Advert
Advert

Ulucami ve çevresine yeni proje

Burdur Merkez Ulu Camii Ve Çevresi Kentsel Tasarım Ve Tarihi Kent Merkezi Sağlıklaştırması Burdur Tarihine Ve Kültürüne Sahip Çıkılan Büyük Proje

Ulucami ve çevresine yeni proje
Ulucami ve çevresine yeni proje Akca Gazete
Bu içerik 393 kez okundu.

AK Parti Burdur Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, Burdur Merkez, Ulu Camii ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Tarihi Kent Merkezi Sağlıklaştırılması çalışmaları ile ilgili yapılan çalışmalarla hakkında açıklamada bulundu.  

“27 Yapının Restorasyon Projeleri, İle Kentsel Tasarım ve Alt Yapı Projeleri Yapılmıştı”

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2005 yılı yatırım programından aktarılan ödeneklerle çalışmaların başladığını belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “ Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüz tarafından 2005 Yılı Yatırım Programından aktarılan ödeneklerle yapılan “Burdur Sokak Sağlıklaştırma Projesi Yapımı İşi” kapsamında Merkez İlçe, Hükümet Caddesinde bulunan 12 adet geleneksel, 15 adet tescilli olmak üzere toplam 27 adet yapının rölöve, restorasyon projeleri ile kentsel tasarım ve altyapı projeleri İlimize kazandırılmıştır.  2007 ve 2009 Yılı Yatırım Programlarından aktarılan ödeneklerle yapılan “Burdur Sokak Sağlıklaştırma Uygulaması İşi” kapsamında, Merkez İlçe, Hükümet Caddesi üzerinde yer alan 20 adet tescilli yapının cephe restorasyonları, çatı, sıva, boya, kapı ve pencere doğramalarının imalatları yapılmıştı.” ifadelerini kullandı.

“2018 Yılında Ulu Camii ve Çevresinde Çalışmalar Başlayacak”

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün Burdur İlinde birçok çalışmayı gerçekleştirdiğini, Ulu Camii ve etrafının yapılan çalışmalarla güzelleşeceğini belirten Özçelik “ Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğümüz 2018 Yılı Yatırım Programında “Tarihi Kent Merkezi ve Dokularının İhyası” başlığı altında “Burdur Merkez Ulu Camii ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Tarihi Kent Merkezi Sağlıklaştırma İşi” çalışmaları gerçekleştirecek. Söz konusu çalışmalar kapsamında Ulucami ve Saat Kulesi çevresinde bulunan konut, dükkan, çeşme ve cami yapılarında çalışma başlatılacaktır. Yapılarda; çatılar, sokağa bakan cephelerinde sıva sağlamlaştırma (yenileme, koruma vb.) işlemleri, dış cephe boyaları, kapı ve pencere doğramalarının yenilenmesi, boyanması, kent mobilyaları (sokak düzenlemesi, kaldırımlar, aydınlatma vb.) çalışmaları yapılması öngörülmektedir. Tüm bu çalışmaların ödeneğini Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacaktır.” şeklinde ifade etti.

Milletvekili Bayram Özçelik açıklamasında son olarak “Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülecek proje sonrasında ULU CAMİ ve çevresi tamamen Kültür Hazinesi olarak Tarihi görüntüsüne dönmüş olacaktır. Desteklerinden dolayı, katkılarından dolayı Kıymetli Bakanımız Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ’a şükranlarımızı sunarım.”dedi.      

burdur ulucami kültür proje tarihi kent ak parti bayram özçelik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı