Gören göz cihazı dağıtıldı

BURDUR'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından görme engellilere 'Gören Göz' adlı cihaz dağıtıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliğinde görme engellilerin bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında hazırlanan cihazlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programla görme engellilere dağıtıldı. Programa Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Güven ile görme engelliler ve aileleri katıldı. Kendisi de görme engelli olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Hukuk Müşaviri avukat Mücahit Uslu, cihazın kullanımı hakkında bilgi verdi. Uslu, ″Cihazda görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak 'navibaston' adını verdiğimiz navigasyon uygulaması mevcut. Bu uygulama bizim bir yerden bir yere gittiğimiz zaman etrafımızda neler var, neredeyiz gibi özelliklere sahip. Yaya, araç ve toplu taşıma moduna sahip bir cihaz″ dedi. Daha sonra katılımcılar tarafından Burdur'daki 70 görme engelliyle cihaz dağıtımı gerçekleştirildi. GÖREN GÖZ CİHAZI NEDİR? Cihaz, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış bir sistemi içerisinde barındırıyor. Gören göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek bir akıllı telefon cihazı olan 'Gören Göz', sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırıyor..

Gören göz cihazı dağıtıldı
Gören göz cihazı dağıtıldı
Bu içerik 549 kez okundu.

BURDUR'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından görme engellilere 'Gören Göz' adlı cihaz dağıtıldı.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliğinde görme engellilerin bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında hazırlanan cihazlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programla görme engellilere dağıtıldı. Programa Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Güven ile görme engelliler ve aileleri katıldı.

Kendisi de görme engelli olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Hukuk Müşaviri avukat Mücahit Uslu, cihazın kullanımı hakkında bilgi verdi. Uslu, ″Cihazda görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak 'navibaston' adını verdiğimiz navigasyon uygulaması mevcut. Bu uygulama bizim bir yerden bir yere gittiğimiz zaman etrafımızda neler var, neredeyiz gibi özelliklere sahip. Yaya, araç ve toplu taşıma moduna sahip bir cihaz″ dedi.

Daha sonra katılımcılar tarafından Burdur'daki 70 görme engelliyle cihaz dağıtımı gerçekleştirildi.

GÖREN GÖZ CİHAZI NEDİR?

Cihaz, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış bir sistemi içerisinde barındırıyor. Gören göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek bir akıllı telefon cihazı olan 'Gören Göz', sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırıyor.

 

 


Kaynak: DHA

Gören göz cihazı dağıtıldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı