Advert
Advert

Burdur Aslanlı Çayı Islah Çalışmaları Sürüyor

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Burdur’da son yıllarda yapılan devasa yatırımlar ile Burdur ili adeta altın çağını yaşmaktadır.

 Burdur Aslanlı Çayı Islah Çalışmaları Sürüyor
 Burdur Aslanlı Çayı Islah Çalışmaları Sürüyor Akca Gazete
Bu içerik 1429 kez okundu.

Baraj, Gölet, Sulama tesisleri ile Burdur’da sulu tarımın gelişmesine çok büyük katkı sağlayan DSİ Genel Müdürlüğü Taşkın Koruma tesisleri ile Burdur il ve ilçelerinde taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Burdur ilimizin Çavdır Barajının mansabından başlayıp Dalaman Çayına kadar devam eden ve Gölhisar havzasının ( Kızıllar, Bayır, Kozağaç, Kayalı, Yamadı, Sorkun Köyleri ve Çavdır ile Gölhisar İlçesinin) tarım arazilerinin daha verimli kullanımı için taban suyu, yüzey sularının ve Çavdır Barajının dolusavak ve dipsavak sularının tahliye edilmesi için dere ıslah çalışması yapılması gerekmektedir.

Bu kapsamda başlayan çalışma ile Burdur Gölhisar ve Çavdır İlçelerini kapsayan Aslanlı Çayında ıslah çalışmalarına başlanmış olup çalışma ile 22.000 dekar arazinin taşkınlardan korunması sağlanacaktır.

 

Yapılan çalışma kapsamında Çavdır Kızıllar Barajı mansabından başlayarak Bayır Köyü girişinde bulunan köprüye kadar Aslanlı çayının 3650 metrelik 1. Etabında dere yatağının tanzim edildiğini, rusübat temizliği yapılarak yan dere bağlantılarına menfezlerin konulduğunu ve dere kurplarına taş tahkimat yapılarak sözü edilen 3650 metrelik 1. Etap Aslanlı çayı ıslahının tamamlandığını belirten Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat ACU, 2018 Yılı içerisinde projenin 2. Etab olarak Dalaman Çayı bağlantı noktasından Gölhisar Ana yoluna kadar olan 5700 metrelik kısmında dere ıslahı ve yatak tanzimi ve taş tahkimat yapılacak toplamda 22.300 metre uzunluğa sahip Aslanlı çayında 22.300 metre dere ıslahı, 44.600 metre servis yolu yapımı ve stabilize ile kaplama Aslanlı çayı yan kollarına menfez yerleştirme ve kurplara köprü ve menfez giriş çıkışlarına toplamda, 8700 metre taş tahkimat yapılarak proje tamamlanacaktır.  ‘dedi.

 

Genel Müdür ACU,’ Çalışmaların tamamlanması ile Aslanlı çayının sınırlarından geçtiği Çavdır ilçesi Kızıllar, Bayır, Kozağaç köyleri, Çavdır ilçe merkezi, Kayalı köyü Gölhisar ilçe merkezi ve Sorkun köyleri tarım arazilerinin taşkın riskinin azaltılması, ürün ve verim kayıplarının önlenmesi hedeflenmekte ve bölge halkının verim artışı nedeniyle ekonomik olarak güçlenmesine olanak sağlanacaktır. ’dedi.

 

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;‘’Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

BURDUR dsi aslanlı çayı ıslah
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı