Advert
Advert

Bucak’ta güvenlik toplantısı yapıldı

Burdur’un Bucak ilçesinde Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili, resmi kurumların daire amir ve müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, merkez ve köylere bağlı muhtarların katılımı ile güvenlik toplantısı yapıldı.

Bucak’ta güvenlik toplantısı yapıldı
Bucak’ta güvenlik toplantısı yapıldı Akca Gazete
Bu içerik 834 kez okundu.

Bucak Belediyesi Toplantı salonunda yapılan toplantıya Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin, resmi kurum amir ve müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri köy ve merkeze bağlı mahalle muhtarları katıldı.

Güvenlik toplantısında Bucak Emniyet Müdürü Oğuz Çatalkaya, çalıntı araçlar, şehir içi trafik ve asayişi konusunda muhtarlara bilgi verdi. Emniyet Müdürü Oğuz Çatalkaya “ilçemizde çalınan otoların yüzde doksan dokuzu kapıları kitlenmemiş ve anahtarları araç üzerinde bırakılan otolardır. Emniyet teşkilatı olarak çalıntı otoların terör olaylarında kullanılması ihtimali göz önünde bulundurduğumuz için çalıntı otoyu bulmak için büyük gayret göstermekteyiz” dedi. Çatalkaya hırsızlıkların önüne geçmek için evlerin kapılarının mutlaka kitli olması, pencerelerin kapalı olması ve oto ve araçların kapılarının kilitli anahtarlarının da üzerinden bırakılmamasını önererek muhtarlar kanalı ile mahalle sakinlerine aktarılmasını istedi.

Bucak Jandarma komutanı Üsteğmen Vahdet Nat ise köylerde geçen yıllara oranla bu yıl evlerde ve başı boş otlatılan hayvanlarda hırsızlık olaylarının arttığını dile getirdi. Üsteğmen Nat “Evde hırsızlık olaylarının özellikle yazlık evlerde arttı. Yazlıklarda olan hırsızlığın günü gününde ihbarı yapılmadığı için hırsızlık zanlısını bulmakta zorluk çekiyoruz. Ayrıca başıboş otlaklara bırakılan küçük ve büyükbaş hayvan hırsızlıkları da bu yıl oldukça artmıştır. Başı boş otlatılan hayvanların hayvan sahipleri zamanında kontrolünü yapmadığı için hayvanının çalındığını bile farkına varmamaktadır. Bucak Jandarma olarak biz 30 küçük baş hayvan hırsızlığının olay soruşturmasını yaparken zanlıların 30 değil 200’ün üzerinde hayvan çaldıklarını tespit ettik” dedi. Üsteğmen Nat, hırsızlık olaylarının önüne geçebilmek için yazlık olarak kullanılan evlerin kontrolünü ev sahipleri ve muhtarlıklar olarak sık sık kontrolünün yapılması gerektiğini ayrıca otlaklarda başı boş hayvancılığın önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin ise yaptığı konuşmada “Köylerimizde ve şehir merkezinde alacağımız küçük tedbirler ile başta hırsızlık olmak üzere olabilecek çok sayıda olayın önünü kesmiş olabiliriz. Köylerimizde yazlık olarak kullanılan evlerde kıymetli eşya bırakmayarak, hayvanlarımızı başı boş otlaklara bırakmayarak ve buna benzer tedbirleri almamız halinde pek çok hırsızlığın önünü kesebiliriz. Ayrıca emniyet teşkilatımız açısından araç hırsızlıkları günümüzde çok önemli. Çünkü çalınan araçlar terör mü, hırsızlık mı ne tür amaç ile çalındığı binemediği için büyük önem arz etmektedir. Araç hırsızlıklarına baktığımız zaman büyü bir bölümü ya araçların bir yada birden çok kapısı kitlenmediği için, üstelik birde anahtarı üzerinde bırakıldığı için çalınması çok kolay oluyor. Özellikle de eski model araç sahipleri araçlarını kitlenmeden ve hiç tedbir almadan bırakıyorlar. Peki çalınan bu araç bir terör olayında kullanılsa ne olacak” diye sordu.

Güvenlik toplantısının sonunda mahalle ve köy muhtarları, mahalle ve köyleri ilgili sorunlarını dile getirdiler.    

 

bucak güvenlik belediye kaymakamlık muhtar yalçın sezgin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı