MAKÜ, “Mekansal Erişim” Alanında “Turuncu Bayrak”la Ödüllendirildi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli fiziksel ve akademik ortamın hazırlanması, engelli öğrencilerin eğitim-öğretim süreçlerine tam katılımlarını sağlamak amacıyla gerekli tedbirlerin alınması ve düzenlemelerin yapılmasını amaçlıyor.

MAKÜ, “Mekansal Erişim” Alanında “Turuncu Bayrak”la Ödüllendirildi
MAKÜ, “Mekansal Erişim” Alanında “Turuncu Bayrak”la Ödüllendirildi Akca Gazete
Bu içerik 423 kez okundu.

YÖK bu amaçla “Engelsiz Erişim” ve “Engelsiz Eğitim” sloganları ile yükseköğretim kurumlarında engelli bireylerin bütün mekânlara ve eğitim imkânlarına erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak için üniversitelerde belli ölçütlere göre değerlendirmeler yapıyor.

YÖK’ün bazı kriterlere göre değerlendirmeler sonucu Türkiye’deki üniversitelerin engellilere yönelik çalışmalarını dikkate alarak verdiği “Engelsiz Üniversiteler Ödülleri”nde, MAKÜ ödüle layık görüldü.

YÖK tarafından düzenlenen Engelsiz Eğitim Çalıştayı ve Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni’ne MAKÜ’yü temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca ile Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç katıldı.

Toplam 18 üniversiteye ödüllerin verildiği törende, MAKÜ engelli öğrencilerinin kampüsteki engellerini ortadan kaldırmak için yaptığı çalışmalar sonucunda “Mekansal Erişim” alanında “Turuncu Bayrak” la ödüllendirildi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca’a ödülü Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Karabay verdi.

Ödül töreni ile ilgili açıklamada bulunan Rektör Yardımcısı Karaca, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin öğrenci odaklı bir üniversite olduğunu belirterek, eğitimde fırsat eşitliği, öğrencilerin bütün mekanlara kolay erişim ve eğitim imkanlarından eşit ölçüde yararlanılmasına özen gösterdiklerini vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ise “Üniversitemiz, öğrencilerin daha yaşanabilir bir yerleşke için "Mekansal Erişebilirlik” alanında YÖK tarafından ödüle layık görüldü. Tüm gayretimiz, engelsiz bir üniversite inşa etmektir. Ekip arkadaşlarımı yürekten kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

burdur MAKÜ turuncu bayrak ödül
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı