Advert
Advert

Çanakkale şiiriyle birinci oldu

ISPARTA'nın Uluborlu ilçesinde 8'inci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Elif Ece Uludoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıldönümü dolayısıyla düzenlenen yarışmada 'Çanakkale Destanı' adlı şiiriyle Türkiye birincisi oldu. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıldönümü dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nce ortaokul öğrencileri arasında Çanakkale Savaşlarının ruhunu ve özünü anlatan, yaşanmış olayları kapsayan resim, şiir ve kompozisyon dallarında yarışma düzenlendi. Yarışmaya Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü, Uluborlu Çakır Hasan Ortaokulu öğrencisi Elif Ece Uludoğan'ın şiiriyle katıldı. Genel müdürlükte kurulan komisyonla Uludoğan'ın 'Çanakkale Destanı' adlı şiiri Türkiye birincisi seçildi. Uludoğan'ın 3 bin TL'lik ödülünü 23- 25 Nisan tarihleri arasında Çanakkale'de düzenlenecek törenle alacağı belirtildi. Okul Müdürü Hilmi Sönmez, büyük gurur yaşadıklarını belirterek, Elif Ece Uludoğan'ın başarılı bir öğrenci olduğunu ve şiir yazmayı çok sevdiğini söyledi. ÇANAKKALE DESTANI Tüm dünya göz dikmişken vatana, Düşman pusu kurmuş Çanakkale yoluna, Geçit vermez dağlar yiğit aslanlara, Biliyorlar kefensiz düşecekler toprağa. Ata'mın emriyle vatan uğruna, Göğsünü siper edip kurşuna, Yılmadan yorulmadan kahramanca, Cephede savaşıyor kelle koltukta. Son nefesinde özgürlük uğrunda, Allah Allah diyor, Çanakkale yolunda, Bu vatan uğruna kim olmaz feda? Toprak şahit verilen binlerce cana. Kimi anasını bırakmıştı arkada, Kimi evladına doymamıştı daha, Vatan bu bırakılır mı hain düşmana? Ölse de inan, dönmez bu uğurda. Günde bir öğün kuru ekmek hoşafla, Kursağı boş, yalın ayak göğsündeki imanla, Sulamış toprakları al kanlarıyla, Çanakkale'de yatıyor on üç, on dört yaşında. Beşikte bıraktı yavrusunu koklamadan, Kalan son evladını cepheye yollayan, Kağnıyla mermi taşıyan anam, Rahat uyu, emin ellerde vatan. Çanakkale dedin düğüm oldu boğazıma, Örnek oldu bu destan bütün dünyaya, Her yıl bugün 18 Mart'ta, Dolar gözlerim ağlarım, yüreğim gururla..

Çanakkale şiiriyle birinci oldu
Çanakkale şiiriyle birinci oldu
Bu içerik 658 kez okundu.

ISPARTA'nın Uluborlu ilçesinde 8'inci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Elif Ece Uludoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıldönümü dolayısıyla düzenlenen yarışmada 'Çanakkale Destanı' adlı şiiriyle Türkiye birincisi oldu.

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıldönümü dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nce ortaokul öğrencileri arasında Çanakkale Savaşlarının ruhunu ve özünü anlatan, yaşanmış olayları kapsayan resim, şiir ve kompozisyon dallarında yarışma düzenlendi.

Yarışmaya Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü, Uluborlu Çakır Hasan Ortaokulu öğrencisi Elif Ece Uludoğan'ın şiiriyle katıldı. Genel müdürlükte kurulan komisyonla Uludoğan'ın 'Çanakkale Destanı' adlı şiiri Türkiye birincisi seçildi. Uludoğan'ın 3 bin TL'lik ödülünü 23- 25 Nisan tarihleri arasında Çanakkale'de düzenlenecek törenle alacağı belirtildi.

Okul Müdürü Hilmi Sönmez, büyük gurur yaşadıklarını belirterek, Elif Ece Uludoğan'ın başarılı bir öğrenci olduğunu ve şiir yazmayı çok sevdiğini söyledi.

ÇANAKKALE DESTANI

Tüm dünya göz dikmişken vatana,

Düşman pusu kurmuş Çanakkale yoluna,

Geçit vermez dağlar yiğit aslanlara,

Biliyorlar kefensiz düşecekler toprağa.

Ata'mın emriyle vatan uğruna,

Göğsünü siper edip kurşuna,

Yılmadan yorulmadan kahramanca,

Cephede savaşıyor kelle koltukta.

Son nefesinde özgürlük uğrunda,

Allah Allah diyor, Çanakkale yolunda,

Bu vatan uğruna kim olmaz feda?

Toprak şahit verilen binlerce cana.

Kimi anasını bırakmıştı arkada,

Kimi evladına doymamıştı daha,

Vatan bu bırakılır mı hain düşmana?

Ölse de inan, dönmez bu uğurda.

Günde bir öğün kuru ekmek hoşafla,

Kursağı boş, yalın ayak göğsündeki imanla,

Sulamış toprakları al kanlarıyla,

Çanakkale'de yatıyor on üç, on dört yaşında.

Beşikte bıraktı yavrusunu koklamadan,

Kalan son evladını cepheye yollayan,

Kağnıyla mermi taşıyan anam,

Rahat uyu, emin ellerde vatan.

Çanakkale dedin düğüm oldu boğazıma,

Örnek oldu bu destan bütün dünyaya,

Her yıl bugün 18 Mart'ta,

Dolar gözlerim ağlarım, yüreğim gururla.

 

 


Kaynak: DHA

Çanakkale şiiriyle birinci oldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı