Advert
Advert

Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü İmzaladı

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, mesleki eğitimin daha nitelikli hale getirilebilmesi ve öğrencilerin iş deneyimi kazanarak mezun olabilmelerini sağlayacak 3+1 ve 7+1 eğitim modelleri ile bölgesel kalkınma misyonunun bir gereği olarak bulunduğu bölgeye her alanda hizmet etmeye ve yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü İmzaladı
Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü İmzaladı Akca Gazete
Bu içerik 684 kez okundu.

Bu kapsamda MAKÜ, Burdur ve Bucak Ticaret ve Sanayi Odaları, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü ve Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü arasında Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü imzaladı.

Burdur Ticaret Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen işbirliği protokolü tanıtım ve imza toplantısının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ, bazı fakülte ve yüksekokullarda 7+1, meslek yüksekokullarında ise 3+1 modeli olarak adlandırılan mesleki eğitimde sektörle işbirliği modeli hakkında bilgiler verdi. Rektör KORKMAZ, “Bugün gerçekleştireceğimiz protokol, Türkiye’de mesleki eğitim meselesinin yansımasıdır. Üniversiteden mezun olan öğrenciler, mezun olduktan sonra iş hayatına uyum ve iş ile ilgili ciddi tecrübe eksikliği yaşıyorlar. Bunun temel nedeni, üniversitelerdeki eğitimin daha teorik kalması ve bunun iş hayatına yansımamasıdır. Öğrenci derste tüm bilgileri eksiksiz öğreniyor ancak uygulamada sıkıntılar yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl aldığımız bir karar ile merkezde bulunan 4 meslek yüksekokulumuzda uygulamalı eğitime geçiyoruz. Daha önceki uygulamamızda 15-20 günlük stajlar ile öğrencinin iş hayatına uyum sağlamasını ve tecrübe edinmesini sağlamayı amaçlıyorduk. 3+1 modelinde ise öğrenci 4. yarıyılında herhangi bir eğitime tabi tutulmayacak ve alanına uygun sektörlerde çalışarak tecrübe kazanacak. Bunun yanı sıra bazı uygulamalı eğitim veren fakültelerimizde de 7+1 eğitim modelini uygulayacağız. Uzun yıllardır iş dünyasının en çok dile getirilen konusu mezun olan öğrencilerin meslek birikimlerine sahip olmamasıydı. Bizler bu alanda farkındalığımızı artırmak için yurtdışı gezileri düzenledik. Alman mesleki eğitim modelini inceledik, meslek okullarında incelemeler yaptık. Oradaki gençler öncelikle bir mesleğe sahip oluyorlar ve bunlar ortaöğretim düzeyinde gerçekleşiyor. Bizler aslında bu çalışmamızla Türkiye’deki eğitim modelinin ortaöğretimde çözülmesi gerektiğine de dikkat çekmek istiyoruz.  Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı da bu alanda çalışmalar yapıyor. Öğrenciler mezun olurken iş deneyimine sahip olarak mezun olacaklar. İşverenlerin, girişimcilerin de istediğini gerçekleştirmiş oluyoruz. Sektörün tüm bileşenleri ile iş dünyasının temsilcileri bize destek verecekler. Desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum, öğrencilerim adına hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.  

İş dünyasının sıkıntılarını iyi bilen, o sıkıntıları okuyarak çözümler üretebilen bir Rektörle birlikte olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK, “Gerçekleştirilecek bu proje, Türkiye’de özlenen ve istenen bir çalışmaydı. Bunu uygulayan okullar da var ve öğrenci için mezun olduktan sonra iş bulmak da o iş yerinde kendini geliştirmek de daha kolay bir hale geliyor. Uygulanacak olan bu eğitim modeli ile öğrenciler kendi potansiyellerinin farkına varacaklar ve özgüven kazanarak gelecekte yapacakları işlere hazırlıklı olacaklar. Ayrıca sanayici de o öğrenciyi nerede ve nasıl istihdam edebileceğini de görmüş olacak ve aldıkları pratik eğitim sonrası o elemanı kazanmaya çalışacak. Önceden uygulanan staj süresinde öğrenci sadece işyerlerine uyum sağlayabiliyordu. O yüzden bu eğitim modeli iş dünyasının beklediği bir çalışmaydı.  İş dünyası olarak üzerimize düşen desteği vereceğimizden emin olabilirsiniz. Ülkemize ve Burdur’umuza hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Burdur Valisi Şerif YILMAZ ise eğitim ile ilgili uzun zamandan beri konuşulan ve bazı okullarda uygulamaya konan meslek yüksekokullarından mezun olan gençlerin özellikle istihdam sıkıntıları nedeniyle meslek yüksekokullarının devam etmeli mi etmemeli mi ikileminin konuşuldu bugünlerde bu soruna bir çözüm olarak gerçekleştirilen böyle bir protokolün imzalanması Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve paydaşları olarak çözüm noktasında bir irade kullanmamız anlamına geliyor. Bu nedenden dolayı bu fikrin hayata geçirilmesinden dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kendimden örnek verecek olursam, hukuk fakültesi mezunuyum ve mezun oluncaya kadar dava dilekçesi hiç yazmamıştık ve nasıl yazacağımızı kara kara düşünmeye başlamıştık. Staj başladıktan sonra öğrendik, yazdık. Aynı fakülteyi kızım okudu. Ama kızım hayata geçireceğimiz bu eğitim modelinde eğitim aldığı için 3 dönem hem kurum avukatının yanında hem de serbest avukatlık bürosunda stajlarını yaptı. O benden çok daha iyi yetişmiş oldu. Çünkü mezun olmadan önce karşılaşacağı sorunları biliyordu ve bunlara hazırlıklıydı. Bugün protokolünü imzalayacağımız eğitim modelinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle sanayi sektöründe yetişmiş iş gücü açığını karşılayabilir. Üniversiteyi bitiren fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulunu bitiren herkes bilgisayar biliyorum diyerek masa başı bir iş istiyor. Piyasanın ihtiyaç duyduğu ve okurken de ileride ne ile karşılaşacağını bu stajlar sayesinde görmüş olacak. Mezun olduktan sonra hayatta savrulmak yerine kendi geleceğini görme ve o yönde ilerlemeye karar verebilir. Burdur dışından gelen öğrenciler de stajlar sayesinde ilimizde kalabilir ve ülkemizin kalkınma sürecine daha fazla katkı sağlamış oluruz.” vurgusunu yaptı.  

Konuşmaların ardından toplantı, Vali Şerif YILMAZ, Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK ile Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yalçın MEÇİKOĞLU, İşKUR İl Müdürü Ramazan ERDİM ile İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed AYGÖREN tarafından Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolünün imzalanması ile son buldu.  

BUCAK BURDUR MAKÜ meslek eğitimi işbirliği Bu kapsamda MAKÜ Burdur ve Bucak Ticaret ve Sanayi Odaları Burdur İl Sağlık Müdürlüğü ve Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü arasında Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü imzaladı. bucak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı