Reklamı Geç
Advert

İyi Parti İlçe Başkanı Sönmez; Bucak’a ayrılan nitelikli okul kontenjanı arttırılsın

Bilindiği üzere geçen hafta Milli Eğitim Bakanlığı sınavla öğrenci alacak ‘’Nitelikli’’ okulların listesini yayımlamıştı. Yayımlandığı andan itibaren çok sayıda hemşerimizden, çocuğu bu yıl sınava girecek veliden tepki dolu, sitem dolu telefon aldık. Yine yüz yüze görüştüğümüz onlarca, yüzlerce vatandaşımızdan ‘’Başkanım sesimizi duyan yok, çocuklarımız heder olacak, geleceğimiz heder olacak .’’diye söze başlayan ve çözüm sizde, bizim hislerimize en iyi sizler kulak verisiniz diyen hemşerilerimiz oldu.

İyi Parti İlçe Başkanı Sönmez; Bucak’a ayrılan nitelikli okul kontenjanı arttırılsın
İyi Parti İlçe Başkanı Sönmez; Bucak’a ayrılan nitelikli okul kontenjanı arttırılsın Akca Gazete
Bu içerik 496 kez okundu.
Advert

 Yayımlanan listeyi yönetim kurulumuz ile birlikte eğitim camiasında görev yapmış değerli eğitimcilerle istişare ettik. İstişaremiz sonucunda varılan ortak kanaat ise; yayımlanan liste ile 

‘’ Eğitimde Marka Kent’’ olarak değer kazanan İlçemiz in eğitimine –öğretimine büyük bir darbe vurulacaktır. Bu aşikârdır. Aşağıda verilen istatistik bu kanaatimizi doğrulayacaktır.

Yayımlanan listeye göre Burdur Merkez den 4 okul, Karamanlı dan 1 okul, Gölhisar’dan 1 okul, Tefenni den 1 okul ve Bucak’tan 1 okul Nitelikli Okul (Sınavla öğrenci alan) olmaya hak kazanmıştır. Eminiz ki Bucak adına siyaset yapanlar ve Bucak adına bürokrasiyi yönlendirenler Bakanlığın yayımladığı listeyi bizimle, kıymetli vatandaşlarımızla aynı anda öğrenmişlerdir.

Çünkü bu listeye göre toplamda 1270 öğrencisi olan Karamanlı ya da 1 nitelikli okul ve 60 kişilik kontenjan ayrılmıştır, toplamda 12.900 öğrencisi olan Bucağımıza da 1 Nitelikli Okul ve 60 kişilik kontenjan ayrılmıştır. İlginç olanı ise toplamda 4090 öğrencisi olan Gölhisar’a da Bucağımızdan daha fazla,90 kişilik kontenjan ayrılmış olmasıdır.

Burada kontenjan ve nitelikli okul sayısı belirlenirken kıstas nedir? Neye göre hangi ilçeye nasıl, ne kadar kontenjanlar ayrılmıştır? Biz bu soruların cevabını bilemeyiz lakin bildiğimiz bir şey varsa Bucak göz ardı edilmiş, Bucak hak ettiğini alamamış ve Bucaklı ya sahip çıkılmamıştır. Burada tepkimiz falan yere şu kadar filan yere bu kadar olduğu değil dir.Bizim tepkimiz Bucağımızın hak ettiğini alamamış olmasıdır. Bizim tepkimiz Bucağın hakkının korunmaması ve korunamamasıdır.

Bir tarafta Döşemealtı, Bademağacı, Dağ nahiyesinden öteki tarafta Çeltikçi ve Ağlasun a kadar hinterlant ı geniş olan İlçemiz e sadece 60 kontenjan ayırmak Bucaklı ile alay etmek anlamı taşımaktadır. Zira Bucağımızın eğitimde büyümesini, gelişmesini kim ya da kimler durdurmak istemektedir?

Eğitimde önemli bir mesafe kat eden İlçemizin gelişimini, hızını durdurmak için kim ya da kimler el freni olmaktadır? Bu kişileri kamuoyumuza ve Bucaklı sevgili hemşerilerimizin vicdanına havale ediyoruz.

Bu yıl ilçemizden 900-1000 civarında öğrencimiz Liselere girişi sınavına katılacaktır. Nitelikli olan okul ve kontenjana bakıldığında en iyi ihtimalle 20-30 civarında Bucaklı vatandaşlarımızın çocuğu kayıt yaptırabilecektir. Peki diğerleri ne yapacaktır? İki ihtimal vardır. Ya Eğitimi için çocuklarımızı ilçe dışına göndereceğiz ya da çocuklarımızı özel yani paralı okullara kayıt ettireceğiz. Yani kaybeden Bucak ve Bucaklı olacaktır.

Görülüyor ki sistem bu hali ile uygulanırsa öğrencilerimizin alın teri ve emeği, öğretmenlerimizin emeği ve en önemlisi velilerimizin maddi ve manevi tüm fedakârlığı, gayreti, emeği boşa gidecektir, heba olacaktır.

 

Heba olacaktır derken; öğretmeni ve idaresi ile ilçemizin takdirini kazanmış Mehmet Cadıl Anadolu Lisesini de söylemek gerekir. Mehmet Cadıl Abimizin adını taşıyan ve hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan yapmış olduğu okul, fiziki olarak Türkiye nin en iyi eğitim kurumlarından birisidir şüphesiz. Bu okuldan nice tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik kazanarak mezun olan nice Bucaklı evladımız bugün için doktor, hâkim, savcı mimar, mühendis ve öğretmen olarak Bucağa ve vatanına hizmet etmektedir. Bu haliyle Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi nitelikli okul olmayı hak etmektedir. Mehmet Cadıl bugün ortaokul son sınıfta okuyan yüzlerce öğrencimizin gitmek için, velilerimizin de kaydettirmek için hayal ettiği okuldur. Bir gecede yayımlanan liste ile hayaller yakılmış ve yıkılmıştır. Ayrıca mevcut durum ile Mehmet Cadıl Anadolu Lisesine nasıl öğrenci kaydedileceği de muallaktır. Kimse bu sorunun cevabını verememektedir.

Tüm bunları üst üste koyduğumuzda; Bucaklı öğrenci ve velilerimizin emeğine, alın terine ve geleceğine darbe vuracak bu olumsuz kararı alan Milli Eğitim Bakanlığımıza ve iktidar partisi milletvekilleri Sayın Reşat Petek, Sayın Bayram Özçelik ile AKP İlçe Teşkilatına çağrımızdır. Bucaklı öğrenci ve velilerimizin feryadını duymalarını, Mehmet Cadıl Anadolu Lisesinin Nitelikli Okula dönüşümünü ve Bucak a ayrılan kontenjan ın artırılmasını İyi Parti İlçe başkanlığı olarak talep ediyoruz. Dedi.

bucak iyi parti sefa sönmez nitelikli okul kayıt kontenjan
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı