Reklamı Geç
Advert

Canan Karatay: ‘Geleceğiniz bağırsaklardadır’

Burdur’un Bucak içesinde Ayşe Sak Ortaokulu tarafından ‘AB Erasmus +K219 Sağlıklı Yaşam Mutlu Yaşamdır’ proje kapsamında okul öğrencilerine ve velilere söyleşi yapan Prof. Dr. Canan Karatay sağlığın ve geleceğimizin bağırsaklarda olduğunu söyledi.

Canan Karatay: ‘Geleceğiniz bağırsaklardadır’
Canan Karatay: ‘Geleceğiniz bağırsaklardadır’ Akca Gazete
Bu içerik 1201 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

Ayşe Sak Orta Okulu bahçesinde öğrenci, öğretmen ve öğrenci velilerine yönelik her keseme açık şekilde söyleşi yapan Prof. Dr. Canan Karatay insan yaşamının ve sağlığının bağırsaklarda olduğunu söyledi. Karatay “Geleceğimiz bağırsaklarda başlar, bağırsakları sağlıklı tutuğumuz sürece hastalanmayız. Bağırsaklarımız ağzımızdan başlayarak tüm vücudumuzu kaplayarak bir futbol sahası genişliğini kapsar. Bu bağırsaklarımızda üç trilyona yakın mikroplar, virüsler ve bakteriler varadır. Bu virüs ve bakteriler dost ve düşman olanlar vardır. Dost olan bakterileri çoğaltır, düşman olanlardan kurtulursak hastalanmayız. Düşman olanları arttıran, bağırsak hücrelerimizi parçalayan üç rafine olmuş beyaz gelmektedir. Bunlarda rafine olmuş, işlem görmüş tuz, rafine olmuş, şeker ve rafine görmüş unlar. İşte rafine görmüş bu üç beyaz ağızdan girdiği zaman dost bakterileri öldürüyor. Her türlü şeker toz şeker en tatlı zehirdir. Birde mısır şurubu şekeri beyaz şekerden yedi kat daha zehirlidir. Bu şekerler ne yapıyor karaciğeri yağlandırıyor. Kara ciğeri yağlandırınca da her türlü hastalıkların önünü açıyor” dedi.

Sofra Tuzu İnsan Vücudu için üretilmemiştir

İnsanın beslenmesinde en etkili maddelerden biriside tuz olduğunu söyleyen Canan Karatay “Rafine tuzunu kesinlikle yemeyiniz. Rafine tuzları insanın yenmesi için yapılmamıştır. Makine ve temizlik ürünlerinin üretimi için kullanılır. Endüstride kullanılmaktadır. Eğer tuz yiyeceksiniz hiçbir zararı olmayan kaya tuzunu yiyiniz. Toroslarda yetişen zeytin ağaçları iki bin yıl yaşıyor. Bu zeytinleri hep toprak beslemiyor. Kayadan besleniyor. Bunun için kaya tuzunu tüketmeliyiz. Rafine edilmiş kimyasal eklenmiş rafine tuzu tüketmemeliyiz” dedi.

Karatay Tıp ilerlemiyor, teknoloji ilerliyor

Dört kıtada görev yaptığını söyleyen Canan Karatay, günümüzde tıp ilerlemediğini, teknolojinin ilerlediğini dile getirirken tıp’ın bir sanat olduğunu vurguladı. Karatay “Tıp kişiyi oyalar, oyalama esnasında insan vücudu kendini iyileştirir. İnsan vücudunun kendini iyileştirmesi için sağlıklı, doğal, bozulmamış gıdaları alması, hastalıkları önlemek, hastalanmış kişilerin hastalıklarından kurtulmalarını sağlamak sağlıklı beslenmeden geçiyor. Tıp bir Sanattır. Tıp bir bilim dalı değildir. Bir ülkenin finansal, ekonomik, karadeliği sağlıktır. Hastalanmayı ve hastalıkları önlemek ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacaktır. Gelişmiş bütün ülkeler buna yönelmiştir. Bunun için ülkemiz de de çocuklarımızın, gençlerimizin hatta ileri yaştaki bizlerin sağlıklı kalması çok önemlidir” dedi.

Meyve yemeyeni kurtul elma yiyin

Canan Karatay sağlıklı beslenme örneklerinde “imkanınız var ise doğal tereyağı yiyin, kırmızı eti yağı ile birlikte tüketin, kırmızı eti yağsız yerseniz vücuda hiçbir faydası olmaz. Mevsiminde doğal olan sebzeleri yiyeceğiz, lüzumsuz ilaçlar kullanmayacağız, organik üretilmeyen hiçbir meyveyi yemeyeceksiniz. Anamur muzu yiyin, kurtlu elma, kurtlu meyve yiyin. Kurtlar bizden akıllıdır. İlaçlı hiçbir şeye dokunmazlar. En sağlıklı meyve ilaçlanmadığı zaman zeytindir, en iyi meyve suyu da zeytin yağıdır. Her ün bol bol zeytinyağı içebilirsiniz. Ekmek yerine günde 5-10 tane haşlanmış köy yumurtası yiyin” dedi.

Söyleşinin son bölümünde soruları alan Canan Karatay bir bayanın şeker hastası olduğunu ama yedikçe yiyesi geldiğini kilo aldığını sorması üzerine Karatay “şeker hastası doymaz, şeker yedikçe yedirir, tansiyonu ne yükseltir, şeker yükseltir. Ekmeği, pilavı, makarnayı bırakacaksınız meyveyi ve meyve suyunu bırakacaksınız, her gün 40 zeytin, her gün iki bardak zeytin yağı içeceksiniz hiçbir şeyiniz kalmaz. Her gün bir bardak suya bir miktar kaya tuzu koyun için canınız ekmek istemez. Kaya tuzu içerseniz ekmek isteğiniz giderek azalır. Fındık yiyin, fıstık, ceviz yiyin” dedi. Karatay Fındık, fıstık, cevizin kan yaptığını büyümeye de çok faydalı olduğunu söyledi.

Canan Karatay’a bir öğrenci ne yapsam zinde uyanamıyorum sorusuna ise Canan Karatay “Eğer zinde kalkamıyorsanız sağlıklı beslenmediğinizi göstermekte, hazır gıdalardan uzak durun, bol bol yumurta, ev yoğurdu hatta kahvaltı da bile kavurma yapsınlar kavurma yiğin” demesi üzerine soruyu soran Fen Lisesi öğrencisi okul yurdunda kaldıklarını imkanının olmamasını  söylemesi üzerine, Canan Karatay her gün 10 tane köy yumurtası ye zinde olursun demesi üzerine, soruyu soran Fen Lisesi Öğrencisi Canan Karatay’a ‘hocam okul müdürümüzde burada duyuyorlardır’ demesi üzerine Canan Karatay “Yurtta kalan öğrencilerimizin sağlıklı beslenmesi için en azından günde dört beş yumurta ve bol bol yoğurt verin” önerisinde bulundu.   

bucak ayşe sak ortaokulu canan karatay sağlıklı beslenme kaya tuzu bağırsak bucak kaymakam yalçın sezgin
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı