması için çalışan herkese teşekkür ediyorum. Tüm bu çalışmalar Burdur'un kalkınması yönündeki adımlar olduğunu söylüyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

burdur MAKÜ BAKA güdümlü proje protokol imza
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı