Çiftçilere pikan cevizi anlatıldı

MANAVGAT Ziraat Odası tarafından, çiftçilere yönelik pikan cevizi yetiştiriciliği ve ekonomik değeri hakkında toplantı yapıldı. Atatürk Kültür Merkezi'ndeki toplantıya Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Bölge Müdürü Mustafa Değer, Batı Akdeniz Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden (BATEM) Üretim ve İşletme Bölüm Başkanı Süleyman Bayram, BATEM fidan üretim sorumlusu Erhan Kara, ziraat mühendisi Muzaffer Alican, SÜTBİRLİK Başkanı Bilal Ay ve çiftçiler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Rasim Metin, pikan cevizinin alternatif ürün olduğunu belirterek, pikan cevizinin önemi ve bölgeye uygunluğu konusunda çiftçileri bilgilendirmek için toplantıyı düzenlediklerini söyledi. TARSİM Bölge Müdürü Mustafa Değer, BATEM Üretim ve İşletme Bölüm Başkanı Süleyman Bayram, BATEM Fidan Üretim Sorumlusu Erhan Kara ve ziraat mühendisi Muzaffer Alican, pikan cevizi ve üretimi hakkında bilgiler verdi. BATEM fidan üretim sorumlusu Erhan Kara, pikan cevizine uygun coğrafi koşulların Akdeniz Bölgesi'yle Ege Bölgesi'nin sahil kesimlerinde olduğunu aktarırken, ″Son yıllarda pikan cevizi Ege ve Akdeniz bölgesinin yükselen yıldızıdır. Arazi rakımı 0- 500 metreye kadar ekilebilir. Pikan cevizi sulanabilir her türlü toprakta yetişmektedir. Özellikle Manavgat'ta narenciye ve narı söküp ekmek isteyenler için alternatif bir üründür. Yeni bahçe kurmak isteyen üreticilerimiz ve Naras Barajı Projesi kapsamında sulanabilir hale gelen tahmini 1500 hektar arazide yeni açılan arazilerde alternatif bir üründür″ dedi. Toplantı soru cevap şeklinde devam etti..

Çiftçilere pikan cevizi anlatıldı
Çiftçilere pikan cevizi anlatıldı
Bu içerik 398 kez okundu.

MANAVGAT Ziraat Odası tarafından, çiftçilere yönelik pikan cevizi yetiştiriciliği ve ekonomik değeri hakkında toplantı yapıldı.

 

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki toplantıya Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Bölge Müdürü Mustafa Değer, Batı Akdeniz Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden (BATEM) Üretim ve İşletme Bölüm Başkanı Süleyman Bayram, BATEM fidan üretim sorumlusu Erhan Kara, ziraat mühendisi Muzaffer Alican, SÜTBİRLİK Başkanı Bilal Ay ve çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Rasim Metin, pikan cevizinin alternatif ürün olduğunu belirterek, pikan cevizinin önemi ve bölgeye uygunluğu konusunda çiftçileri bilgilendirmek için toplantıyı düzenlediklerini söyledi.

TARSİM Bölge Müdürü Mustafa Değer, BATEM Üretim ve İşletme Bölüm Başkanı Süleyman Bayram, BATEM Fidan Üretim Sorumlusu Erhan Kara ve ziraat mühendisi Muzaffer Alican, pikan cevizi ve üretimi hakkında bilgiler verdi.

BATEM fidan üretim sorumlusu Erhan Kara, pikan cevizine uygun coğrafi koşulların Akdeniz Bölgesi'yle Ege Bölgesi'nin sahil kesimlerinde olduğunu aktarırken, ″Son yıllarda pikan cevizi Ege ve Akdeniz bölgesinin yükselen yıldızıdır. Arazi rakımı 0- 500 metreye kadar ekilebilir. Pikan cevizi sulanabilir her türlü toprakta yetişmektedir. Özellikle Manavgat'ta narenciye ve narı söküp ekmek isteyenler için alternatif bir üründür. Yeni bahçe kurmak isteyen üreticilerimiz ve Naras Barajı Projesi kapsamında sulanabilir hale gelen tahmini 1500 hektar arazide yeni açılan arazilerde alternatif bir üründür″ dedi.

Toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

 

 


Kaynak: DHA

Çiftçilere pikan cevizi anlatıldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılbaşı hindileri satışta
Yılbaşı hindileri satışta
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Antalya’ya yeni millet bahçesi müjdesi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Antalya’ya yeni millet bahçesi müjdesi