Reklamı Geç
Advert

Çam kozalakları tohum oluyor

AKSEKİ Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 50 ton kızılçam kozalağı toplandı. Akseki Orman İşletme Müdürü İsmail Kaya, kesilen yaşlı ağaçların yerine doğal gençleştirme sahalarına ekmek için kozalak tohumu ektiklerini söyledi. Bu amaçla kozalak toplatıldığına değinen Kaya, orman köylüleriyle sözleşme imzaladıklarını, vatandaşlarca getirilen kozalakların toplama merkezinde depolandığını kaydetti. Köylülere, toplanan kozalağın kilogramı için 1 lira 50 kuruş ödeme yapıldığını belirten İsmail Kaya, depolama alanlarından tohum üretme istasyonlarına taşınan kozalaklardan ise tohum elde edildiğini ifade etti. İsmail Kaya, ″100 kilogram kozalaktan 4 kilogram tohum üretiliyor. Çam kozalakları yeni tesis edeceğimiz ağaçlandırma, rehabilitasyon ve gençleştirme sahalarına ekilmek üzere toplatılmakta. Toplanılan bu kozalaklar serilip, karpellerinden ayrıldıktan sonra çuvallanıp sahalara ekiliyor. Böylelikle hem ülkemiz ağaçlandırılmakta hem de orman köylülerimiz istihdam edilmekte″ dedi..

Çam kozalakları tohum oluyor
Çam kozalakları tohum oluyor
Bu içerik 883 kez okundu.
Advert

AKSEKİ Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 50 ton kızılçam kozalağı toplandı.

 

Akseki Orman İşletme Müdürü İsmail Kaya, kesilen yaşlı ağaçların yerine doğal gençleştirme sahalarına ekmek için kozalak tohumu ektiklerini söyledi. Bu amaçla kozalak toplatıldığına değinen Kaya, orman köylüleriyle sözleşme imzaladıklarını, vatandaşlarca getirilen kozalakların toplama merkezinde depolandığını kaydetti. Köylülere, toplanan kozalağın kilogramı için 1 lira 50 kuruş ödeme yapıldığını belirten İsmail Kaya, depolama alanlarından tohum üretme istasyonlarına taşınan kozalaklardan ise tohum elde edildiğini ifade etti.

İsmail Kaya, ″100 kilogram kozalaktan 4 kilogram tohum üretiliyor. Çam kozalakları yeni tesis edeceğimiz ağaçlandırma, rehabilitasyon ve gençleştirme sahalarına ekilmek üzere toplatılmakta. Toplanılan bu kozalaklar serilip, karpellerinden ayrıldıktan sonra çuvallanıp sahalara ekiliyor. Böylelikle hem ülkemiz ağaçlandırılmakta hem de orman köylülerimiz istihdam edilmekte″ dedi.

 

 


Kaynak: DHA

Çam kozalakları tohum oluyor
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı