MAKÜ Uluslararası İşbirliği Ağını Genişletiyor

MAKÜ Uluslararası İşbirliği Ağını Genişletiyor
MAKÜ Uluslararası İşbirliği Ağını Genişletiyor Akca Gazete
Bu içerik 325 kez okundu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin Balkan ülkeleriyle başlattığı yakın ilişkiler, iş birliği arayışları ve diyalog kanallarını geliştirmeyi amaçlayan çabalar artarak sürüyor. MAKÜ’nün Sırbistan Sancak bölgesindeki Novi Pazar ya da Yeni Pazar olarak bilinen bölge ile başlattığı sıcak ilişkilere yeni bir halka eklendi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ başkanlığında, Rektör Danışmanı Doktor Öğretim Üyesi Mustafa KILINÇ, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Dursun KÖSE, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol GÜZEL ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu Doktor Öğretim Üyesi İlhan GÜN’den oluşan bir heyet, akademik görüşmeler ve ikili işbirliği anlaşmaları yapmak üzere 05-10 Mart 2018 tarihlerinde Sırbistan’da ziyaretler gerçekleştirdiler. Sırbistan’ın Sancak Bölgesi’nde yer alan Yeni Pazar’da, Novi Pazar Devlet Üniversitesiyle yapılan görüşmeler bundan sonra iki üniversite arasında daha somut çalışmaların yapılabilmesi için önemli bir zemin oluşturdu. 

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi heyeti Sırbistan’da ilk durak olarak Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliğini ziyaret etti. Büyükelçi Tanju BİLGİÇ ortak yürütülecek proje ve eğitim faaliyetleri ile her türlü desteğe açık olduklarını belirtti. Özellikle Novi Pazar Üniversitesi’nde Türkoloji bölümünün açılması gerektiği ifade edildi. Büyükelçi BİLGİÇ ayrıca 100 yıllık tarihi olan Belgrad Üniversitesi’nin Türkoloji Kürsüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mirjana TEODOSİJEVİC tarafından Türkoloji Tarihi alanında yaptığı çalışmanın basımı konusunda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin desteğinin hem Belgrad Üniversitesi hem de Novi Pazar Üniversitesi ile olan ilişkilere olumlu katkı sağlayacağını ifade etti.

Büyükelçi BİLGİÇ ile yapılan görüşme sonrasında MAKÜ heyeti, TİKA Belgrad Koordinatörlüğüne yeni atanan Çağla G. TOSBAT’ı makamında ziyaret etti. Yapılan görüşmede Koordinatör TOSBAT, Büyükelçi ile birlikte Novi Pazar’a ziyarette bulunduklarını, bölgede yapılan inceleme sonucunda Tarım ve Hayvancılık konusu başta olmak üzere kırsal kalkınmaya yönelik yatırımların ağırlık kazanması gerektiğini belirtti. TİKA olarak MAKÜ ile birlikte Tarım, Hayvancılık ve süt ürünlerinin analiz ve markalaşması üzerine yürütülmesi planlanan projelere destek verebileceklerini ifade etti. Ayrıca Koordinatör TOSBAT, TİKA Koordinatörü olarak bölgede ihtiyaç olan Gıda Tarım ve Hayvancılık üzerine kurulacak olan Araştırma ve Uygulama Merkezi altyapısının oluşturulmasına yönelik faaliyetlere destek olunabileceğini vurguladı.

Heyet daha sonra Sjenitza’da bulunan Süt Analiz Laboratuvarına geçti ve Avrupa Birliği destekli Et ve Süt Ürünleri Analiz Laboratuvarında incelemelerde bulundu. Laboratuvar direktörü Esat HODZİC, Belediye Başkanı Hazbo Mujovic ve laboratuvar çalışanlarının yer aldığı toplantıda Et ve Süt Ürünleri Analiz Laboratuvarı ile hakkında bilgiler aldı

Tarım ve Hayvancılık Konuşuldu

MAKÜ heyeti Prof. Dr. Adem KORKMAZ başkanlığında Novi Pazar Belediye Başkanı Nihat BİŞEVAC’ı ziyaret etti. MAKÜ heyetini ağırlamaktan onur duyduğunu, Türkiye’nin kendileri için ayrı bir yere ve öneme sahip olduğunu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile yapılan ikili görüşmelerle işbirliğinin kendileri için daha da anlamlı hale geldiğini belirten Novi Pazar Belediye Başkanı Nihat BİŞEVAC, belediye olarak her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi. Novi Pazar Belediye Başkanı Nihat BİŞEVAC iş adamlarının tarım ve turizm alanında yatırım yapmak istediğini ve bu nedenle MAKÜ ile bu alanda yapılacak ortak çalışmaların kendilerini mutlu edeceğini ifade etti.

Rektör KORKMAZ ise “Sırbistan ve Türkiye devletinin ilişkilerinin iyi olması buradaki vatandaşların durumunun iyileşmesi açısından son derece önemlidir. Burada en önemli ekonomik gelir kaynağı hayvancılık ve tarım alanı olmasından dolayı yatırımcıların buraya gelmesi iyi olacak ancak yatırımcılar buradaki potansiyeli görmek isteyeceklerdir. Bu anlamda Alabalık Çiftliği için girişimciyi Türkiye’den getirmek istiyoruz. Ancak yatırımcılara buradaki potansiyeli göstermek için bir rapor hazırlanması gerekir. Bu öncelikle tarım ve hayvancılık potansiyelinin gösterilebileceği bir rapor olmalıdır. Eğer hâlihazırda böyle bir rapor yoksa acilen oluşturulması gerekir” diye belirtti.

 

Rektör KORKMAZ; “Sadece Yatırım Değil, Mesleki Eğitimlerle Bu Gençleri Desteklemek Gerekir”

“Ayrıca, eğitim açısından baktığımızda genç nüfusun eğitilmesi ve mevcut ikamet yerlerinden göçü önleyerek, iş alanı yaratarak burada kalmasının sağlanması gerekmektedir” diyen Rektör KORKMAZ, “Sadece yatırım değil, mesleki eğitimlerle bu gençleri desteklemek, bölgede ihtiyaç duyulan meslekler konusunda Türkiye’ye yönlendirilerek mesleği öğrendikten sonra ülkelerine dönerek iş sahası yaratmalarını sağlamak gerekir. Buradaki bölümleri zenginleştirerek gençleri eğitmek gerekir” dedi.

Rektör KORKMAZ ve MAKÜ heyeti daha sonra Novi Pazar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin KOSTİC ve ekibini ziyaret etti.  Novi Pazar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin KOSTİC ve ekibi Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ ve heyetini karşılayarak, yeniden bir arada olmanın kendisine memnuniyet verdiğini ifade etti. Rektör KOSTİC, toplantının öncelikle Gıda Araştırma Laboratuvarı, öğrenci değişimi, yaz okulu konuları üzerinde yoğunlaşacağını ifade etti.

Rektör KORKMAZ da “Belirttiğiniz konularda neler yapabileceğimizi netleştirmemiz gerekiyor. Bu bölgede özellikle hayvancılık sektöründe YÖK-Kalkınma Bakanlığı projesi ile Uzman Üniversite olarak değerlendirildik ve 5 üniversite içerisinde kırsal kalkınmaya odaklı projemiz ile ilk sırada yer aldık. Bu proje ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Merkezimizi aktif hale getirerek, alt birimleri olan tarım, süt hayvanı yetiştiriciliği, süt ve ürünleri başta olmak üzere hayvansal ürünler teknolojisi araştırma laboratuvarı ve balıkçılık birimlerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu birimlerde sektör ve üreticilere destek veriyoruz. Üniversite içerisinde sadece kapalı alanlarda ve öğrencilerimizle sürdürdüğümüz bir proje değil, aynı zamanda üreticiler ve yatırımcılarla da proje ortaklığı kurarak işletmelerin verimliliğini artırıcı çalışmalar, çiftçilerle bilgi transferi yapabilecek yazılımlarımız da olacaktır. Ayrıca Syenitza bölgesinde hizmet veren Ziraat Fakültesi ile Araştırma Merkezimiz arasında bilgi paylaşımında bulunacak bir çalışma ortamı yaratmak istiyoruz. Burada eğitim alan öğrencilerin de üniversitemize gidiş-gelişlerini önemsiyor ve bunun için gerekli çalışmaları başlatmak istiyoruz” dedi.

Artık MAKÜ ve Novi Pazar Üniversitesi’nin Binişleri de Aynı

Rektör KORKMAZ öncelikle iki üniversite ve belediye arasında hukuki prosedürlerin yazıldığı bir anlaşma metninin hazırlanarak karşılıklı imzalanması gerektiğini, böylece iş akışları da hazırlanarak hızlı bir şekilde projelerin hayata geçirilebileceğini ifade etti.

Novi Pazar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin KOSTİC de “TİKA ile yürütülecek projelerle ve sizlerle işbirliği için bizler de hazırız ” diyerek görüşmelerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Toplantı sonrasında Rektör KORKMAZ tarafından Rektör KOSTİC ve akademik personele Novi Pazar Üniversitesi armalı 25 adet MAKÜ binişlerinden hediye edildi.

Türkçe Yaz Okulu Programlarını Başlatma Kararı Alındı

Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ ve heyet daha sonra Novi Pazar şehrinde bulunan Türkiye Mezunları Derneği’ni ziyaret ederek üniversiteye hazırlanan lise öğrencileri ile lisans ve yüksek lisans eğitimi alan üniversite öğrencileriyle bir söyleşi gerçekleştirdi. Türk Kültür Merkezi Başkanı Nazım LİÇİNA ve Novi Pazar da görev yapan Okutman Yasin YAYLA’nın da katıldığı toplantıda öğrencilerin üniversite tercihleri, üniversitemizin birimleri ve Türkçe eğitiminin desteklenebilmesi için yaz okulu programları konuşuldu. 20 Öğrencinin katıldığı toplantıda, Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ’ın konuşmasından sonra öğrencilerle sohbet ortamı yaratılarak öğrencilerin hangi üniversite olursa olsun, sonuçta Sırbistan’a dönerek kendi ülke ve bölgelerinin güçlenmesi için çalışmaları gerektiği vurgulandı. Okutman Yasin YAYLA merkezde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Rektör KORKMAZ ayrıca, ihtiyaç olması durumunda MAKÜ TÖMER’in Türkçe öğrenmek isteyen öğrencileri üniversitelerinde misafir etmekten mutlu olacaklarını ve bununla ilgili olarak konaklama, eğitim vb. gereksinimleri sağlamak için ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını belirtti.

MAKÜ uluslararası novi pazar ünüiversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Sokak ortasında kovaladığı kadını öldürüp, intihar etti
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu
Kış hastalıklarından korunmanın 15 yolu