Siyasiler, eğitim kenti Bucak’a sahip çıkmadı!

Siyasiler, eğitim kenti Bucak’a sahip çıkmadı!
Siyasiler, eğitim kenti Bucak’a sahip çıkmadı! Akca Gazete
Bu içerik 1946 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde açıklanan kamuoyunda nitelikli olarak ifade edilen LGS ile öğrenci alan okullar listesinde Bucak’tan sadece Adem Tolunay Fen Lisesi yer alması ve Bucak’a 60 kişilik kontenjan ayrılması üzerine Bucak’taki eğitimciler harekete geçti. Kamuoyu bildirisinde ülke genelinden 747’si İmam Hatip ve Meslek Lisesi olmak üzere sınavla öğrenci alacağı açıklanan 1.367 okulun nasıl hazırlandığı tartışılırken, bu okullar arasında, kurulduğu 2004 yılından bu yana başta üniversiteye yerleştirme sınavları olmak üzere üstün akademik başarı gösteren Bucak Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi’nin yer almaması da ilçede hayretle karşılandı. Bu durum eğitimciler başta olmak üzere, eğitime destek veren STK’lar ve işadamlarını son derece üzdü.

Oturmuş eğitim kadrosu, gelişmiş fiziksel koşulları, sahip olduğu sosyal donatıları ile bölge bazında öne çıkan ve örnek bir eğitim kurumu olan Bucak Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi’nin nitelikli okullar listesinde hak ettiği yeri alması için başlatılacak imza kampanyasına eğitim camiası başta olmak üzere, ilçe genelindeki tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının, yöneticilerin ve vekillerin de destek vermesi bekleniyor.

İlçelerin nüfusları ve 8.sınıfta okuyan öğrenci sayıları göz önüne alınarak belirlenen listeye göre ise Bucak İlçesi’nin yaklaşık üçte biri nüfusa sahip olan Gölhisar İlçesine sınavla öğrenci alma kontenjanı için 90, Bucak’a 60 öğrenci verilmesi de son derece düşündürücü.

Bucak İlçesi’nde sivil toplum kuruluşları ve işadamları eğitim yatırımlarına bu kadar önem verirken ve okul binası yapmak, eğitime destek vermek için bu kadar hevesliyken Ankara’da Burdur’u temsil eden siyasilerin ve bürokratların eğitim kenti Bucak’a bu alanda gereken desteği vermemiş olması Bucak’ın eğitim kimliğine hiç yakışmadı.

Burdur’un Ankara’daki en önemli temsilcileri olan Milletvekillerini bu konuya el atmaya ve göreve davet ediyoruz.

Tabloda verilen değerler göz önüne alındığında ve yıllarca SBS’de Türkiye derecesi yapan bir ilçeye bu kadar az kontenjan ayrılmasını manidar buluyor, Bucak’ın adeta üvey evlat muamelesi gördüğünü üzülerek ifade ederek konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

bucak eğitim kent okul kontenjan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı