BURDUR’UN GÜZELLERİ PODYUMUN TOZUNU ATTI

Burdur Teke Yöresi 4. Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda düzenlenen “ En İyi Damızlık Sığır İnek Yarışması” renki görüntülere ev sahipliği yaptı. 600 kiloluk Tuğba, Şampiyonlar Şampiyonu oldu. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan “Bugün bizim bayramımız. Burdur'da hayvancılığın nasıl ilerlediğinin kanıtı bu yarışmadır, her biri süper” dedi.

BURDUR’UN GÜZELLERİ PODYUMUN TOZUNU ATTI
BURDUR’UN GÜZELLERİ PODYUMUN TOZUNU ATTI Akca Gazete
Bu içerik 653 kez okundu.

GL Platform tarafından düzenlenen Burdur Teke Yöresi 4. Tarım ve Hayvancılık Fuarı, üçüncü gününde ziyaretçi rekoruna imza attı. Geçen yıl 80 bin ziyareti ağırlayan fuar, bu rakama 3. günde ulaştı.  Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen 12. En İyi Damızlık Sığır Yarışması ise büyük ilgi gördü. Yarışma öncesinde konuşan AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik,  Burdur’un Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce fuar açısından yakından takip edildiğini söyledi. Fuarın gelişimiyle yakında Uluslar arası hale geleceğini belirten Özçelik “Uluslararasına döndüğünde Avrupa, Asya, Balkanlar, Kafkaslar’dan bir çok hayvancılıkla iştigal eden firmanı Burdur’a gelmesini sağlayacağız” diye konuştu. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan ise inek yarışmalarının birlik beraberliği pekiştiren, yetiştiricileri daha kaliteli sığırlar yetiştirme yönünde motive eden önemli faaliyet olduğunu  belirtti. Özcan, “Bu damızlıklar Türk yetiştiricisinin uygun zemin ve imkan bulduğunda neler başarabileceğinin göstergesidir. Yetiştirici, örgütü ve kamu el ele olduğunda ise başarı sürekli olmaktadır. Bugün, yetiştiricinin bayramıdır. Burdur'da hayvancılığın nasıl geliştiğinin kanıtı bu yarışmadır. Görüyorsunu inekler süper” dedi.

GENÇ GÜLDANE'NİN BİRİNCİLİK ZAFERİ

Renkli görüntülere sahne olan yarışmada yetiştiriciler, dereceye girmek için ineklerini su ve fırçayla temizledi, kurdelelerle süsledi.  “Gençler, Orta Yaşlılar ve Kıdemliler” olarak 3 kategoride 47 inek podyuma çıkıp kıyasıya yarıştı. Jürinin süt verimi, meme dizilimi ve ileriye yönelik verimlerini de dikkate aldığı yarışmanın gençler kategorisinde Çetin, Emine, Ali ve Aykan Varol ailesinin yetiştirdiği 600 kilogram ağırlığındaki Güldane biinci oldu. Emine Varol, “Kendimizden çok daha iyi bir şekilde Güldane’ye bakıyoruz” dedi. Çocukları Ali ve Aykan Varol ise “Babamızın mesleği ile gurur duyuyoruz. Bu mesleği biz de sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

SOHBETİ SEVEN SUNA KUPAYI ALDI

Orta yaş grubunda yarışan 500 kilo ağırlığındaki Celal Erdönmez'in yetiştirdiği 500 kilogramlık 27  Suna, kupanın sahibi oldu. Erdönmez “Suna sohbeti çok sever. ‘Kızım gel’ diyorum hemen gelir ve  konuşuruz.  Ellerimle besliyorum onu, beni gördüğünde o da bana seslenir” dedi.

 

HEM KIDEMLİ HEM ŞAMPİYONLAR ŞAMPİYONU

Kıdemliler kategorisinde yarışan 600 kilogram ağırlığındaki Tuğba ise yetiştiricileri Muhammed ve Gül Yıldız çiftine iki sevinci bir arada yaşattı. Tuğba, kıdemlilerin birincisi olurken aynı zamanda

Şampiyonlar Şampiyonu da oldu. Şimdiye kadar 4 kez yavru veren Tuğba birinci olduğunu hissetmişcesine podyumda salınırken izleyicilerin de gözdesi oldu. Oylama öncesi alkış toplayan Tuğba sahibine 5 bin lira ödül kazandırırken 1 yıllık yem ve hayat sigortasıyla da geleceğini garantiledi. GL Platform Genel Müdürü Gül Ceylan, katkıları nedeniyle AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik'e plaket sundu.

burdur teke yöresi inek podyum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı